Weksel in blanco do umowy o zachowaniu poufności

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ptaku
Posty: 1
Rejestracja: 20 lip 2013, 15:57

Weksel in blanco do umowy o zachowaniu poufności

Post autor: ptaku » 20 lip 2013, 16:12

Witam bardzo serdecznie

Zleceniodawca zaproponował do umowy zlecenia na okres 3 miesięcy również umowę o zakazie konkurencji oraz umowę o zachowaniu poufności. Do umowy o zachowaniu poufności dołączony jest weksel in blanco. Umowa o zachowaniu poufności zawiera wyszczególnioną kwotę jaka może być wpisana na wekslu (do 100 000 zł) oraz numer konta na jaki należy wpłacić wpisaną na wekslu kwotę w razie skorzystania z niego przez zleceniodawcę. W umowie nie znajduję się informacja o zwrocie weksla, a jedynie to, że po rozwiązaniu umowy bez względu na okoliczności weksel jest ważny zarówno w trakcie trwania umowy jak i po. Wynikają z tego moje następujące obawy:
1) czy ten weksel może być wykorzystany nawet pomimo dotrzymania przez mnie warunków umowy o zachowaniu poufności?
2) czy po wygaśnięciu umowy zlecenia weksel zostanie mi zwrócony?
3) czy jeśli po wygaśnięciu umowy zlecenia dostanę umowę o pracę to weksel z umowy zlecenia nadal będzie ważny (wyrok SN uważa zabezpieczenia z weksla za nieważne z mocy prawa w stosunku do umowy o pracę)
4) czy ten weksel, który zostanie u zleceniodawcy może być wykorzystany po długim okresie czasu (np za 10 lat zostanie on przez zleceniodawcę przekazany komuś, kto uzupełni go w sposób zupełnie niezgodny z deklaracją wekslową)
5) jak skutecznie można się bronić przed takimi wekslami

Oczywiście nie zamierzam działać na niekorzyść zleceniodawcy.

z poważaniem i niecierpliwym oczekiwaniem na odpowiedź
ptaku
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco do umowy o zachowaniu poufności

Post autor: Lech » 20 lip 2013, 21:14

ptaku pisze:1) czy ten weksel może być wykorzystany nawet pomimo dotrzymania przez mnie warunków umowy o zachowaniu poufności?
Istnieje taka możliwość, tzn. weksel może być fizycznie uzupełniony i na jego podstawie może być wytoczone powództwo.
2) czy po wygaśnięciu umowy zlecenia weksel zostanie mi zwrócony?
To pytanie do remitenta. Jak i kiedy weksel będzie zwrócony powinno być przedmiotem szczegółowych ustaleń w umowie wekslowej.
3) czy jeśli po wygaśnięciu umowy zlecenia dostanę umowę o pracę to weksel z umowy zlecenia nadal będzie ważny (wyrok SN uważa zabezpieczenia z weksla za nieważne z mocy prawa w stosunku do umowy o pracę)
Weksel oczywiście nadal będzie ważny. Popularny wyrok SN jest niczym innym jak po prostu pomyłką sądową - zobacz tu http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksl ... owego/5770 i tu http://www.remitent.pl/weksel-w-pracy-j ... zefem/5786
4) czy ten weksel, który zostanie u zleceniodawcy może być wykorzystany po długim okresie czasu (np za 10 lat zostanie on przez zleceniodawcę przekazany komuś, kto uzupełni go w sposób zupełnie niezgodny z deklaracją wekslową)
To zależy od treści weksla, jeśli da się go uzupełnić na kogoś innego niż kontrahent (np. weksel nie posiada wpisanego remitenta) to oczywiście jest taka możliwość i teraz, i za 10 lat.
5) jak skutecznie można się bronić przed takimi wekslami
Nie podałeś treści weksla, więc trudno coś poradzić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości