weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
oliwia1984
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2013, 18:58

weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: oliwia1984 » 28 mar 2013, 19:04

Co mi grozi czy mam się martwić, pospisałam weksel przy podpisaniu umowy zlecenie pracowałam miesiąc i umowa została rozwiązana tresc weksla to:
Weksel na sumę 300 000 zł

Za okazaniem zapłace bez protestu za ten weksel własny na zlecenie ....................sumę 300 000zł Płatny w ........ Przedstawić w ciągu 3 lat.

żadnych umów do weksla nie było tylko to, zaczynam się martwić co może się wydażyć i jakie są opcje...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: Lech » 28 mar 2013, 19:10

Brakuje tutaj miejscowości i daty wystawienia weksla, czy faktycznie ich nie ma?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
oliwia1984
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2013, 18:58

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: oliwia1984 » 28 mar 2013, 19:30

Jest podana data i miejsce
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: Lech » 28 mar 2013, 19:46

Podpisane przez Ciebie zobowiązanie oznacza, że do momentu jego przedawnienia, czyli w ciągu 6 lat od wystawienia weksla, każdy posiadacz weksla (remitent lub ten, kto nabył weksel na drodze indosu) może zażądać od Ciebie zapłaty sumy 300 tysięcy złotych. Weksel oznacza bezwarunkowe zobowiązanie do zapłaty, więc niewymagane jest wystąpienie żadnych innych przesłanek do takiego żądania. W przypadku odmowy zapłaty, roszczenie może być dochodzone na drodze sądowej i komorniczej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
oliwia1984
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2013, 18:58

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: oliwia1984 » 28 mar 2013, 20:00

Za nic? tak poprostu? Jeśli będzie miał ochotę to poprostu zażąda bez podania przyczyny? Czy wogóle można takie weksle wystawiać przecież to oznacza że za darmo jestem komuś winna 300000 zł tak? No to w sumie juz na dzień dobry jestem bankrutem... boże...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: Lech » 28 mar 2013, 20:03

Nie "za nic", tylko za wystawiony weksel.

Kiedyś, ponad wiek temu, wg prawa francuskiego kobiety "nie prowadzące handlu" weksli nie mogły wystawiać, i widać, że trochę racji w tej zasadzie było :) Jednakże obecnie mamy równouprawnienie i każda pełnoletnia i nieubezwłasnowolniona osoba może obiecać innej osobie, że zapłaci jej dowolną kwotę, trudno oczekiwać, aby składanie takich obietnic było zabronione.

A powodem Twojego problemu jest to, że "wystawiłaś weksel za darmo". Czy dałabyś tej osobie "za darmo" 300 tysięcy w gotówce? Jeśli nie, to i nie było powodu do wystawienia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
oliwia1984
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2013, 18:58

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: oliwia1984 » 28 mar 2013, 20:10

No zgadza się, ale ja kompletnie nie znałam tego tematu wiem, że za głupotę sie płaci, ale myślałam, że weksel sam w sobie jest dokumentem zabezpieczjącym fimre gdybym działała na ich szkodę czyli ukradłabym coś itp. czyli że moga wykorzytac go tylko w przypadku gdy będę im coś dłużna... a w tym momencie podpisałam papier za który muszę teraz zapłacić 300 000 nie ma możliwości dochodzenia sądowego za co oni żądają ....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: Lech » 28 mar 2013, 20:11

Niestety wiele osób popełnia ten błąd. Zwykle nic się nie dzieje, bo posiadacze takich weksli nie mają złych zamiarów, ale czasami prowadzi to do nieszczęść, bo nie zawsze udaje się dłużnikowi wybronić z takiego żądania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
oliwia1984
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2013, 18:58

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: oliwia1984 » 28 mar 2013, 20:24

Dziękuję za odpowiedź, pozostaje mi się teraz modlić...
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: Lech » 28 mar 2013, 20:29

Przede wszystkim poprosić (zażądać) zwrotu weksla, bo jak rozumiem, miał on pełnić jakąś funkcję zabezpieczającą, a umowa już rozwiązana.

Tak w ogóle po co był mu ten weksel? Jakiś samochód za pół miliona do pracy dostałaś?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
oliwia1984
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2013, 18:58

Re: weksel na zlecenie proszę o pomoc w rozwianiu obaw

Post autor: oliwia1984 » 28 mar 2013, 23:05

Nie nic nie dostałam komletnie nic ale domyślam się, że chodzi im bardziej o tajemnicę wszelkich działań firmy.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 84 gości