weksel własny in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
daro
Posty: 6
Rejestracja: 30 lip 2012, 22:00

weksel własny in blanco

Post autor: daro » 08 sie 2012, 07:34

Witam,
dostałem taki weksel:

Dnia............roku (termin płatności) zapłacę za ten weksel własny
Panu:.......................(imię i nazwisko remitenta),
zamieszkałego.............................
sumę................PLN, (słownie.......................złotych).

Weksel zostaje opatrzony klauzulą bez protestu.

Weksel wystawiony jest jako zabezpieczenie umowy pożyczki inwestycyjnej zawartej
w dniu:...........................roku
Miejsce płatności będzie Lubanie

Wystawca Weksla
(tu wpisane imię i nazwisko oraz adres jak i nr PESEL i nr dow. os. Wystawcy).

Podpis Wystawcy
(tutaj odręcznie)



Co myślisz o takim wekslu?
Dodatkowo mam pewien problem. Zawarłem z tą osobą dwie umowy pożyczki, tego samego dnia. Jedną powinien już oddać i to jest ta do której mam zabezpieczenie wekslem, druga ma jeszcze termin spłaty, choć nie wierzę, że odda. I teraz, zgubiłem umowę pożyczki którą ten weksel zabezpiecza (była na kwotę 9tys zł), mam drugą z tego samego dnia (ta jest na kwotę 5tys. zł).

Czy mam jakieś szanse dochodzić należności z tej pierwszej pożyczki wskazując na ten weksel? Nie mam żadnej podkładki pod tą umowę. Bo rozumiem, że gdyby jedna była powiedzmy z 13 kwietnia a druga z 6 maja, to bez problemu mógłbym dochodzić pożyczki kwietniowej? Czy się mylę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny in blanco

Post autor: Lech » 08 sie 2012, 09:05

Dostałeś, w sensie, że jesteś remitentem, czy miałeś to podpisać jako wystawca?

Weksel jest nieważny, brak jest daty wystawienia. Brak też jest miejsca wystawienia, ale wówczas można przyjąć, że jest nią miejscowość podana obok nazwiska wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
daro
Posty: 6
Rejestracja: 30 lip 2012, 22:00

Re: weksel własny in blanco

Post autor: daro » 08 sie 2012, 09:18

Remitentem. Spisałem go z pamięci, także może coś zapomniałem/pominąłem. Ale chyba to całość.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny in blanco

Post autor: Lech » 08 sie 2012, 09:24

Zawsze ostrożnie podchodzę do szczegółowych odwołań do innych umów zawartych w samej treści weksla (nad podpisem), niektórzy twierdzą bowiem, że wzrusza to bezwarunkowy charakter przyrzeczenia zapłaty, a tym samym dokument taki nie jest wekslem. Zawsze lepiej, jeśli już chcemy na blankiecie odwoływać się do jakichś konkretnych umów, zrobić to na rewersie, natomiast w samej treści użyć klasycznych, nie budzących wątpliwości klauzul wskazujących na zabezpieczeniową formę weksla:

"zapłacę za ten kaucyjny weksel"
lub
"zapłacę za ten gwarancyjny weksel".

Teoretycznie wekslem możesz dochodzić tej umowy, której zabezpieczeniem był wekslem. Jeśli zatem zgubiłeś umowę pożyczki, której weksel nie zabezpieczał, to nie możesz dochodzić tego roszczenia na podstawie weksla (który zabezpieczał inne roszczenie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości