Poręczyciel wekslowy a BIK

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
skyl3r
Posty: 3
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:47

Poręczyciel wekslowy a BIK

Post autor: skyl3r » 07 paź 2013, 14:46

Witam serdecznie,
Mój problem przedstawia się następująco.
W 2010 roku poręczyłam kredyt kuzynowi - jestem tam poręczycielem wekslowym a zabezpieczeniem jest hipoteka mojego mieszkania. Nie zostałam wtedy ujawniona w BIK. W maju br wystąpiła zaległość na kredycie, w czerwcu zostałam wpisana do BIK. W umowie pisze ze tylko kredytobiorca może być ujawniony w BIK. Czy bank miał prawo wpisać mnie do Biura informacji kredytowej jako ze jestem poręczycielem wekslowym.

dziękuje za odpowiedz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy a BIK

Post autor: Lech » 07 paź 2013, 14:50

Czy oprócz samego weksla nie podpisywałaś innych dokumentów? (deklaracji wekslowej, umowy kredytu?). Podejrzewam, że tak, ponieważ skoro:
zabezpieczeniem jest hipoteka mojego mieszkania
to nie sądzę, aby hipoteka była zabezpieczeniem zobowiązania wekslowego, a zobowiązania z umowy o kredyt.

Zbyt mało dokumentów, aby coś więcej napisać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
skyl3r
Posty: 3
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:47

Re: Poręczyciel wekslowy a BIK

Post autor: skyl3r » 07 paź 2013, 15:17

Podpisywałam deklaracje wekslowa, umowy o kredyt nie podpisywałam.
Wystąpiłam w wnioskiem do banku o wypisanie mnie z BIK. Otrzymałam dwie odpowiedzi.
1. Ze nie jestem ich dłużnikiem aktualnie, ze nie ciążą na mnie zadane zobowiązania względem tego banku.
2. ze wpisali mnie do BIK na podstawie zawartej umowy pożyczki hipotecznej zawartej miedzy bankiem a kuzynem, w której to umowie jestem wskazana jako poręczyciel wekslowy.
Dodam ze w tej samej umowie, pisze ze w BIK-u będzie ujawniony tylko kredytobiorca, którym ja nie jestem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5837
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy a BIK

Post autor: Lech » 07 paź 2013, 15:54

Informacje o kredycie mogą się znajdować w "Twoim BIK" bez Twojej zgody (zgoda jest wymagana do danych historycznych, jeśli spłata nastąpiła bez opóźnień).

Tak jak wspomniałem, bez wgląd w dokumenty (jak naprawdę wygląda Twój BIK i co naprawdę podpisałaś z bankiem) niewiele można wywróżyć.
Podpisywałam deklaracje wekslowa, umowy o kredyt nie podpisywałam.
No dobrze, ale jeszcze musiałaś podpisać umowę o ustanowienie hipoteki. I tak od rzemyczka do koziczka - bez wglądu w to, co podpisałaś, nie da rady nic sensownego poradzić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
skyl3r
Posty: 3
Rejestracja: 18 wrz 2013, 18:47

Re: Poręczyciel wekslowy a BIK

Post autor: skyl3r » 07 paź 2013, 16:25

Zastanawia mnie to .. czemu nie widniałam w BIK w takim razie od początku trwania umowy. W umowie jest mowa tylko o kredytobiorcy. W piśmie bank sam pisze ze wpisują mnie bo jestem poręczycielem wekslowym, wiec to chyba nie powinno mieć miejsca, przed podpisaniem weksla.Jednocześnie zaświadczają ze nie jestem nic dłużna. Rozumiem ze dopiero po wystawieniu weksla stanę się ich dłużnikiem i będzie mogła być ewentualnie prowadzona egzekucja z mojej nieruchomości.

jestem laikiem w tych sprawach, ale wydaje mi się ze coś tu nie gra.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 163 gości