Uchylenie nakazu zapłaty z weksla

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
scanka5
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2018, 13:49

Uchylenie nakazu zapłaty z weksla

Post autor: scanka5 » 17 gru 2018, 14:28

Uprzejmie proszę pomoc w poniższej sprawie.

Prawomocnym wyrokiem Sądu została zakończona sprawa o zapłatę kwoty z weksla. W powołanej sprawie Sąd wydał nieprawomocny nakaz zapłaty z weksla. Pozwany wniósł zarzuty. W tym samym czasie pozwany wszczął inne postępowanie o wydanie dokumentu (weksla), która została zawieszona do czasu zakończenia sprawy nakazowej. Następnie, Sąd uchylił nieprawomocny nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla i w całości oddalił powództwo. Sprawa jest prawomocnie zakończona, natomiast została podjęta przez Sąd sprawa o wydanie dokumentu.

Co można w takiej sytuacji zrobić, żeby Sąd uwzględnił powództwo o wydanie weksla. W przeciwnym razie powód zostanie obciążony kosztami postępowania, pomimo tego, że od samego początku weksel był nieskuteczny. Weksel znajduje się oczywiście w Sądzie w aktach sprawy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5659
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uchylenie nakazu zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 17 gru 2018, 14:39

Z opisu wnioskuję, że pozew o wydanie weksla od początku był bezcelowy i skierowany do błędnego pozwanego (wierzyciel wekslowy nie był już w posiadaniu weksla), tak więc nie widzę szans na wygranie sprawy, skoro nie ma możliwości, aby pozwany zwrócił weksel, którego nie ma i mieć nie będzie, bo zostaje skasowany w aktach sprawy o zapłatę.
pomimo tego, że od samego początku weksel był nieskuteczny
W takim przypadku słusznie wniesiono zarzuty, ale niesłusznie pozwano o zwrot weksla. Pozwany musiał się bronić, skoro nie mógł zwrócić weksla, więc przynajmniej koszty zastępstwa mu się należą (jeśli miał pełnomocnika).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
scanka5
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2018, 13:49

Re: Uchylenie nakazu zapłaty z weksla

Post autor: scanka5 » 17 gru 2018, 15:25

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Jeśli chodzi o posiadanie weksla przez pozwanego w chwili wniesienia powództwa, to powód nie miał wiedzy, że pozwany wszczął przeciwko niemu postępowanie sądowe i że nie dysponuje już wekslem. Okoliczności sprawy były następujące: powód (jako powód w sprawie pozwu o wydanie weksla) wręczył pozwanemu weksel in blanco. Pozwany zawiadomił powoda o wypełnieniu weksla i wezwał powoda do jego wykupienia zgodnie z datą płatności weksla. Ostatniego dnia płatności pozwany nie stawił się w oznaczonym miejscu i nie przedstawił oryginału weksla. Następnie, w podobnym czasie (w przeciągu około tygodnia po upływie terminu płatności weksla) powód wniósł pozew do sądu o nakazanie wydania weksla, natomiast pozwany wniósł pozew o wydanie nakazu zapłaty. Powód wszczynając sprawę o wydanie dokumentu nie miał jeszcze wiedzy, że został wniesiony pozew przeciwko niemu o wydanie nakazu i ten nakaz zapłaty nie został mu doręczony.

W związku z tym zastanawiam się, czy pomimo faktu, że w chwili wyrokowania nakaz wydania weksla nie mógłby być wykonany przez pozwanego, ma jakiekolwiek znaczenie dla obciążenia powoda kosztami zasadność pozwu w chwili wszczęcia? Weksel był zabezpieczeniem pożyczki, która była czynnością pozorną. Wierzytelność nigdy nie powstała. Pozwany żądał pieniędzy, których nigdy nie przekazał powodowi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5659
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uchylenie nakazu zapłaty z weksla

Post autor: Lech » 17 gru 2018, 15:29

Kiedy pozwany z weksla otrzymał pozew? Co się przez ten czas działo w sprawie i dlaczego do tej pory powództwo o zwrot weksla nie zostało cofnięte? Czy przed pozwaniem o wydanie weksla powód wzywał pozwanego o zwrot weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości