Poprawność wypełnienia weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mar00ha
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2014, 19:06

Poprawność wypełnienia weksla in blanco

Post autor: mar00ha » 30 sty 2014, 19:17

Dzień dobry,

Strasznie interesujący portal i niezwykle zajmująca lektura forum. Szkoda że nie trafiłem tu wcześniej. :)
Gratuluję!

Mimo że poczytałem przez kilka ostatnich dni na ten temat, to jednak wypełnienie posiadanego przeze mnie weksla in blanco będę miał przyjemność zrobić dopiero pierwszy raz w życiu. Wobec tego wolę popytać i się upewnić.

Jestem remitentem i dysponuję wekslem in blanco, którego warunki wypełnienia zostały spełnione, zgodnie z podpisanym porozumieniem "deklaracja wekslowa". Zgodnie z deklaracją, dzień wystawienia weksla przypada dnia 27.01.2014, a 14 dni później przypada termin płatności.
Moje pytanie: czy poprawnie wypełniam weksel (na razie w Paincie - na obrazku)?
Kolejne pytanie: mam zamiar wysłać list polecony, ZPO w zaproszeniem do przedstawienia weksla do zapłaty w dniu 10.02.2014 w moim mieszkaniu (zgodnie z deklaracją wekslową, to jest miejsce płatności), o określonej godzinie. Czy taka procedura jest poprawna?



pozdrawiam
Załączniki
weksel-wypełniony.jpg
przykład wypełnienia
weksel-wypełniony.jpg (74.57 KiB) Przejrzano 6476 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność wypełnienia weksla in blanco

Post autor: Lech » 31 sty 2014, 01:54

Zgodnie z deklaracją, dzień wystawienia weksla przypada dnia 27.01.2014
Może jest to "zgodne z deklaracją", ale niezgodne ze stanem faktycznym. Dniem wystawienia weksla jest dzień, kiedy weksel został podpisany i wręczony (czyli zapewne jest to taki sam dzień, jak dzień podpisania deklaracji wekslowej).
Kolejne pytanie: mam zamiar wysłać list polecony, ZPO w zaproszeniem do przedstawienia weksla do zapłaty w dniu 10.02.2014 w moim mieszkaniu (zgodnie z deklaracją wekslową, to jest miejsce płatności), o określonej godzinie. Czy taka procedura jest poprawna?
Może być, aczkolwiek zrezygnowałbym aż z określania godziny - dajmy wystawcy cały dzień na zapłatę - jeśli rzeczywiście będzie chciał to zrobić, to jakoś się dogadacie odnośnie pory.
Moje pytanie: czy poprawnie wypełniam weksel (na razie w Paincie - na obrazku)?
Pomijając tę nieszczęsną datę wystawienia, to wypełnienie jest w porządku.

Użycie sformułowania "zapłacę za ten weksel in blanco" jest trochę niefortunne - wystawca na pewno nie ma obowiązku płacić za "weksel in blanco", ponieważ weksel in blanco żadnego roszczenia w sobie nie zawiera. Nic z tym jednak już nie zrobimy, weksel z taką dziwną klauzulą został podpisany.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mar00ha
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2014, 19:06

Re: Poprawność wypełnienia weksla in blanco

Post autor: mar00ha » 31 sty 2014, 08:22

Dziekuję za szybką odpowiedź i poświęcenie mi czasu.
Zgodnie z deklaracją, dzień wystawienia weksla przypada dnia 27.01.2014
Może jest to "zgodne z deklaracją", ale niezgodne ze stanem faktycznym. Dniem wystawienia weksla jest dzień, kiedy weksel został podpisany i wręczony (czyli zapewne jest to taki sam dzień, jak dzień podpisania deklaracji wekslowej).
Jednak nie dyskwalifikuje to weksla pod kątem ważności? Jak rozumiem, może być podnoszone jako zarzut?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poprawność wypełnienia weksla in blanco

Post autor: Lech » 31 sty 2014, 08:48

Jeśli nie jest tak, że w dniu wskazanym jako data wystawienia wystawca nie mógłby wystawić weksla (bo na przykład był ubezwłasnowolniony, niepoczytalny itp.), to podnoszenie takiego zarzutu nie jest celowe (nie przyniesie żadnych skutków).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mar00ha
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2014, 19:06

Re: Poprawność wypełnienia weksla in blanco

Post autor: mar00ha » 31 sty 2014, 09:36

Dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości