długi spadkowe a weksel in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
darwid
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:24

długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: darwid » 23 cze 2012, 13:11

Witam , mam pytanie odnośnie długów spadkowych.Ojciec mój zmarł 01.marca 2003 roku.
Ja przez nieznajomość prawa nie odrzuciłem w ustawowym terminie spadku
i od tego czasu zaczęły się moje kłopoty.W maju 2003 roku agencja RARA przysłała mi
wezwanie do zapłaty z przelewem wierzytelności pomiędzy tą agencja a bankiem PKO SA.
Sprawa trafiła do sądu ale sędzia odrzucił wniosek gdyż nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe.
W lipcu 2005 agencja ta wystąpiła do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku
ale sąd odrzucił wniosek gdyż postanowienie o nabyciu spadku zostało przeprowadzone z wniosku innego banku.
Od tego czasu spłacałem długi w kilku bankach , choć teraz wiem że tych banków było więcej.
Teraz w styczniu 2012 roku , ponownie ta Agencja RAVA przysłała mi wezwanie do zapłaty na kwotę 5000
ale już nie jako przelew wierzytelności tylko jako wykup weksla. w załacznikach zaznaczyła odpis weksla
choć żadnego weksla nie przysłała .Teraz otrzymałem sądowy nakaz zapłaty za ten weksel. z tego co wiem umowa kredytu była z 2001 więc rozumię że się przedawniła, ale nie wiem jak wygląda sprawa z tym wekslem - do kiedy można dochodzić zapłaty za niego.Jeżeli złożyłbym sprzeciw od nakazu zapłaty , czy firma windykacyjna podczas rozprawy musi udowodnić skąd posiada weksel? Jak wygląda ta sytuacja od strony prawa .
Z góry dziękuję za jakąkolwiek podpowiedż.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: Lech » 23 cze 2012, 15:13

Dla pełności informacji umieść tutaj skan weksla, albo przynajmniej przytocz jego dokladną treść, to pomyślimy nad ewentualnym sposobem obrony. Kiedy otrzymałeś nakaz zapłaty (tzn. kiedy mija termin na wniesienie zarzutów?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
darwid
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:24

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: darwid » 23 cze 2012, 15:29

przepraszam narazie weksel jest u prawnika, niby wystawiony był 10 stycznia 2002, a termin zapłaty 31 stycznia2012, nakaz zapłaty otrzymałem 18 czerwca, tylko w pozwie nic nie było że weksel ten dotyczy tej pożyczki o której pisałem z 2001 roku a jestem pewien że to o to chodzi , bo mam ksero umowy kredytowej , kiedy firma ta dochodziła roszczeń z przelewu wierzytelnosci tej pożyczki i w umowie zaznaczone jest że zabezpieczenie jest weksel in blanco.Termin na wniesienie zarzutów mija 2 lipca. Ciekawi mnie czy jak dojdzie do rozprawy to czy ta firma windykacyjna będzie musiała wykazać z jakiego roszczenia pochodzi ten weksel.Zajrzałem no to forum i widzę że tu naprawdę można znależć pomoc z Pańskiej strony, a wydaje mi się żę ten prawnik co ma mi napisać sprzeciw nie bardzo orientuje się w sytuacji.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: Lech » 23 cze 2012, 19:58

Posiadacz weksla nie musi wykazywać z jakiego tytułu ma weksel. Na Tobie, jako na pozwanym, spoczywa ciężar dowodu, czyli wykazania w tym przypadku, że weksel ten jedynie zabezpieczał jakieś inne, pozawekslowe roszczenie, które się już przedawniło. Uznaje się bowiem, że jeśli roszczenie, które weksel zabezpieczał, uległo przedawnieniu, zarzut taki wystawca może podnieść również przy dochodzeniu tego roszczenia za pomocą weksla, choćby sam weksel przedawnieniu jeszcze nie uległ.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
darwid
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:24

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: darwid » 23 cze 2012, 20:12

a jak sprawdzić że zabezpieczał to a nie coś innego?przecież na wekslu nic nie pisze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: Lech » 23 cze 2012, 21:11

Orzecznictwo już dawno potwierdziło dopuszczalność umieszczania informacji na rewersie weksla o tym, że dany blankiet weksla zabezpiecza konkretną umowę, ponadto na awersie - w samej treści weksla - można użyć klauzul wskazujących na kaucyjny charakter weksla ("weksel kaucyjny", "weksel gwarancyjny").

Wystawienie weksla in blanco bez takich oznaczeń faktycznie powoduje, że potem "z weksla nie widać" co zabezpieczał. Niewątpliwie utrudnia to obronę wystawcy.

W Twoim przypadku trzeba zebrać wszystkie dokumenty (umowa kredytowa, dokumenty związane z cesją wierzytelności) i podnieść zarzut, że remitent dochodzi roszczenia za pomocą weksla, które to roszczenie nabył od banku, a które jest już przedawnione. Dużo zależy od tego, jak do tych zarzutów odniesie się remitent.

Ocena wiarygodności podniesionych zarzutów ostatecznie należy do sądu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
darwid
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:24

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: darwid » 24 cze 2012, 06:44

dzięki za podpowiedż, dużo mi to wyjaśniło, tak też zrobię ..pozdrawiam:)
darwid
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:24

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: darwid » 31 lip 2012, 18:38

wniosłem sprzeciw od nakazu zapłaty, dołączyłem ksero umowy kredytowej, zaznaczyłem że weksel pochodzi z tej umowy, została wyznaczona data rozprawy na wrzesien, po jakimś czasie przyszło pismo z sądu że rozprawa sie nie odbedzie , postępowanie jest umorzone bo firma windykacyjna wycofała sie. Lechu dziękuję za pomoc, mam nadzieję że juz bede miał z tym spokój..pozdrawiam
darwid
Posty: 7
Rejestracja: 23 cze 2012, 10:24

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: darwid » 22 lut 2013, 16:33

hmm, zastanawiam się co stało się z tym wekslem, jak firma windykacyjna wycofała się, i czy mam rozumieć że weksel ten był wypełniony przez nich niezgodnie z prawem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: długi spadkowe a weksel in blanco

Post autor: Lech » 22 lut 2013, 16:48

Weksel powinien zostać w aktach sprawy. Ewentualnie jak masz możliwość, to przejedź się do sądu i zobacz, czy powód nie poczynił jakichś kroków mających na celu odzyskanie weksla z akt.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 69 gości