Pożyczka pod weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
noname147
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2013, 13:29

Pożyczka pod weksel

Post autor: noname147 » 31 maja 2013, 13:58

Witam,chcialam zapytac pilnie o porade w sprawie pozyczki pod weksel.
Mianowicie kolega udzielil mi takowej,o kwocie 600zl,umowa miala byc spisana w celu jedynie formalnym,wszystkie moje dane zostaly wypisane rpzeze mnie wlasnorecznie,zlozony jego podpis zarowno jak i moj,natomiast w miejscu gdzie trzeba bylo wpisac kwote ktora mi sie zdecydowal pozyczyc jest pusta rubryka. Teraz kolega probuje mnie zastraszyc,ze jesli nie splace pozyczki do ustalonego terminu to odsprzeda weksel innej osobie,ktora wpisze kwote jaka zechce i bede musiala ja splacic lub odda weksel do sadu. Czy jesli nie ma wpisanej kwoty przeze mnie wlasnorecznie na wekslu to weksel ma jakakolwiek moc prawna w tym przypadku? Oraz czy ktoras z opcji zastraszania kolegi jest mozliwa aby ja zrealizowac?
Dziekuje za odpowiedz z gory i serdecznie pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: Lech » 31 maja 2013, 13:59

Nie wpisanie kwoty na wekslu nie powoduje "braku mocy" weksla. Oznacza tylko, że zezwalasz na wpisanie kwoty przez posiadacza weksla. Teoretycznie więc "kolega" może wpisać dowolnie wysoką kwotę, i dopiero w postępowaniu sądowym będziesz mogła się bronić, że kwota wpisana przez kolegę została bezpodstawnie.

Jeśli natomiast weksel zostanie sprzedany, to będziesz zobowiązana do zapłaty za niego i ewentualnego dochodzenia odszkodowania od kolegi. Wobec kolejnego posiadacza weksla co do zasady nie można bowiem podnosić zarzutu wypełnienia weksla niezgodnie z umową.

Jednak jeśli dobrze rozumiem, kwoty nie ma nie tylko na wekslu, ale i na umowie pożyczki? Jeśli tak, to jest to sprawa wyjątkowo trudna, może się bowiem okazać, że kolega nagle dysponuje dowodem tego, że pożyczył Ci na przykład 100 tysięcy złotych.

Jeśli zamieściłabyś na forum skan umowy i weksla, to by można było się temu bliżej przyjrzeć.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
noname147
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2013, 13:29

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: noname147 » 31 maja 2013, 14:05

Nie posiadam tego weksla,weksel zabral kolega ktory pozyczyl kwote,ja nie otrzymalam zadnej kopii ani nic,na wekslu musialam jedynie wypelnic swoje dane:swoje imie i naziwsko,adres zameldowania,imiona rodzicow,psesel,kwote pozyczki(ktorej nie wpisalam) oraz zlozony podpis...on wpisal swoje imie i naziwsko jako pozyczkodawca oraz zlozyl swoj podpis...tak wygladal weksel...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: Lech » 31 maja 2013, 14:09

Trudno się zatem wypowiedzieć nie widząc treści weksla. Zasadniczo na wekslu wierzyciel nie składa podpisu, jeśli to zrobił, to stał się Twoim poręczycielem (wobec kolejnych posiadaczy weksla), co jest raczej dla Ciebie nieistotne.

Bez wiedzy tego co podpisałaś, możemy sobie tylko gdybać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
noname147
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2013, 13:29

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: noname147 » 31 maja 2013, 14:16

cos mi sie pomylilo,masz racje nie podpisywal sie,odnalazlam weksel ktory wygladal tak samo tyle ze wypelniony z moimi danymi wlasnorecznie...prosze o pomoc jak to wyglada...
Załączniki
weksel_wzor_ozdobny.jpg
weksel_wzor_ozdobny.jpg (89.92 KiB) Przejrzano 12684 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: Lech » 31 maja 2013, 14:18

I które pola są wypełnione (i jak?)

A co z umową pożyczki? Masz ją?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
noname147
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2013, 13:29

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: noname147 » 31 maja 2013, 14:22

podpisalam jeydnie ten weksel,miejsca gdzie sa zaznaczone czarne prostokaty,moim pismem,nie otrzymalam zadnej umowy dodatkowej do tego weksla ani zadnej kopii...
Załączniki
weksel_wzor_ozdobny.jpg
weksel_wzor_ozdobny.jpg (94.25 KiB) Przejrzano 12681 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: Lech » 31 maja 2013, 14:29

Jeśli kolega wpisze na wekslu jakąś kwotę, na przykład milion złotych, będziesz musiała udowodnić, że została ona wpisana niesłusznie. Poza swoim twierdzeniem nie masz na to dowodów, choć przy dużej kwocie może się udać, bo gdzieś ślad po takiej transakcji powinien pozostać. Przy małej (np. 20 tysięcy) szanse są mniejsze.

Jeśli weksel zostanie sprzedany (indosowany), będziesz zobowiązana za niego zapłacić nowemu nabywcy, nawet jak kwota będzie wpisana przez kolegę bezpodstawnie.

Bezpodstawne wpisanie kwoty na wekslu może być przestępstwem, proszę zbierać dowody "szantażu" do wykorzystania w celu ewentualnej sprawy karnej, czy nawet cywilnej
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
noname147
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2013, 13:29

Re: Pożyczka pod weksel

Post autor: noname147 » 31 maja 2013, 14:40

dziękuję serdecznie,posiadam zapisane smsy oraz maile...dziękuję jeszcze raz za pomoc!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości