Radca prawny wyrokuje: weksel stracił moc weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Radca prawny wyrokuje: weksel stracił moc weksla

Post autor: kutyjka » 10 gru 2013, 08:38

Dostałem informację of radcy prawnego, że taki weksel jest nieważny:

========================

Weksel własny

15 maja 2013

Dnia .....................
zapłacę za ten sola weksel

na zlecenie Franca Kafki
kwotę 75000 złotych (słownie: siedemdziesiąt pięć tysięcy złotych)

(ręcznie wpisane imię, nazwisko, adres i pesel przez wystawcę)
(podpis wystawcy)

bez protestu
obowiązują odsetki 15% rocznie
płatny w Warszawie

Poręczam

dane i podpis awalisty

========================

Ów radca twierdził, że skoro wystawca mieszka w Rzeszowie a poza wekslem są napisy typu płatny w to dokument traci moc weksla.

Moim zdaniem to bzdura. Nawet gdyby tak było, mogę wziąć nożyczki i obciąć to co jest poniżej podpisu wystawcy i mam weksel ważny, wystawiony i płatny w Rzeszowie, za okazaniem. Szkoda tylko awalu.

Pytanie tylko czy jeśli tak myśli radca z kilkuletnim stażem to czy tak też nie pomyśli sędzia...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5854
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Radca prawny wyrokuje: weksel stracił moc weksla

Post autor: Lech » 10 gru 2013, 09:08

Do podpisu weksel zawiera wszystko co powinien, więc jest ważny. Można co najwyżej obalić odsetki. Poręczenie też jest ważne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Radca prawny wyrokuje: weksel stracił moc weksla

Post autor: kutyjka » 10 gru 2013, 09:46

Dziękuję, że się ze mną zgadzasz, Drogi Imienniku (ja mam na imię Leszek). Dodam na osłodę, że ten radca jest na etacie w jednej z największych firm windykacyjnych w kraju.

Trochę żal...

Ogólnie wiedza o wekslach w tym kraju jest niska. Ostatnio odbyłem dłuższą dyskusję o tym czy logo firmy w tle obala weksel. Pojawił się też pogląd, że napis "Kutyjka to super gość!" na awersie unieważnia weksel. Przy czym mówili to zawodowi prawnicy a nie dzieci z podwórka.

Wasz wkład w edukację Polaków o wekslach jest coraz trudniejszy do przecenienia.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5854
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Radca prawny wyrokuje: weksel stracił moc weksla

Post autor: Lech » 10 gru 2013, 09:55

kutyjka pisze:Pojawił się też pogląd, że napis "Kutyjka to super gość!" na awersie unieważnia weksel. Przy czym mówili to zawodowi prawnicy a nie dzieci z podwórka.
Nawet gdyby to nie było tylko tło, ale treść weksla ("Kocham Kutyjkę"), to byłaby to co najwyżej klauzula wekslowo obojętna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Radca prawny wyrokuje: weksel stracił moc weksla

Post autor: kutyjka » 10 gru 2013, 10:02

Ja też uważam, że zabranianie kutyjkofilom wystawiania weksli stanowiłoby dyskryminację niezgodną z konstytucją :)
A poważnie, to klauzule wekslowo obojętne jak również będące poza wekslem czyli pod podpisem wystawcy traktuje się jako - cytując PW - nie napisane.

Ale część radców uważa jak widać czytanie przepisów za przerost formy nad treścią, kiedy można bez wysiłku powielać czyjeś utarte poglądy.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości