WEKSEL WŁASNY bez protestu - koszty, terminy ...

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DonTomas
Posty: 1
Rejestracja: 13 maja 2013, 11:27

WEKSEL WŁASNY bez protestu - koszty, terminy ...

Post autor: DonTomas » 13 maja 2013, 14:21

WITAM WSZYSTKICH !!!
Jestem "nieszczęśliwym" posiadaczem( wierzycielem - pożyczkodawca) WEKSLA WŁASNEGO (bez protestu), który wypełnił na moje życzenie dłużnik. Zwracam się do Was po raz pierwszy z kilkoma podstawowymi pytaniami:
- wykorzystałem wzór weksla http://www.docstoc.com/docs/23563992/We ... z-protestu

1. Czy potrzebna jest jakaś umowa w przypadku takiego weksla?
2. Jak długo jest ważny od dnia (terminu) zapłaty za weksel?
3. Z jakimi kosztami powinienem się liczyć w toku sprawy tzn:
- ile % od wartości sporu bierze prawnik? ( podobno 8% )
- jeżeli ustalamy te np. 8% to kto płaci za złożenie wniosku do Sądu?
- jakie koszty komornicze w przypadku nakazu zapłaty za weksel ?
- NAJWAŻNIEJSZE: czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów ???

4. DO SERWISU PANA LESZKA - ile u Was kosztowała by mnie obsługa związana z "odpaleniem" tego weksla ?
Tzn. od wysłania przedsądowego wezwania do zapłaty po załatwienie nakazu zapłaty, które mógłbym realizować juz z lokalnym komornikiem ? WARTOŚĆ WEKSLA TO 25.000zł

p.s
"... jestem nieszczęśliwym posiadaczem", ale byłem szczęśliwym człowiekiem kiedy pomagałem ludziom. Dziś mam problem na głowie jak zrealizować w miarę DYPLOMATYCZNIE ten weksel bo dłużnik z własnej woli pieniędzy nie chce oddać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL WŁASNY bez protestu - koszty, terminy ...

Post autor: Lech » 13 maja 2013, 14:30

DonTomas pisze: 1. Czy potrzebna jest jakaś umowa w przypadku takiego weksla?
Nie, sam poprawnie wypełniony weksel jest wystarczającym dowodem istnienia zobowiązania.
2. Jak długo jest ważny od dnia (terminu) zapłaty za weksel?
Przedawni się w 3 lata od terminu płatności.
3. Z jakimi kosztami powinienem się liczyć w toku sprawy tzn:
- ile % od wartości sporu bierze prawnik? ( podobno 8% )
Przede wszystkim zależy to od sumy weksla. Z weksla na 100zł nawet za 100% nie znajdziesz pełnej obsługi (zapewne).
- jeżeli ustalamy te np. 8% to kto płaci za złożenie wniosku do Sądu?
Opłatę sądową zawsze ponosi powód. Jest ona potem do wyegzekwowania od dłużnika.

Jeśli chodzi o koszt "prawnika", to sąd również zasądza na Twoją rzecz kwotę za zastępstwo procesowe. Kwota ta zależy od sumy weksla.

I tak:

weksel do 500zł - zwrot kosztów zastępstwa w wysokości 60zł
do 1500zł - 180zł
do 5000zł - 600zł
do 10 000zł - 1 200zł
do 50 000zł - 2 400zł
do 200 000zł - 3 600zł
powyżej 200 000zł - 7 200zł
- jakie koszty komornicze w przypadku nakazu zapłaty za weksel ?
To zależy jakie czynności zlecasz komornikowi - od kilkudziesięciu złotych, poprzez kilkaset, aż do kilku tysięcy zł w przypadku egzekucji z nieruchomości - koszty te są egzekwowane potem od dłużnika.
- NAJWAŻNIEJSZE: czy mogę domagać się zwrotu poniesionych kosztów ???
Koszty komornicze - tak.
Opłata sądowa - tak.
Koszty prawnika - dostajesz sumę obliczoną jak wyżej bez względu na faktycznie poniesione koszty.
4. DO SERWISU PANA LESZKA - ile u Was kosztowała by mnie obsługa związana z "odpaleniem" tego weksla ?
Tzn. od wysłania przedsądowego wezwania do zapłaty po załatwienie nakazu zapłaty, które mógłbym realizować juz z lokalnym komornikiem ? WARTOŚĆ WEKSLA TO 25.000zł
Napisz na priv (lech @ remitent.pl)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 67 gości