Klauzula waluty - potęga czy nic nie znacząca wstęga?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Klauzula waluty - potęga czy nic nie znacząca wstęga?

Post autor: kutyjka » 10 gru 2013, 17:39

Niektóre weksle opatrzone są klauzulą waluty "wartość w towarze otrzymałem". Zastanawia mnie wymowa tej klauzuli.

Bo przecież weksel jako taki czy taką klauzulę ma czy nie mam bezwzględnie zobowiązuje do zapłaty.
Czy jeśli ktoś podpisze taki weksel nie otrzymując de facto tyle w gotówce to czy może potem podnosić zarzuty, jeśli udowodni zeznaniami świadków, że tak było?
Ja poza opcją z przedawnieniem nie widzę różnic między wekslem z taką klauzulą i bez niej, ale nigdy nie widziałem tego w praktyce.

Ciekawe czy przykładowo weksel z klauzulą waluty kaucyjny ma rację bytu. Czy w ogóle taki weksel może być zastawem (wówczas na logikę widać że ta klauzula stwierdza nieprawdę) ?

Domyślam się że wymyślono to do płatności wekslem za towary lub usługi, ale tylko zastanawiam się nad innymi zastosowaniami tej klauzuli.

Używali Państwo w praktyce albo mieli procesy sądowe zwz taką klauzulą?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5854
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Klauzula waluty - potęga czy nic nie znacząca wstęga?

Post autor: Lech » 10 gru 2013, 17:47

Klauzula waluty wzmaga domniemanie dobrej wiary przy nabywaniu weksla, ułatwia rozeznanie się przez nabywcę, czy weksel nie ma charakteru kaucyjnego (w przeciwieństwie do klauzuli "weksel kaucyjny"). Tym samym użycie klauzuli waluty w wekslu kaucyjnym rzeczywiście jest dziwne.

Nadto klauzula ta faktycznie potwierdza, że za weksel wystawca otrzymał odpowiedni ekwiwalent.

Raz miałem "ciekawe" zarzuty związane z tą klauzulą: http://www.remitent.pl/nietypowe-wykorz ... aluty/5079
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 97 gości