zadłużenie wobec firmy a poręczenie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Joanna7p
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2013, 21:39

zadłużenie wobec firmy a poręczenie

Post autor: Joanna7p » 29 paź 2013, 21:55

Witam,
bardzo proszę o pomoc w mojej sprawie. Postaram się ją opisać:
Moi rodzice podpisywali umowę z firmą x, zabezpieczeniem miała być kaucja oraz poręczenie wekslowe. Poręczycielami zostałam ja oraz mój mąż. W 2011 roku doszło do pewnej sytuacji co spowodowało zerwanie umowy z firmą x i moi rodzice mieli w stosunku tej firmy zadłużenie w wysokości ok.60 tys. Na spłatę tego zadłużenia poszła kaucja jednak jak wiadomo wszystkiego nie pokryła. Rodzice słownie zobowiązali się do spłaty ratalnej. Płacili co miesiąc po 500-600 zł. Jednak teraz firma x domaga się spłaty całkowitej zadłużenia i grozi że sprawa pójdzie do sądu oraz że komornik wejdzie na pensje moją i męża. Czy może tak zrobić jeśli dłużnicy spłacają cały czas zadłużenie, nie uciekają od niego? Komornik tej firmy mówi o tym że sprawa musi trafić do sądu ponieważ moi rodzice mogą się ubiegać o przedawnienie długu. Tylko, że oni nawet się o to nie starali. Spłacali cały czas tyle ile mogli, tak jak było ustalone na początku.
Bardzo proszę o pomoc co w takiej sytuacji może firma x i jak my możemy się bronić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zadłużenie wobec firmy a poręczenie

Post autor: Lech » 30 paź 2013, 08:44

Dobrowolne spłaty niedużych kwot nie powodują, że wierzyciel nie ma prawa wytoczenia powództwa odnośnie całości zobowiązania. Jeśli zatem firma w żaden wiarygodny sposób (na piśmie) nie oświadczyła, że w związku ze spłatami ratalnymi przesuwa wymagalność swojego roszczenia na później, to zawsze ma możliwość dochodzenia pozostałej do zapłaty kwoty na drodze sądowej i komorniczej. Jeśli jest to możliwe, sugeruję ugodzić się z wierzycielem i zawrzeć z nim odpowiednią umowę określającą ratalną spłatę zadłużenia (wraz z zobowiązaniem wierzyciela, że w czasie spłat zgodnych z umową, nie będzie dochodził należności na drodze komorniczej).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 145 gości