Weksel własny i testament remitenta

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
BożenaWypyhc
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2018, 10:58

Weksel własny i testament remitenta

Post autor: BożenaWypyhc » 20 wrz 2018, 11:00

Witam serdecznie na forum!
Mam pytanie odnośnie weksla własnego, który został wystawiony pomiędzy dwoma osobami prywatnymi. Dłużnik zobowiązał sie do zapłaty sumy z weksa w terminie 31/08/2018 roku ( weksel został wydrukowany z Państwa strony, w formie ozdobnego dokumentu: http://www.remitent.pl/bardzo-ladny-wzo ... tania/2107). Termin zapłaty już minął , a remitent nie życzy sobie spłaty, twierdząc iż umieścił weksel w swym testamencie i zapłata będzie należała się spadkobiercom po Jego śmierci. Czy ma do tego prawo i na jakiej podstawie? Co jeśli śmierć remitenta nastąpi po 3 latach od daty dnia płatności weksla. Czy weksel będzie nadal ważny, czy już wygaśnie jego moc? Proszę o poradę. Pozdrawiam!
Bożena
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny i testament remitenta

Post autor: Lech » 20 wrz 2018, 11:12

Co do zasady remitent może nie przychodzić po zapłatę weksla - nie jest to ani w żaden sposób karalne, ani nie możemy go zmusić do dokonania tej czynności. Czasami może to skutkować obowiązkiem zapłaty przez dłużnika odsetek za zwłokę, a przecież nie jest to wina dłużnika, że remitent nie chce przyjąć zapłaty. Normalnie w takiej sytuacji dłużnik mógłby po prostu wpłacić dług na konto wierzyciela, czy nawet dokonać płatności przekazem na jego adres, jednak w przypadku weksla ważnym jest, aby wraz z dokonaniem płatności otrzymać z powrotem weksel.

Dlatego w takim przypadku przepisy określają, że dłużnik, który chce dokonać płatności, może złożyć sumę weksla do depozytu sądowego:
Art. 42
W przypadku nieprzedstawienia weksla do zapłaty w terminie, oznaczonym w art. 38, każdy dłużnik może złożyć sumę wekslową do depozytu sądu miejsca płatności weksla na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza.
Trzeba napisać wniosek do sądu o umożliwienie złożenia sumy do depozytu sądowego i odpowiednio go umotywować. Jest to niewątpliwie czynność wymagająca sporo fatygi, więc jeśli suma nie jest jakaś wielka, rozważałbym po prostu czekać na ruchy wierzyciela, a w razie żądania od niego odsetek, bronić się tym, że nie pozostawałaś w zwłoce, ponieważ wierzyciel odmawiał od ciebie przyjęcia zapłaty (dobrze mieć dowody na taką okoliczność).

Czekanie na śmierć remitenta i spłacenie jego spadkobiercom jest możliwe, przy czym przedawnienie weksla wynosi 3 lata od terminu jego płatności (jeśli jest to weksel płatny w określonym dniu) - po tym okresie będziesz mogła uchylić się od zapłaty, powołując się na przedawnienie, bez względu na to kto będzie dochodził roszczenia (remitent, czy jego spadkobiercy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
BożenaWypyhc
Posty: 2
Rejestracja: 20 wrz 2018, 10:58

Re: Weksel własny i testament remitenta

Post autor: BożenaWypyhc » 20 wrz 2018, 11:18

Bardzo dziękuję za szybką i rzeczową odpowiedź! Pozdarwiam>
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości