"pomysłowy" komornik

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
radek07
Posty: 26
Rejestracja: 30 lis 2010, 00:46

"pomysłowy" komornik

Post autor: radek07 » 06 lis 2014, 22:44

Komornik, czyli straszak na dłużnika
Maciej Samcik 06.11.2014 , aktualizacja: 05.11.2014 21:20 A A A Drukuj
Drzwi zapieczętowane przez komornika
Drzwi zapieczętowane przez komornika (Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta)
Być windykatorem to trudna i odpowiedzialna praca. Można ją wykonywać uczciwie, próbując wspólnie z dłużnikiem znaleźć wyjście z tarapatów finansowych (o ile ów dłużnik oczywiście zdradza również taką chęć), albo byle jak, czyli starać się wycisnąć pieniądze, stosując dowolne, niekoniecznie zgodne z prawem, metody. Na przykład molestując pracodawcę osoby, która nie spłaciła długu, albo sąsiadów.
Artykuł otwarty
Oto nowy patent: poprosić o pomoc... komornika. Niech doręczy wezwanie do zapłaty, a dłużnikowi od razu spadną kapcie z nóg. Numer jest szyty grubymi nićmi, ale działa doskonale. Wyobraź sobie, że nie spłacasz rat kredytu. Bank wysyła monit, jednak bez skutku. Załóżmy, że kolejny monit dostaniesz już od... komornika sądowego. Przestraszysz się, prawda? A przed oczami stanie ci obraz dżentelmenów wynoszących z twojego mieszkania meble.

Jeden z moich czytelników dostał niedawno dwa pisma od komornika działającego przy Sądzie Rejonowym w Zabrzu. Pierwsze z tych pism było zatytułowane "Doręczenie". Komornik, powołując się na przepis art. 2 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (który mówi o tym, że komornik ma prawo doręczania zawiadomień sądowych, obwieszczeń, protestów i zażaleń oraz innych dokumentów), doręczył klientowi "decyzję o skierowaniu sprawy na drogę postępowania sądowego". Drugie pismo zawierało "postanowienie o kosztach postępowania".

Rada Komornicza napiętnuje praktyki?

Klient, owszem, ma dług i nie spłaca go w terminie, ale wierzyciel, czyli bank, nie wytoczył mu na razie żadnego postępowania egzekucyjnego. Sprawa nawet nie jest w sądzie, a przecież tylko w ten sposób mogłaby trafić do komornika. Skąd więc w sprawie już na tak wczesnym jej etapie komornik? Mój czytelnik też tego nie zrozumiał, więc zgłosił się do prawnika. A prawnik napisał z marszu protest do Krajowej Rady Komorniczej. "Na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego komornicy wykonują czynności w postępowaniu egzekucyjnym. Przepis daje więc komornikom sądowym prawo doręczania pism jedynie w postępowaniu egzekucyjnym" - czytam w tym piśmie, w którym prawnik domaga się od Rady Komorniczej napiętnowania tej praktyki.

Prawnik słusznie zauważa, że komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym i działa w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej. Doręczając korespondencję prywatnej firmy, używając przy tym stempla z pieczęcią z godłem Polski, komornik "podparł się" autorytetem państwa polskiego. A wszystko to w celu wywołania u klienta obawy niechybnego zajęcia jego majątku. Czy tym powinien zajmować się urzędnik państwowy?

Prawnik mojego czytelnika twierdzi, że przesyłanie tego typu pism przez komorników nie jest sprawą incydentalną - tylko ten jeden komornik wysłał ich, na zlecenie pewnej firmy windykacyjnej, kilka tysięcy. A nie jest jedynym, który zajął się tego typu "usługami" na rzecz windykatorów. Zapewne od każdego takiego pisma komornik zgarnia prowizję. Można oczywiście powiedzieć, że skoro ten patent działa i ułatwia windykatorom życie, to wszystko jest w porządku. A ja przypomnę, że niedawno brytyjska firma pożyczkowa Wonga musiała zapłacić tysiącom klientów na Wyspach zadośćuczynienie za to, że wysyłała im wezwania do zapłaty z pieczęcią nieistniejącej kancelarii. Nawet przy windykacji długów nie wolno klientów wprowadzać w błąd.

Chcesz porozmawiać z autorem, poinformować go o czymś? Napisz: ekipasamcika@wyborcza.biz


Read more: http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,1 ... z3IKM3aE6c
bartoszcze
godzinę temu
Oceniono 27 razy -9
Prawnik d..a.
Powoływanie się na KPC nie miało najmniejszego sensu, ponieważ komornik nie wykonywał w tym momencie czynności przewidzianych w KPC. Co więcej, KPC i ustawa o komornikach wyraźnie przewidują wykonywanie przez komornika czynności spoza zakresu egzekucyjnego (np. sporządzanie spisu inwentarza po zmarłym).
A zgodnie z cytowaną ustawą o komornikach sądowych i egzekucji - wolno mu doręczać dokumenty.
Osobną kwestią jest, czy się to wierzycielowi opłaci, bo moim zdaniem kosztów takiego doręczenia nie można żądać od dłużnika.
Ukryj odpowiedzi (2)
Odpowiedz
tommy_man
pół godziny temu
Oceniono 2 razy0
@bartoszcze
bzdury waćpan opowiadasz - komornik jest funkcjonariuszem publicznym i nie może prowadzić działalności gospodarczej pt. zarabianie na wysyłaniu wezwań do zapłaty z godłem państwa.
Idąc dalej tym tropem można dojść do przekonania, że jakiś wierzyciel masowy powinien dogadać się z jakimś sądem rejonowym gdzieś z Polski, aby to sąd z pieczątką z orłem wzywał dłużników do zapłaty. A może jeszcze jakiś komisariat Policji (wtedy na pewno ludziska by się przestraszyły).
Organy państwa mają, w przeciwieństwie do obywateli, obowiązek działania tylko w takim zakresie, w jakim zezwala im prawo. Absurdem jest wnioskowanie, że skoro z ustawie o komornikach jest napisane, że może doręczać dokumenty, to może doręczać każdy dokument niezwiązany z prowadzoną przez niego na podstawie ustawy i kpc działalności.
Odpowiedz
didja
18 minut temu
0
@tommy_man

Niech dalej ministerstwa twierdzą, że w tworzeniu akt prawnych nie są potrzebne konsultacje językoznawcze, to takie kwiatki się nie zmienią. Gdyby dać tę ustawę lingwistom do przejrzenia, pewnie zwróciliby uwagę na zbytnią ogólność, a przez to - niebezpieczne ryzyko żonglerki interpretacyjnej znaczenia zapisu o doręczaniu dokumentów.

@bartoszcze

Komornik dokonał nadużycia nie poprzez doręczenie dokumentu, tylko poprzez posługiwanie się - pozwól, że uproszczę - godłem nienależącym do jego działalności gospodarczej ("cudzym logo"). Bo tego pisma nie wystosowała żadna instytucja mająca uprawnienia do reprezentowania Rzeczypospolitej.

Inną kwestią jest bezczelność dłużnika niepłacącego długu.


Read more: http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,1 ... z3IKMJCG00
I kto tu ma rację...?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5496
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "pomysłowy" komornik

Post autor: Lech » 07 lis 2014, 09:33

Żadna inna nacja nie potrafi tak dobrze kombinować jak Polacy. I należy się z tego cieszyć. Jeden będzie kombinował i złamie kod Enigmy, drugi przekona komornika, aby wysyłał listy dla windykatorów, ale jednego od drugiego nie oddzielisz, skoro już jesteśmy innowacyjni, to po całości :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: "pomysłowy" komornik

Post autor: Jacek » 07 lis 2014, 10:10

z jednej strony faktycznie nieco kontrowersyjne działania komornika, z drugiej strony jeśli wpływa to na ściągalność długu mi by to roznicy nie robiło
pamiętajmy ze to wierzyciel jest poszkodowanym
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości