przedstawienie a sad własciwy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sabrinka115
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2012, 15:33

przedstawienie a sad własciwy

Post autor: sabrinka115 » 03 cze 2012, 15:52

sprawa wygląda następująco mąż est w posiadaniu weksla własnego, bez protestu

weksel in blanco został wypełniony 02 kwietnia 2012 r data płatności 22 maja 2012 r
płatny Warszawa
dłużnik na wekslu zam. w Piasecznie
został wypełniony bo nie zwrócono pożyczki w kwocie x, ale w wekslu wpisano kwotę x powiększona o należne odsetki za ten czas.

było najpierw wezwanie z tytułu nie spłacenia pożyczki, do zwrotu kwoty x

co teraz jak już jet wypełniony weksel, czy można teraz po terminie zapłaty przedstawić weksel do zapłaty, i czy można to zrobić w jego miejscu zam. tj Piasecznie? czy czynność już jest bezskuteczna?

i wówczas jeśli taka czynność jest dopuszczalna, a chyba nie, to czy na wpływ wyboru właściwego Sądu ma miejsce przedstawienie weksla do zapłaty? wiem z poprzednich postów że właściwość można wybrać albo miejsce zam. pozwanego albo miejsce płatności, czy taki wybór jest aktualny w zaistniałym stanie faktycznym?
i ostatnia wątpliwość czytałam na stronie administratora że można pominąć pożyczkę w pozwie i oprzeć się tylko na wekslu czy pozostaje to aktualne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: Lech » 03 cze 2012, 19:45

sabrinka115 pisze: płatny Warszawa
dłużnik na wekslu zam. w Piasecznie
[...]
co teraz jak już jet wypełniony weksel, czy można teraz po terminie zapłaty przedstawić weksel do zapłaty, i czy można to zrobić w jego miejscu zam. tj Piasecznie? czy czynność już jest bezskuteczna?
Przedstawić do zapłaty po terminie można. Gdzie? Teoretycznie w miejscu płatności wskazanym na wekslu. Co jest napisane na wekslu? "w Warszawie". Czyli gdzie? No, to trzeba by się spytać wystawcy, co miał na myśli i co myślał remitent, biorąc taki weksel. Ach, to pewnie nie wystawca wpisywał miejsce płatności, tylko remitent? :) No, a czy miał do tego odpowiednie upoważnienie?
i wówczas jeśli taka czynność jest dopuszczalna, a chyba nie, to czy na wpływ wyboru właściwego Sądu ma miejsce przedstawienie weksla do zapłaty? wiem z poprzednich postów że właściwość można wybrać albo miejsce zam. pozwanego albo miejsce płatności, czy taki wybór jest aktualny w zaistniałym stanie faktycznym?
Samo miejsce przedstawienia do zapłaty nie ma znaczenia do właściwości sądu.

Do właściwości sądu ma znaczenie:
1. miejsce zamieszkania dłużnika
lub
2. miejsce płatności weksla (rozumiane jako adres na wekslu - w formie adresu domicyliata, albo adresu, gdzie weksel powinien być przedstawiony do zapłaty [bez względu na to, czy weksel był faktycznie tam przedstawiony])

Zatem w aktualnym stanie faktycznym teoretycznie można wybrać do powództwa sąd w Warszawie. Ale który? Jeśli wierzyciel nie wie, gdzie w tej Warszawie zapłata miała się odbyć (w jakiej dzielnicy), to przypisanie miejsca płatności do odpowiedniego warszawskiego sądu może być trudne :) Dodam tylko, że Piaseczno niedaleko, w tym roku miałem tam 2 pozwy w postępowaniu nakazowym z weksla, więc proszę się nie bać, nie cudować, tylko pozywać dłużnika do sądu w Piasecznie wg właściwości ogólnej :)
i ostatnia wątpliwość czytałam na stronie administratora że można pominąć pożyczkę w pozwie i oprzeć się tylko na wekslu czy pozostaje to aktualne?
Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sabrinka115
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2012, 15:33

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: sabrinka115 » 03 cze 2012, 20:05

przepraszam, ale zamiast odpowiedzieć na ten post, to go zedytowałem...
Cóż, odpowiedź poniżej :)
(Lech)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: Lech » 03 cze 2012, 20:14

rozumiem że w przedstawionym przypadku powinien zwrócić się do tego do podpisał weksel tam gdzie on mieszka i mu go okazać
Tak to teoretycznie powinno wyglądać. W praktyce często zdarza się, że powodowie nie przedstawiają weksla do zapłaty i od razu idą do sądu :)
a kwota powiększona o odsetki nie robi problemu wpisana na wekslu?
A jak się strony umawiały? Zapewne tak, że weksel zostanie wypełniony na kwotę długu, czyli właśnie na należność główną oraz odsetki.
a w pozwie napisać później że mu przedstawiono weksel do zapłaty w jego miejscu zamieszkania?

Myślę, że nie ma obowiązku być aż tak szczegółowym. Informacja, że "weksel został przedstawiony do zapłaty, ale nie został wykupiony" jest wystarczającą częścią odpowiedniego fragmentu uzasadnienia pozwu. Choć, oczywiście, jeśli weksel faktycznie zostanie przedstawiony do zapłaty w miejscu zamieszkania wystawcy, to można o tym wspomnieć w pozwie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sabrinka115
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2012, 15:33

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: sabrinka115 » 03 cze 2012, 20:22

Szanowny Panie strony podpisały umowę pożyczki i dłużnik dodatkowo podpisał weksel in blanco

Potem dłużnik nie spłacił pożyczki mimo upływu terminu i wezwania do zapłaty. Żadnej deklaracji wekslowej ani warunków wypełnienia weksla nie było.

Dlatego do dnia tego 22 maja naliczone odsetki dodano i pisano kwote główną z odsetkami.

Pytaniem jest jak w pozwie dochodzić teraz odsetek przecież nie od tej kwoty bo tam są wliczone odsetki a z tego co wiem to nie można dochodzić odsetek od odsetek :)

Mam nadzieję że Sąd nie uwali nakazu z uwagi na przedstawienie nie w tym miejscu co trzeba i po terminie. Jaka jest pana praktyka w tym zakresie?

p.s bardzo przejrzysty blog czytam go dziś cały dzień i mam coraz więcej watpliwości co do prawidłowości wypełnienia weksla:))))))
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: Lech » 03 cze 2012, 20:24

sabrinka115 pisze:Żadnej deklaracji wekslowej ani warunków wypełnienia weksla nie było.
Musiała być, choćby w formie ustnej :)
Pytaniem jest jak w pozwie dochodzić teraz odsetek przecież nie od tej kwoty bo tam są wliczone odsetki a z tego co wiem to nie można dochodzić odsetek od odsetek :)
Teoretycznie :)
Mam nadzieję że Sąd nie uwali nakazu z uwagi na przedstawienie nie w tym miejscu co trzeba i po terminie. Jaka jest pana praktyka w tym zakresie?
Nieprzedstawienie weksla do zapłaty to zarzut, który dłużnik może wskazać (i ma udowodnić) po otrzymaniu nakazu zapłaty, czyli sąd na etapie wydawania nakazu nie ma podstaw badania prawidłowości przedstawienia weksla do zapłaty.
p.s bardzo przejrzysty blog czytam go dziś cały dzień i mam coraz więcej watpliwości co do prawidłowości wypełnienia weksla:))))))
Proszę podać treść weksla, rozwieję wątpliwości odnośnie jego prawidłowości/nieprawidłowości wypełnienia :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sabrinka115
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2012, 15:33

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: sabrinka115 » 03 cze 2012, 20:25

bo ten nieszczęsny art. 38 prawa wekslowego jasno mówi o terminie przedstawienia którego nie dochował
sabrinka115
Posty: 5
Rejestracja: 03 cze 2012, 15:33

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: sabrinka115 » 03 cze 2012, 20:30

weksel
Warszawa, dnia 02 kwietnia 2011 na 15.040 zł 22 maja 2012 zapłacę bez protest za ten własny weksel na zlecenie XY sumę piętnaście tysięcy...płatny Warszawa

a drugi

weksel
miejscowość Warszawa dnia 07 maja 2011 kwota 20.000 dnia 22 maja 2012 zapłacę bez protestu za ten sola weksel za zlecenie XY w miejsowcości Warszawa kwota (słownie ) płatny Warszawa
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedstawienie a sad własciwy

Post autor: Lech » 03 cze 2012, 20:43

sabrinka115 pisze:bo ten nieszczęsny art. 38 prawa wekslowego jasno mówi o terminie przedstawienia którego nie dochował
Ale (już nie wdając się w dłuższe wywody na ten temat) nieprzedstawienie weksla do zapłaty w terminie płatności nie powoduje utraty wierzytelności wekslowej. Co najwyżej możemy uznać, że odsetki za nieterminową spłatę weksla należą się dopiero od dnia przedstawienia weksla do zapłaty, a nie od dnia wskazanego jako termin płatności weksla.
weksel
Warszawa, dnia 02 kwietnia 2011 na 15.040 zł 22 maja 2012 zapłacę bez protest za ten własny weksel na zlecenie XY sumę piętnaście tysięcy...płatny Warszawa
Jeśli jest napisane "zł", "złotych" po kwocie słownie, to weksel w porządku :)
weksel
miejscowość Warszawa dnia 07 maja 2011 kwota 20.000 dnia 22 maja 2012 zapłacę bez protestu za ten sola weksel za zlecenie XY w miejsowcości Warszawa kwota (słownie ) płatny Warszawa
Tak samo - jeśli jest podana na wekslu waluta "zł", "złotych", to w porządku. Jeśli nie ma - koniecznie dopisać ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości