jak zabezpieczyć pożyczkę znajomemu na 100 tys zł ?

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
sedzia000
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2012, 12:47

jak zabezpieczyć pożyczkę znajomemu na 100 tys zł ?

Post autor: sedzia000 » 31 sty 2012, 13:13

WITAM

Z góry proszę o nie skomplikowaną podpowiedź.

Chcę pożyczyć znajomemu 100 tys zł (na rok) na 12% w skali roku i chciałbym to w jakiś sposób zabezpieczyć.
Jaki weksel byłby w tym wypadku najlepszy.
Znajomy prowadzi działalność budowlaną i szybko rozwija firmę. Potrzebuje pieniędzy na rozwój.
Posiada kilka nieruchomości, ale są skredytowane i w części już spłacone.
Posiada majątek ruchomy (kilka busów), których wartość jest niższa niż pożyczki.
Prowadzi kilka inwestycji (na wyższe kwoty) i może mi wypisać udział w zyskach (jako gwarancje)

Co zrobić?
Nie chcę tego zgłaszać w skarbówce i generować sobie związanych z tym zbędnych kosztów
Proszę o radę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: jak zabezpieczyć pożyczkę znajomemu na 100 tys zł ?

Post autor: Lech » 31 sty 2012, 13:19

Jeśli zatem chcemy rozwiązać tę sprawę za pomocą weksla, to można to zrobić poprzez:

weksel własny zupełny, wystawiony dziś, z terminem płatności za rok, z sumą wekslową obejmującą należność główną oraz odsetki:

Kraków, 30 stycznia 2012r. Dnia 30 stycznia 2013r. zapłacę za ten weksel na rzecz Jana Kowalskiego sumę sto dwanascie tysięcy złotych. Płatny w Krakowie.

- weksel własny zupełny, wystawiony dziś, płatny za okazaniem z odsetkami 12% w skali roku:

Kraków, 30 stycznia 2012r. Za okazaniem zapłacę za ten weksel na rzecz Jana Kowalskiego sumę sto tysięcy złotych. Z odsetkami 12% w skali roku. Nie przedstawiać do zapłaty przed 30 stycznia 2013r. Płatny w Krakowie.

Jeśli dłużnik ma żonę i wspólnotę majątkową z nią, warto, aby weksel wystawiła wraz z nim również jego żona (dwóch wystawców na jednym wekslu, lub poręczenie żony za męża na jednym wekslu).
Prowadzi kilka inwestycji (na wyższe kwoty) i może mi wypisać udział w zyskach (jako gwarancje)
Tutaj by trzeba było sporządzić konkretną umowę. Temat za skomplikowany na forum:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sedzia000
Posty: 2
Rejestracja: 31 sty 2012, 12:47

Re: jak zabezpieczyć pożyczkę znajomemu na 100 tys zł ?

Post autor: sedzia000 » 01 lut 2012, 12:35

Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości