Weksel jako kaucja

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
smokuxl
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2013, 05:45

Weksel jako kaucja

Post autor: smokuxl » 22 sie 2013, 07:01

Witam szanownych forumowiczów. Przeglądając tematy na forum chciałem znaleźć przypadek podobny do mojego. Niestety nie znalazłem, stąd ten post. Opis problemu: W 1998 roku podpisałem weksel na kwotę 2000zł. Miał być to weksel kaucyjny zabezpieczający firmę która dostarczyła mi kontener z butlami gazowymi do handlu. Współpraca trwała do 2007 roku. Wtedy to po raz ostatni firma dostarczyła mi gaz i kontakt się urwał Kontener wraz z zawartością stał na mojej posesji do 2012 nie obsługiwany i wtedy nagle właściciel firmy z która współpracowałem się odnalazł. Stwierdził ze zabiera swoją własność. Wtedy ja odpowiedziałem że w takim razie poproszę o moją własność, tzn. weksel. Pan przedsiębiorca stwierdził ze weksla mi nie odda bo nie ma. Podobno zaginął, zniszczył się , zgubił. On sam nie wie dokładnie co z nim się stało. Stwierdził że da mi pokwitowanie na odbiór tego kontenera, tak żebym był spokojny na przyszłość. Pomyślałem sobie że jakiś świstek papieru zwany pokwitowaniem nie jest za bardzo równoważny z papierem wartościowym jakim jest weksel. Więc abym był spokojny na przyszłość poprosiłem go aby wystawił mi weksel własny in blanco na okoliczność gdyby rzeczony zagubiony weksel kiedyś gdzieś wypłynął. Pan przedsiębiorca stanowczo odmówił. Wtedy ja odmówiłem wydania mu kontenera za który wniosłem kaucje w postaci weksla. Sprawa najprawdopodobniej trafi do sądu.

Pytanie które mnie nurtuje czy postąpiłem słusznie? Weksel to papier wartościowy, jak by nie było prawny środek płatniczy w naszym kraju. Wręczenie go jako kaucje pewnie nie jest równoznaczne z zapłatą tejże kaucji, ale moim zdaniem jest równoznaczne ze zobowiązaniem tej zapłaty. W przypadku zwrotu kontenera i braku zwrotu weksla moje zobowiązanie do zapłaty nadal pozostaje. To raczej sprawiedliwe nie jest. Dodam że żadna ze stron nie posiada już żadnych dokumentów , sytuacja jaka zaistniała to " słowo przeciwko słowu". Czy mogę uzależnić wydanie rzeczy od zwrotnego wydania weksla który podpisałem jako kaucje??? Pozdrawiam;)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: Lech » 22 sie 2013, 07:15

Masz pełne prawo do zwrotu weksla. Oczywiście świat nie jest idealny i weksel czasem się gubią. Na tę okoliczność powstała możliwość umorzenia weksla (http://www.remitent.pl/co-zrobic-jak-zaginie-weksel/170).

Bez wnikania w szczegóły Waszych ustaleń uznałbym jednak, że brak zwrotu weksla nie umożliwia Ci przetrzymywania kontenera. Kontener powinieneś zwrócić, bo tak pewnie wynika z zawartej umowy, potem masz roszczenie o zwrot weksla. Choć oczywiście można kontrahenta trochę "poszantażować" i zmotywować go do prawidłowego działania ("proszę złożyć wniosek o umorzenie weksla, a zwrócę kontener").

Ciekaw jestem, czy znasz jeszcze treść tego weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: Lech » 22 sie 2013, 07:19

Podchodząc do sprawy z innej strony można by uznać, że weksel jest kaucją, i Ty wolisz stracić kaucję, a zachować kontener :)

Jednak skoro "żadna ze stron nie ma żadnych dokumentów", to ciekaw jestem na jakiej podstawie sprawa trafi do sądu i jak powód będzie udowadniał, że to jego kontener i należy się zwrot.

Tak czy siak nauczka dla wszystkich - weksel to nie jest coś, co można wystawić i zapomnieć. A wiedząc o tym, można było (można będzie w przyszłości) tak zawrzeć umowę "o kontener", czy o cokolwiek innego, aby właśnie przewidzieć takie typowe i życiowe sytuacje jak zgubienie weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
smokuxl
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2013, 05:45

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: smokuxl » 22 sie 2013, 07:41

Dziękuję za szybką odpowiedź. Treść weksla trochę pamiętam. Była data, zapłacę bez protestu na zlecenie panu xsińskiemu kwotę 2 tys zł no i oczywiście mój podpis. To był jeszcze blankiet urzędowy. W umowie o naszej współpracy była klauzula iż po zaprzestaniu weksel zostanie mi niezwłocznie zwrócony. Nie otrzymałem ani zwrotu, ani informacji o komisyjnym zniszczeniu. Obawiam się ze mogli go użyć jako poręczenie jakiegoś kredytu bo pewnie takich klientów jak ja mieli kilkudziesięciu, jeżeli od każdego dostali papier na dwa tys to trochę im się nazbierało;)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: Lech » 22 sie 2013, 07:42

smokuxl pisze: Była data
Data wystawienia? A co z datą płatności?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
smokuxl
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2013, 05:45

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: smokuxl » 22 sie 2013, 07:46

...raczej wpisana nie była
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: Lech » 22 sie 2013, 07:55

Pytam się w kwestii przedawnienia (3 lata od terminu płatności, lub 4 lata od daty wystawienia, przy wekslu płatnym za okazaniem).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
smokuxl
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2013, 05:45

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: smokuxl » 22 sie 2013, 08:05

Tak czy inaczej jestem trochę w d..... Zobaczymy co ew. powie na to sąd. Ale cała sprawa mi trochę śmierdzi. Umowa o współpracy była na czas nieokreślony wiec myślę ze weksel był tak skonstruowany aby się nie przedawnił. Na chłopski rozum jeżeli kupuję butelke piwa i płace kaucje za flaszke to mogę ja nie oddać i wtedy kaucja przepada, lub oddać i odzyskać pieniądze. Dlaczego nie miało by tak być z wekslem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: Lech » 22 sie 2013, 08:10

Bo prawdopodobnie umowa brzmiała: "kupujesz piwo w butelce i na wezwanie sklepu masz butelkę zwrócić. Na zabezpieczenie zwrotu wystawiasz weksel na 35gr". Fakt zgubienia weksla nie oznacza, że nie masz obowiązku zwrócić butelki. Weksel był zabezpieczeniem dla sklepu, a nie dla Ciebie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
smokuxl
Posty: 5
Rejestracja: 22 sie 2013, 05:45

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: smokuxl » 22 sie 2013, 14:25

zawrócę jeszcze raz głowe w rzeczonej sprawie. W sumie dotyczy ona lat 1995-2002 bo wtedy prowadziłem działalność gospodarczą i w jej ramach handlowałem gazem .Sprawdziłem dokładnie dane. Czyli już trochę przeszłość;) Czy będę mógł powołać się na art. 118 kc ? W sumie żadna strona nie ma już dokumentów z tych lat, wiec nad czym sąd ma procedować? Roszczenia z działalności przedawniają się podobno po 3 latach? Jak myślicie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel jako kaucja

Post autor: Lech » 22 sie 2013, 14:42

Niekoniecznie.

Na przykład mogłeś wynająć bezterminowo kontener w 1996r. i dopiero teraz kontrahent żąda zwrotu. Bo to, że zaprzestałeś prowadzenia działalności gospodarczej nie oznacza unieważnienia zawartych umów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 71 gości