zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bulhaeng
Posty: 9
Rejestracja: 03 kwie 2012, 11:37

zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: bulhaeng » 26 paź 2012, 11:27

Witam,

Mam taki problem.
Firma dla zabezpieczenia swoich wierzytelności od lat stosuje weksle in blanco umowy wekslowe, w których na wierzyciela nakładany jest obowiązek "zawiadomienia o zamiarze wypełnienia weksla na 7 dni przed jego wypełnieniem" zamiast częściej spotykanego wezwania do wykupu weksla po jego wypełnieniu.

Rodzi to pewne problemy. Jako że nie ma żadnych dodatkowych postanowień w zakresie skuteczności doręczenia itd, w zasadzie po wysłaniu tego zawiadomienia należy poczekać 7 dni od momentu jego otrzymania przez dłużnika. W praktyce oczywiście nie wiadomo, kiedy dłużnik to odbiera, więc jeśli chcemy go szybko pozwać to ryzykujemy wypełnienie przedwczesne.

Moje pytanie w związku z tym: jakie mogą być konsekwencje w procesie, gdyby dłużnik udowodnił, że faktycznie weksel został wypełniony wcześniej niż 7 dni od otrzymania przez niego zawiadomienia? Weksel upada?

Pozdrawiam,
b.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 26 paź 2012, 11:43

Nie powiedziałbym, że "weksel upada". Weksel zabezpiecza jakieś zobowiązanie, które jest zasadne, i na tej podstawie może być wypełniony i skutecznie dochodzony.

W praktyce nie rozumiem podnoszonych przez Ciebie problemów, doskonale można co do dnia ustalić, kiedy przesyłka została doręczona dłużnikowi.

Ale wracając do pytania: niezawiadomienie o zamiarze wypełnienia w mojej opinii nie skutkuje brakiem możliwości dochodzenia roszczenia z samego weksla. Jednakże wasze działanie, jako wbrew zawartej umowie, może spowodować ryzyko finansowe, np. dłużnik złoży nieświadomie fałszywe oświadczenie bankowi, że nie posiada wystawionych i niezapłaconych zobowiązań wekslowych, na tej podstawie bank udzieli kredytu na 1 mln zł, po dowiedzeniu się, że długi jednak występują, kredyt cofnie, a dłużnik do was zwróci się z żądaniem pokrycia strat z uwagi na cofnięcie kredytu z waszej winy :)))

Innymi słowy - jeśli w umowie zobowiązaliście się do informowania o zamiarze wypełnienia, to bez dyskusji należy takich umów dotrzymywać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bulhaeng
Posty: 9
Rejestracja: 03 kwie 2012, 11:37

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: bulhaeng » 26 paź 2012, 12:00

Masz oczywiście rację, że można wysłać za potwierdzeniem odbioru albo kurierem, ale są takie sytuacje, że tego nie mam. Czasem się po prostu spieszy, albo np osoba odpowiedzialna za wezwania do zapłaty zapomni dołączyć zwrotkę itd., albo jest to drobna sprawa i szkoda pieniędzy na kuriera... Przeważnie po prostu mam wysłany 14 dni temu polecony, ciśnienie od prezesa, że trzeba szybko wysłać pozew a nie wiem, czy dłużnik odebrał wezwanie, czy nie. Stąd moje pytanie - czym właściwie ryzykujemy.

Dzięki za odpowiedź,
Piotr
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 26 paź 2012, 12:02

Na stronie poczty polskiej wpisując nr listu poleconego możesz sprawdzić kiedy (czy) został doręczony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bulhaeng
Posty: 9
Rejestracja: 03 kwie 2012, 11:37

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: bulhaeng » 26 paź 2012, 12:04

O, i to jest informacja stulecia jak dla mnie :D Dzięki!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 26 paź 2012, 12:05

Prezesowi się spieszy, powiadasz? A po wypełnieniu weksla przedstawiacie go jeszcze do zapłaty, czy tak w ciemno do sądu idziecie? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bulhaeng
Posty: 9
Rejestracja: 03 kwie 2012, 11:37

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: bulhaeng » 26 paź 2012, 12:12

W jednym piśmie to robimy - zawiadomienie o wypełnieniu weksla i wezwanie do wykupu po upływie terminu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 26 paź 2012, 12:16

A fizycznie okazujecie oryginał weksla wystawcy? Wysłanie wezwania nie załatwia sprawy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bulhaeng
Posty: 9
Rejestracja: 03 kwie 2012, 11:37

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: bulhaeng » 26 paź 2012, 12:18

Nie, zawsze myślałem, że wystarczy poinformować o takiej możliwości - że może go sobie wykupić w siedzibie spółki. To nie wystarczy jako okazanie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: Lech » 26 paź 2012, 12:21

Miejsce płatności weksla może być ustalone pod adresem remitenta. Ale jeśli faktycznie takie miejsce płatności wpisujecie, to musicie mieć do tego odpowiednią podstawę z porozumienia wekslowego. Jeśli jest, czyli jeśli wystawca upoważnił was do wpisania miejsca płatności weksla - siedziby spółki (albo sam na wekslu taką klauzulę poczynił), wówczas jest ok. W przeciwnym przypadku miejscem płatności powinno być miejsce zamieszkania/siedziba wystawcy.

Zatem - jeśli wystawca was do tego nie upoważnił, nie możecie kazać mu gdzieś jeździć w poszukiwaniu swojego weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bulhaeng
Posty: 9
Rejestracja: 03 kwie 2012, 11:37

Re: zawiadomienie o wypełnieniu weksla

Post autor: bulhaeng » 26 paź 2012, 12:26

Dzięki za wskazówkę. Oczywiście wybór miejsca płatności jest naszym uprawnieniem zgodnie z umową wekslową a ponadto dłużnik jest o nim zawiadamiany w tym zawiadomieniu, o którym pisałem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości