weksel pytania

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kamello01
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2019, 20:21

weksel pytania

Post autor: kamello01 » 10 lut 2019, 20:50

Dzien dobry.
1Weksel in blanco moze byc teraz podpisany,a wypelniony po kilku latach ?
2Czy mam obowiazek po kilku latach przy wypelnieniu weksla in blanco informowac wystawce o uzupelnieniu i sprzedazy weklsa,cy robi to indosariusz(o spredazy indosaiusz chyba na pewno musi pinformowac wystawce ale nie wiem cy ja bede musial ze chce go sprzedac?)
3Cy sprzedac moge firmie bez uzupelnienia i firma kupujaca weksel sobie go wypelni?
4Czy na umowie wpisac date podpisania weksla czy jak ostanie wypelniony weksel?
5Czy deklaracja jak jest umowa to musi byc czy jest dla wystawcy?
6Kwota jest powyzej 60 tys czy jak by cos poszlo nie tak to lepiej zebym mial przykrywke i zrobic to przelewem czy lepiej gotowka?(nie chce zbytnio sie odkrywac i robic to prelewemtym bardziej ze to kumpel ale wiado jak jest i zycie pisze troche inne scenariusze.
Z góry dziekuje
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 10 lut 2019, 21:36

kamello01 pisze:
10 lut 2019, 20:50
1Weksel in blanco moze byc teraz podpisany,a wypelniony po kilku latach ?
Tak.
2Czy mam obowiazek po kilku latach przy wypelnieniu weksla in blanco informowac wystawce o uzupelnieniu i sprzedazy weklsa,cy robi to
To zależy od ustaleń pomiędzy wystawcą a remitentem.
indosariusz(o spredazy indosaiusz chyba na pewno musi pinformowac wystawce ale nie wiem cy ja bede musial ze chce go sprzedac?)
Indosatariusz to osoba, która nabywa weksel, więc nie rozumiem pytania w kontekście stojącego po jego stronie obowiązku przy sprzedaży weksla.
3Cy sprzedac moge firmie bez uzupelnienia i firma kupujaca weksel sobie go wypelni?
Teoretycznie tak, ale wówczas powinno się dokonać takiej sprzedaży łącznie z cesją wierzytelności, którą weksel zabezpieczał.
4Czy na umowie wpisac date podpisania weksla czy jak ostanie wypelniony weksel?
Weksel może (a nawet powinien) zawierać datę wystawienia już w momencie jego podpisywania.
5Czy deklaracja jak jest umowa to musi byc czy jest dla wystawcy?
Umowa wekslowa jest zawierana przez obie strony.
6Kwota jest powyzej 60 tys czy jak by cos poszlo nie tak to lepiej zebym mial przykrywke i zrobic to przelewem czy lepiej gotowka?(nie chce zbytnio sie odkrywac i robic to prelewemtym bardziej ze to kumpel ale wiado jak jest i zycie pisze troche inne scenariusze.
Nie rozumiem pytania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 12 mar 2019, 15:21

witam,
pożyczyłem sumę pieniędzy i będę spłacał ją w ratach. Każda rata to oddzielny weksel z tą samą datą wystawienia ale inną datą płatności weksla. Mam 2 pytania, czy w rubryce dodatkowe klauzule wpisuję "wartość w towarze odebrałem" ? pożyczyłem pieniądze i oddaję pieniądze więc sam nie wiem co wpisać.
W oświadczeniu wpisuję "sumę X dnia np 10 marca 2019 zapłacę na rzecz..." to oznacza że do dnia 10 marca kwota musi być zapłacona czy dokładnie w tym dniu. Rozumiem potwierdzenie przelewu jest dowodem spłaty weksla i w tytule przelewu "spłata weksla z dnia 10 marca 2019" jest równoważne z wykupieniem weksla?

Skoro mam kilkadziesiąt rat to mogę to zawrzeć w jednym wekslu a nie wystawiać kilkadziesiąt weksli?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 13 mar 2019, 10:14

michał791 pisze:
12 mar 2019, 15:21
Mam 2 pytania, czy w rubryce dodatkowe klauzule wpisuję "wartość w towarze odebrałem" ? pożyczyłem pieniądze i oddaję pieniądze więc sam nie wiem co wpisać.
Można wpisać: "wartość w gotówce otrzymałem".
W oświadczeniu wpisuję "sumę X dnia np 10 marca 2019 zapłacę na rzecz..." to oznacza że do dnia 10 marca kwota musi być zapłacona czy dokładnie w tym dniu.
To znaczy, że 10 marca posiadacz weksla ma prawo przyjść do ciebie i zażądać zapłaty.
Rozumiem potwierdzenie przelewu jest dowodem spłaty weksla i w tytule przelewu "spłata weksla z dnia 10 marca 2019" jest równoważne z wykupieniem weksla?
Masz płacić "za weksel", czyli jeśli weksel nie zostanie ci okazany i zwrócony, to nie masz obowiązku zapłaty, a płacąc przelewem i nie widząc weksla ryzykujesz, że będziesz go musiał spłacać jeszcze raz (jeśli po zapłatę zgłosi się ktoś inny, niż ten, komu wysłałeś przelew).
Skoro mam kilkadziesiąt rat to mogę to zawrzeć w jednym wekslu a nie wystawiać kilkadziesiąt weksli?
Weksel może mieć tylko jeden termin płatności, więc musi być wiele weksli. Ewentualnie możecie zmniejszyć trochę liczbę rat (np. zamiast co miesiąc, to co kwartał itp.).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 13 mar 2019, 13:56

Bardzo dziękuję za odpowiedź:)

Pożyczyłem pieniądze bez umowy, czy dla US wpisanie " wartość w gotówce otrzymałem" nie będzie traktowane jako
pożyczka? muszę nadmienić, że niezgłoszona do US pożyczka miała miejsce jakiś czas temu a teraz dopiero teraz mogę
spłacać, czy weksel zabezpieczy mnie przed karą w razie kontroli?

pozdrawiam
Michał
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 13 mar 2019, 14:27

Opisz dokładnie jak wyglądały twoje relacje i umawianie się z wierzycielem. Ani prawnie, ani technicznie nie ma możliwości, aby "pożyczyć pieniądze bez umowy", ponieważ jakąś umowę musieliście zawrzeć (przypominam, że umowy ustne także są umowami), jako że - zakładam - tych pieniędzy mu ukradkiem nie wyciągnąłeś z kieszeni :), zresztą sam piszesz, że "pożyczka miała miejsce"...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 13 mar 2019, 14:51

Pieniądze pożyczyłem od ojca na zakup mieszkania z umową słowną, że kiedy będę w stanie zacznę spłacać.
Ponieważ nie zgłosiłem faktu w US (zapomniałem) a teraz dopiero mogę zacząć spłacać chciałem zabezpieczyć wekslem naszą umowę słowną. Pieniądze były przelane na konto. Wiem, że dla US weksel nie może nieść znamion pożyczki dlatego zastanawiam się jak to zrobić.
Czy można tak sporządzić weksel aby nie miał znamion pożyczki? Rozumiem, że zaniedbałem sytuację, może US nie
dopatrzy się niczego i mnie nie wezwie ( nie ma postępowania póki co a to już 2 lata) jednak jest trochę stresu w głowie.
proszę więc o poradę.
z poważaniem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 13 mar 2019, 15:34

michał791 pisze:
13 mar 2019, 14:51
Pieniądze pożyczyłem od ojca na zakup mieszkania z umową słowną, że kiedy będę w stanie zacznę spłacać.
Ponieważ nie zgłosiłem faktu w US (zapomniałem) a teraz dopiero mogę zacząć spłacać chciałem zabezpieczyć wekslem naszą umowę słowną. Pieniądze były przelane na konto. Wiem, że dla US weksel nie może nieść znamion pożyczki dlatego zastanawiam się jak to zrobić.
Teraz już nic nie zrobisz - zawarłeś kiedyś umowę pożyczki i po fakcie tego stanu nie zmienisz.
Czy można tak sporządzić weksel aby nie miał znamion pożyczki?
Można, ale trzeba było to zrobić wówczas. Albo teraz - ale do nowo pozyskanych środków.
Rozumiem, że zaniedbałem sytuację, może US nie
dopatrzy się niczego i mnie nie wezwie ( nie ma postępowania póki co a to już 2 lata) jednak jest trochę stresu w głowie.
Jak się nie dopatrzy, to się nie dopatrzy. Ile tego było, jak było przekazane, z jakiego tytułu (tytuł przelewu?) co za to kupiłeś, czy miałeś pokrycie na zakup w swoich dochodach - to są pytania, które należy przeanalizować przy badaniu tej sprawy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 14 mar 2019, 09:20

dziękuję za odpowiedź :)

Pytanie, jakby wystawić weksel na chwilę kiedy otrzymałem pieniądze z datą spłaty od teraz? Nie zgłaszam przecież
nikomu kiedy wystawiono weksel nie informuję o tym US to skąd ktoś miałaby widzieć, że zrobiłem to dopiero teraz.

kwota o której mówię to 160tys, przelana na konto z tytułem darowizna (tak wpisał ojciec), dołożyłem raz tyle
kupiłem mieszkanie. Pokrycie w dochodach mogłem mieć bo był to zakup nieruchomości po 12 latach pracy.

To czy jest teraz cokolwiek co mogę zrobić?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 14 mar 2019, 10:15

michał791 pisze:
14 mar 2019, 09:20
kwota o której mówię to 160tys, przelana na konto z tytułem darowizna (tak wpisał ojciec)
To niestety zamyka temat - dostałeś darowiznę i powinieneś złożyć deklarację otrzymania darowizny w ciągu pół roku, aby było bez podatku, po tej dacie musisz zapłacić podatek od darowizny, jeśli sprawa się wyda, albo sam się ujawnisz.
To czy jest teraz cokolwiek co mogę zrobić?

Musiałbyś wykazać, że nie przyjąłeś darowizny, a skoro pieniądze wziąłeś, wykorzystałeś, to już po ptakach. Antydatowanie weksli nic nie da, skoro z tytułu przelewu jasno wynika, że była to darowizna, a nie zakup weksli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 14 mar 2019, 10:22

Czytałem że tytuł przelewu ma znaczenie jeśli nie ma innego dokumentu, który by precyzował na co te pieniądze zostały przeznaczone.
W przypadku kiedy jest dokument (np weksel) tytuł przelewu jest bez znaczenia. Czy to jest prawda?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 14 mar 2019, 10:42

Nie wiem, co czytałeś.

Jeśli masz przelew z tytułem darowizna oraz weksel, to znaczy, że dokonano darowizny oraz dokonano wystawienia weksla, przy czym są to dwie odrębne czynności. Nie sądzę, aby US i dalej sąd uwierzył w twoje tłumaczenie, że kilka lat temu dokonaliście sprzedaży weksla, a "omyłkowo" przelew dokonaliście z tytułem "darowizna". Zwłaszcza że to nieprawda. Tytuł przelewu oczywiście ma znaczenie, w kontekście zbadania intencji dokonującej przelew strony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 14 mar 2019, 10:50

No cóż chciałem tylko wiedzieć. W takim razie skoro już teraz nic nie mogę zrobić pozostaje mieć nadzieję, że US nie dopatrzy się mojego zaniedbania,
bardzo dziękuję za wszystkie informacje.
pozdrawiam
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 14 mar 2019, 10:55

A czy jeśli bym zgłosił czynny żal do US pomimo wygaśnięcia terminu złożenia deklaracji darowizny coś by to pomogło?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 14 mar 2019, 11:15

Czynny żal składa się w przypadku dokonania czynu zabronionego. Ty nic zabronionego nie zrobiłeś, tylko tyle, że musisz zapłacić odpowiedni podatek od uzyskanej darowizny - to nie jest żadna kara, tylko nieskorzystanie ze zwolnienia, które ci przysługiwało, ale korzystanie z którego nie było obowiązkowe.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
michał791
Posty: 8
Rejestracja: 12 mar 2019, 15:04

Re: weksel pytania

Post autor: michał791 » 15 mar 2019, 11:17

Czyli jeślibym teraz po prostu zapłacił podatek byłoby po sprawie? bez żadnego sprostowania w US?

a na przyszłość jeśli chciałbym mieć taki weksel który nie niesie ze sobą znamion pożyczki, to jakich sformułowań/zwrotów nie można użyć
a jakie trzeba użyć ? Ten prosty wzór weksla własnego, który tutaj Pan umieścił wystarczy?

czyli w przelewie od osoby od której otrzymuję pieniądze w tytule powinno być " na zabezpieczenie weksla"?

dziękuję z góry za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel pytania

Post autor: Lech » 19 mar 2019, 07:50

Nie można zawierać (nawet w formie ustnej lub dorozumianej) umowy pożyczki, natomiast cała transakcja powinna opierać się na chęci kupna/sprzedaży papieru wartościowego (z dyskontem lub bez).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości