O skutkach braków różnych elementów weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
wojciech91
Posty: 1
Rejestracja: 26 wrz 2017, 13:00

O skutkach braków różnych elementów weksla

Post autor: wojciech91 » 26 wrz 2017, 13:14

Nie jestem z wykształcenia prawnikiem, ale wydaje mi się, że esencją prawa jest wiedza o rzeczach niezapisanych w ustawie. Posiadanie tej tajemnej wiedzy jest najbardziej fascynujące dla osób spoza branży, w tym dla mnie.

Z jednej strony bowiem, ustawa zawiera katalogi elementów, które musi zawierać określony dokument. Przykłady? KPK wymienia rzeczy, z których składa się protokół czynności procesowych. Umowa musi zawierać X i Y oraz być w formie Z, żeby można było ją nazwać umową. Faktura musi zawierać to i to, bo inaczej nie jest fakturą.

Z drugiej strony jednak, ustawa zazwyczaj nie mówi, co się dzieje, gdy brakuje jednego z wyliczonych elementów albo gdy mamy tylko i aż większość elementów (np. 3/5 lub 9 na 10). Byłaby to zbyt duża kazuistyka. Czy protokół przesłuchania (art. 148 KPK) jest nieważny (albo nieważna jest czynność, której on dotyczy), gdy nastąpi błędne oznaczenie daty albo gdy okaże się, że wymieniono tylko 6 (a nie – zgodnie z prawdą- 7) osób uczestniczących? Pytania można mnożyć.

Podobnie prawo wekslowe (art. 1) wymienia elementy obligatoryjne weksla.

(1) nazwa „weksel” w języku wystawienia dokumentu
(2) polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej
(3) nazwisko trasata
(4) termin płatności
(5) miejsce płatności
(6) nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana
(7) data i miejsce wystawienia wekslu
(8) podpis wystawcy

Co się dzieje, gdy wekslowi brakuje jakiegoś jednego (obojętnie którego!) elementu? Osoby wchodzące w interakcję – w miejsce nieważnego weksla – stają się stronami jakiejś nienazwanej umowy a’la wekslowej?

Czy jest na tej liście taki element, który jest mniej ważny niż pozostałe, więc jego brak – w przeciwieństwie do innych – będzie powodował lżejsze skutki? W tej chwili w mojej głowie pojawiają się takie praktyczne problemy:

a) Weksel pojawia się w relacji Polak-Francuz i strony piszą w nagłówku polskiego weksla „lettre de change” (dot. pkt 1).
b) Trasat zmieni nazwisko w USC (dot. pkt 3).
c) Nazwa miejscowości ulegnie zmianie (np. po reformie dekomunizacyjnej) albo w miejscu płatności określonym jako (Budynek przy ulicy 24/17) wybudowano teraz prywatne biurowce niedostępne dla ludzi z zewnątrz albo most. Czy strony koniecznie muszą spotkać się w tym miejscu, na tym moście? Ten przykład jest o tyle kosmiczny, że w praktyce podaje się (tak jak przy rejestracji siedziby spółki) wyłącznie miejscowość - być może aby uniknąć właśnie takich problemów (dot. pkt 5)

Ukłony,
Wojciech
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: O skutkach braków różnych elementów weksla

Post autor: Lech » 26 wrz 2017, 16:14

wojciech91 pisze:Z drugiej strony jednak, ustawa zazwyczaj nie mówi, co się dzieje
Podobnie prawo wekslowe (art. 1) wymienia elementy obligatoryjne weksla.
Co się dzieje, gdy wekslowi brakuje jakiegoś jednego (obojętnie którego!) elementu?
Odpowiedź znajduje się już w art. 2:

Kod: Zaznacz cały

Art. 2
Nie będzie uważany za weksel trasowany dokument, któremu brak jednej z cech, wskazanych w artykule poprzedzającym, wyjąwszy przypadki, określone w ustępach następujących.

Weksel bez oznaczenia terminu płatności uważa się za płatny za okazaniem.

W braku osobnego oznaczenia, miejsce, wymienione obok nazwiska trasata, uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania trasata.

Weksel, w którym nie oznaczono miejsca wystawienia, uważa się za wystawiony w miejscu, podanym obok nazwiska wystawcy.
Osoby wchodzące w interakcję – w miejsce nieważnego weksla – stają się stronami jakiejś nienazwanej umowy a’la wekslowej?
Stają się stroną umowy niewekslowej, zatem na poparcie swoich roszczeń wierzyciel, oprócz wadliwego weksla, powinien przedstawić coś jeszcze, choćby własne zeznania.
Czy jest na tej liście taki element, który jest mniej ważny niż pozostałe, więc jego brak – w przeciwieństwie do innych – będzie powodował lżejsze skutki?
Jest, w cytowanym art. 2.
a) Weksel pojawia się w relacji Polak-Francuz i strony piszą w nagłówku polskiego weksla „lettre de change” (dot. pkt 1).
Nagłówek weksla nie ma znaczenia.
b) Trasat zmieni nazwisko w USC (dot. pkt 3).
To nic złego i niezwykłego. W razie wątpliwości fakt zmiany nazwiska wykazuje się odpowiednim dokumentem (gdyby trasat podnosił zarzut, że to nie on jest trasatem)
c) Nazwa miejscowości ulegnie zmianie (np. po reformie dekomunizacyjnej)
Nie ma znaczenia.
albo w miejscu płatności określonym jako (Budynek przy ulicy 24/17) wybudowano teraz prywatne biurowce niedostępne dla ludzi z zewnątrz albo most.
Generalnie dłużnik powinien o tym pamiętać, i w miejscu płatności weksla w terminie płatności jakoś oczekiwać na posiadacza weksla. Nieraz się widzi plakietki typu "sklep przeniesiony na ulicę...", "korespondencję proszę zostawiać w..." itp. Jakoś ludzie sobie muszą radzić :)

Czy strony koniecznie muszą spotkać się w tym miejscu, na tym moście?
Nie ma obowiązku, jeśli się dogadają odnośnie przekazania pieniędzy inaczej. Natomiast w przypadku braku odrębnego uzgodnienia trzeba mieć na uwadze, że zobowiązań zapisanych w wekslu należy dotrzymać, i w przypadku przeprowadzki wysłać jakąś informację do poprzedniego miejsca, gdzie mają się zgłaszać wierzyciele po swoje pieniądze.
Ten przykład jest o tyle kosmiczny, że w praktyce podaje się (tak jak przy rejestracji siedziby spółki) wyłącznie miejscowość - być może aby uniknąć właśnie takich problemów (dot. pkt 5)
Podawanie samej miejscowości w mojej ocenie generuje właśnie dodatkowe problemy (i to o wiele częściej, niż podanie konkretnego adresu), bo skąd posiadacz ma wiedzieć pod jakim adresem ma szukać zapłaty?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości