Weksel in blanco - co potrzebne?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
frida
Posty: 1
Rejestracja: 06 mar 2014, 13:59

Weksel in blanco - co potrzebne?

Post autor: frida » 06 mar 2014, 14:09

Witam,

być może takie pytanie już się tu pojawiło, ale nie jestem w stanie przekopać się przez wszystkie tematy.

Czy do weksla in blanco jest potrzebna deklaracja wekslowa? Co z ewentualną sprzedażą weksla in blanco bez deklaracji/umowy - czy jest możliwa?
Jeśli jest potrzebna deklaracja lub umowa to czy musi w nich być zapis, że weksel zostanie wypełniony na kwotę z umowy.... - bo takie zapisy widnieją w większości wzorów. Co w sytuacji gdy umawiam się z dłużnikiem, że weksel in blanco jest wekslem in blanco i kwotę mogę wpisać dowoloną, bo nie wiem czy będzie mi winny 10.000 czy 20.000 (poręczenie kredytu w banku; nie wiem ile w razie czego będzie do spłaty).

Dostałam 2 sprzeczne informacje. Jeden prawnik powiedział, że mając weksel in blanco bez deklaracji - moge wpisać co chcę i weksel będzie ważny. Drugi zaś twierdzi, że weksla in blanco nie będzie można sprzedać bez deklaracji.



Będę wdzięczna za wszelką pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco - co potrzebne?

Post autor: Lech » 06 mar 2014, 14:16

frida pisze:Czy do weksla in blanco jest potrzebna deklaracja wekslowa?
Co do zasady nie jest potrzebna - w formie pisemnej - niemniej jednak zawsze wręczeniu weksla in blanco towarzyszy choćby ustne, czy w formie nawet dorozumianej - zawarcie porozumienia odnośnie jego wypełnienia.
Co z ewentualną sprzedażą weksla in blanco bez deklaracji/umowy - czy jest możliwa?
Jest.
Jeśli jest potrzebna deklaracja lub umowa to czy musi w nich być zapis, że weksel zostanie wypełniony na kwotę z umowy.... - bo takie zapisy widnieją w większości wzorów. Co w sytuacji gdy umawiam się z dłużnikiem, że weksel in blanco jest wekslem in blanco i kwotę mogę wpisać dowoloną, bo nie wiem czy będzie mi winny 10.000 czy 20.000 (poręczenie kredytu w banku; nie wiem ile w razie czego będzie do spłaty).
Zatem się umawiacie, że weksel może być wypełniony na kwotę z kredytu.
Dostałam 2 sprzeczne informacje. Jeden prawnik powiedział, że mając weksel in blanco bez deklaracji - moge wpisać co chcę i weksel będzie ważny.
Jest to prawda, że można wpisać cokolwiek, ale nie jest to prawda, że może istnieć weksel "bez deklaracji", co najwyżej "bez pisemnej deklaracji", ale jakieś ustne ustalenia przecież zawsze są, bo wszak tego weksla nie ukradłaś.
Drugi zaś twierdzi, że weksla in blanco nie będzie można sprzedać bez deklaracji.
Można sprzedać, dla ważności indosu nie jest wymagane przekazanie deklaracji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości