Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
trans
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2012, 10:23

Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: trans » 12 cze 2012, 10:36

Witam
Na starcie chciałbym się przywitać ponieważ jestem tu nowy.
Postaram się opisać mój problem.
Jeden z pracowników uszkodził auto firmowe oraz barierki w które wjechał, auto stało trzy miesiące i nie zarabiało na siebie (strasznie długo walczyłem z firmą w której auto było ubezpieczone) do tego nie zwrócili całości za holowanie bo oddali tylko 1200 zł a koszta holowania wyniosły 5000 zł tak niestety jest skonstruowana umowa. Doszedłem z kierowcą do porozumienia że w ratach będzie spłacał zadłużenie na które mnie naraził i tu rodzi się moje pytanie jak skonstruować weksel abym miał zabezpieczenie że kierowca będzie spłacał dług. Nadmienię również że nie jest już moim pracownikiem więc nie mam możliwości odciągania tego z jego wypłaty.
Wystarczy taki podstawowy weksel z który jest na Pana stronie? Chodzi mi dokładnie o ten ze wspaniałą ramką :)
Jeszcze może troszkę głupie pytanie ale wystawcą weksla w moim przypadku jest pracownik?
Pozdrawiam
Adrian
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: Lech » 12 cze 2012, 10:41

1. Tak, wystawcą weksla jest pracownik (z imienia i nazwiska).

2. Jeśli uzgodniliście spłatę w ratach, można zatem wystawić kilka weksli na kwotę kolejnych rat i odpowiednich terminach płatności,

np.

pierwszy weksel na kwotę 500zł z terminem płatności 15 lipca 2012
drugi weksel na kwotę 500zł z terminem płatności 15 sierpnia 2012
itd.

W toku spłat zwracać wystawcy kolejne weksle.

3. Można do tego celu użyć "weksla z ramką" - oczywiście odpowiednio go wypełniając.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
trans
Posty: 2
Rejestracja: 12 cze 2012, 10:23

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: trans » 12 cze 2012, 13:50

Dziękuje za tak szybką odpowiedź.
Jeszcze jedno pytanie w pole "zapłacę za ten weksel ..............." w miejsce kropek wpisuje rodzaj weksla np własny ? I kwestia miejsca płatności mogę wpisać "konto bankowe " ?
Pozdrawiam
Adrian
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: Lech » 12 cze 2012, 16:24

"zapłacę za ten weksel własny na rzecz"

W konta bankowe lepiej się na wekslu nie bawić, bo zwykle stwarza to więcej kłopotów niż ułatwień. Jako miejsce płatności najlepiej po prostu podać miejscowość, gdzie weksel będzie płatny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
dvk
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:28

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: dvk » 14 cze 2012, 20:24

Miejsce płatności określone jako "rachunek bankowy" według mnie mogłoby prowadzić do nieważności weksla, ze względu na brak miejsca płatności.

Miejsce płatności musi się chociaż w jakiś sposób nadawać na określenie miejsca zamieszkania (art. 2 ust. 3 prWeksl), więc powinno być przynajmniej miejscowością. Jakby nie patrzeć, rachunek bankowy w żaden sposób nie może stanowić miejsca zamieszkania jakiejkolwiek osoby :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: Lech » 14 cze 2012, 23:23

Brak miejsca płatności nie powoduje nieważności weksla, ponieważ w takim przypadku przyjmuje się, że miejscem płatności jest miejsce wystawienia weksla (art. 102pw.)

Mówiąc o miejscu płatności określonym jako "rachunek bankowy" rzeczywiście miałem na myśli określenie banku i nr rachunku:

"Płatny w Banku Pekao SA w Krakowie, nr rach. 1193 ......."

Wówczas bank jest domicyliatem, rachunek należy do wystawcy i z tego rachunku bank ma zapłacić za weksel (jeśli są na nim środki zapewnione przez wystawcę). Ale, jak pisałem, więcej z tym kłopotu niż korzyści :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
dvk
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:28

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: dvk » 15 cze 2012, 10:30

Brrrr, oczywiście ma pan rację panie Lechu, moja uwaga może dotyczyć tylko zwykłego weksla, a nie trasowanego.
dvk
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:28

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: dvk » 17 cze 2012, 15:59

I znów pomyłka - pod koniec powinno być "a nie własnego" :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: Lech » 17 cze 2012, 18:42

W wekslu trasowanym brak miejsca płatności może ratować:
W braku osobnego oznaczenia, miejsce, wymienione obok nazwiska trasata, uważa się za miejsce płatności, a także za miejsce zamieszkania trasata.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
dvk
Posty: 10
Rejestracja: 25 sty 2012, 22:28

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: dvk » 20 cze 2012, 22:48

Jasne, że tak - tylko problem się pojawia jak mamy osobne oznaczenie: "Miejsce płatności - rachunek bankowy nr XXX" :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jaki weksel z tytułu przestoju samochodu

Post autor: Lech » 21 cze 2012, 02:31

Masz na myśli rachunek bankowy wystawcy, czy remitenta?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości