Coupon-réponse international (CRI)

O wszystkim, co nie dotyczy weksli i windykacji, ale - według ciebie - powinno znaleźć się na tym forum
Dorotea
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2018, 03:33

Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Dorotea » 14 lip 2018, 05:23

Drogi Lechu!

Jeśli mówi się o dokumentach inkorporujących w sobie jakieś uprawnienia, to zawsze myśli się o dumnie brzmiących walorach, jakimi są weksel czy konosament. Po macoszemu traktuje się natomiast pokrewne znaki legitymacyjne, choć rozróżnienie między PW i ZL nie zawsze jest jasne i oczywiste. Proszę Cię o wypowiedź na bardzo egzotyczny temat. Nie wiem, czy kiedykolwiek słyszałeś o IRC (Międzynarodowy Kupon na Odpowiedź), ale prawdopodobnie go nie używałeś, bo chyba nikt już (poza postcrossingowcami) nie wysyła za granicę pocztówek.

Jeśli wysyłamy do kogoś list i chcemy pokryć koszty odpowiedzi, to załączamy tzw. kopertę zwrotną (np. prosimy słynnego prawnika o autograf i wysyłamy mu do podpisu zdjęcie z zaadresowaną już i opłaconą kopertą, bo niezręcznie byłoby, gdyby musiał płacić za znaczki pocztowe). Problem pojawia się, gdy piszemy do Ronalda Dworkina albo adwokata z Burkina Faso, bo polskie znaczki nie zadziałają w USA czy Burkina Faso, a z kolei w Polsce nie kupimy znaczków amerykańskich lub burkińskich. Dlatego w 1906 roku w Rzymie wymyślono IRC.

Państwa należące do Światowego Związku Pocztowego (UPU) muszą wymieniać IRC, ale sprzedawanie IRC jest fakultatywne. Jeśli państwo chce sprzedawać, to składa zamówienie do Biura Międzynarodowego UPU w Bernie, które emituje je po cenie kosztów własnych (art. 134 Regulaminu generalnego Światowego Związku Pocztowego). Polska (właśc. Poczta Polska) sprzedaje IRC (http://www.upu.int/en/activities/intern ... -ircs.html).

Z artykułu RL 142 Regulaminu Poczty Listowej dowiadujemy się, że:
--> cena sprzedaży IRC nie może być niższa niż 0,74 SDR (DTS),
--> IRC wymienia się na znaczki pocztowe, całostki pocztowe lub odciski świadczące o uiszczeniu opłaty pocztowej o wartości stanowiącej minimalną opłatę jednej zwykłej listowej przesyłki priorytetowej lub jednego zwykłego listu lotniczego, wysyłanych za granicę,
--> wymienione IRC zwraca się do Biura Międzynarodowego, po czym następuje rozliczenie między państwami.

W praktyce wymiana IRC w Polsce będzie polegać np. na otrzymaniu znaczka pocztowego o wartości nominalnej 5 PLN (http://cennik.poczta-polska.pl/usluga,z ... stowa.html).

Wg Wikipedii, celem istnienia kuponów IRC jest umożliwienie pokrycia przez nadawcę kosztów odpowiedzi na korespondencję bez przesyłania w przesyłce listowej pieniędzy w gotówce, które jest surowo zabronione przez międzynarodowe przepisy pocztowe oraz przepisy celne wielu krajów.


W polskiej ustawie (Prawo pocztowe) i w pocztowych umowach międzynarodowych takiego zakazu nie znalazłam, ale w regulaminach (umowach) owszem:

- par. 4 pkt 6 Regulaminu świadczenia usług powszechnych Poczty Polskiej (https://www.poczta-polska.pl/hermes/upl ... chnych.pdf) --> "Zawartości przesyłki pocztowej nie mogą stanowić monety, banknoty i inne przedmioty wartościowe w przesyłkach innych niż z zadeklarowaną wartością"

- par. 8 Regulaminu świadczenia krajowych usług przewozowych i pocztowych DHL Express (http://www.dhl.com.pl/content/dam/downl ... _pl_pl.pdf) -->"DHL Express nie przyjmuje przesyłek zawierających gotówkę, papiery wartościowe, inne dokumenty o charakterze płatniczym (...). W przypadku nadania przesyłki, której DHL Express nie przyjmuje do przewozu (...), Nadawca zobowiązany jest do naprawienia powstałej na skutek tego szkody (...) w pełnej wysokości"

- par. 10 Regulaminu ogólnego świadczenia usług pocztowych przez InPost (https://inpost.pl/sites/default/files/r ... 8-2379.pdf) --> "niedopuszczalne jest umieszczanie w Przesyłce pocztowej (...) pieniędzy, papierów wartościowych"


Nie rozumiem sensu tych zakazów. Kojarzy mi się to co najwyżej z praniem brudnych pieniędzy, ale nie widzę różnicy - czy do koperty włożę kartkę papieru z pozdrowieniami, czy papierowy banknot, to i tak nikomu się krzywda z tego tytułu nie dzieje. Nawiasem mówiąc, sama pamiętam, że rodzice wysłali mi na zieloną szkołę drobniaki w kopercie (na znaczki pocztowe i kartę telefoniczną), a z kolei dziadkowie opowiadali, że do PRL rodziny z USA i Kanady często wysyłały dolary, a pocztowcy równie często je z kopert wykradali.


1. Czy IRC jest papierem wartościowym, czy znakiem legitymacyjnym?
2. Dlaczego zabrania się nadawania pieniędzy i papierów cennych?
3. Czy ujawnione w przesyłce pocztowej pieniądze i papiery cenne stają się własnością Skarbu Państwa?
4. Czy znaczek pocztowy jest papierem wartościowym?*** Jeśli tak, to oznacza to, że nie mogę wysłać DHL-em lub InPostem znaczka pocztowego.
5. Czy bon Sodexo (wręczany często pracownikom na święta) jest papierem wartościowym?
6. Czy kupon (np. "2 ZŁ" albo "Kup masło o 1 zł taniej") z programu lojalnościowego Tesco jest papierem wartościowym?



***Zgodnie z art. 23 Prawa pocztowego, znaczkom pocztowym (czyli tym emitowanym przez Pocztę Polską) przysługuje ochrona z art. 313 Kodeksu karnego ("urzędowe znaki wartościowe"), a znakom opłaty pocztowej (czyli tym emitowanym np. przez InPost) przysługuje ochrona z Kodeksu karnego dla dokumentów. Nie bardzo wiem, czy "urzędowy znak wartościowy" = papier wartościowy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Lech » 15 lip 2018, 12:34

Dorotea pisze:
14 lip 2018, 05:23
1. Czy IRC jest papierem wartościowym, czy znakiem legitymacyjnym?
Nie mam doświadczenia w IRC :)
2. Dlaczego zabrania się nadawania pieniędzy i papierów cennych?
Jeśli chodzi o pieniądze, to pewnie wynika to z tego, że skoro dopuszczano by przesył, to trzeba by też brać za nie odpowiedzialność. A że co do zasady uznano, że do przesyłania pieniędzy jest odrębna usługa (przekaz), to "łatwiej" jest po prostu zakazać wkładania pieniędzy do koperty. Zgodzę się, że (przynajmniej kiedyś, bo jak teraz rodzice wysyłają pieniądze dzieciom, to nie wiem :) powszechne było dosyłanie pieniędzy "na kolonie" :)
3. Czy ujawnione w przesyłce pocztowej pieniądze i papiery cenne stają się własnością Skarbu Państwa?
Skąd taki pomysł?
4. Czy znaczek pocztowy jest papierem wartościowym?*** Jeśli tak, to oznacza to, że nie mogę wysłać DHL-em lub InPostem znaczka pocztowego.
Nie sądzę.
5. Czy bon Sodexo (wręczany często pracownikom na święta) jest papierem wartościowym?
Gdzieś spotkałem się z opisem księgowania takich kuponów, gdzie wprost były one opisane jako znaki legitymacyjne. Jak jest jednak w rzeczywistości? Kupon jest zbywalny, stanowi określone prawo majątkowe, jego posiadanie jest niezbędne do realizacji tego prawa. Spełnia zatem definicję papieru wartościowego :)
6. Czy kupon (np. "2 ZŁ" albo "Kup masło o 1 zł taniej") z programu lojalnościowego Tesco jest papierem wartościowym?
Jak wyżej ad 5 :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dorotea
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2018, 03:33

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Dorotea » 15 lip 2018, 15:06

Dziękuję za odpowiedź.

Ad. 1.

IRC, jak widać w załączniku, jest na okaziciela. Czy jest zbywalny? TAK, mogę go wysłać lub dać innej osobie, co nie zostawi na nim żadnego śladu np. w postaci indosu. Czy stanowi określone prawo majątkowe? TAK, bo jeśli pójdę do dowolnego urzędu pocztowego na świecie, to wymienią mi go na znaczki pocztowe. Czy jego posiadanie jest niezbędne do realizacji tego prawa? TAK, bo jak go zgubię, to raczej mi nie dadzą znaczków na oświadczenie „Kiedyś miałam IRC, o tu mam z nim nawet zdjęcie, ale pies mi wszamał”. Wychodzi na to, że IRC spełnia definicję PW.

Ad. 2.

Miałam przeczucie, że bardziej chodzi o prawo dewizowe (nie można przewozić przez granicę pieniędzy powyżej pewnej określonej granicy bez notyfikacji albo zezwolenia dewizowego). Tyle tylko, że jak wysyłam komuś drobniaki żeby mógł kupić sobie znaczki i mi odpisać, to jest to suma tak bagatelna, że wątpię, że znajdziemy jakieś państwo, które zabrania jej wwozu/wywozu.

Ad. 3.

Jeśli prawo międzynarodowe rzekomo zabrania, a umowy i regulaminy naprawdę zabraniają, to powinna być jakaś sankcja, jak znajdą gotówkę lub weksel w przesyłce. Chyba że to lex imperfecta. Nawiasem mówiąc, czy zdarzyło się kiedyś Panu lub osobom Panu znanym wysyłanie weksla lub czeku pocztą? Czy tylko tradycyjnie z ręki do ręki?
Załączniki
IRC.jpg
IRC.jpg (49.17 KiB) Przejrzano 13128 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Lech » 15 lip 2018, 15:45

Czeków nie używałem. Natomiast wysyłanie weksli pocztą to dość powszechna praktyka. Można się zastanawiać, czy ważniejszy jest zakaz przesyłania weksli, czy art. 49 konstytucji traktujący o tajemnicy korespondencji 😊
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wekselek
Posty: 10
Rejestracja: 19 mar 2017, 11:32

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: wekselek » 15 lip 2018, 16:02

Lech pisze:
15 lip 2018, 15:45
...Natomiast wysyłanie weksli pocztą to dość powszechna praktyka. Można się zastanawiać, czy ważniejszy jest zakaz przesyłania weksli, czy art. 49 konstytucji traktujący o tajemnicy korespondencji 😊...
Fragment "regulaminu poczty" zacytowany przez @Dorotea, stwierdza jedynie, że w zwykłych przesyłkach teoretycznie nie wolno.
Czyli w takich o zadeklarowanej zawartości/wartości, już chyba wolno?
Ale "poczta" wymusza dodatkową opłatę pewnie.😊
Dorotea
Posty: 4
Rejestracja: 14 lip 2018, 03:33

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Dorotea » 16 lip 2018, 09:00

Jak by to było, gdybym zgubiła IRC, czyli jak wyglądałoby umorzenie?

Nie można umorzyć znaku legitymacyjnego (bo on jest tylko dodatkowym dowodem), ale można umorzyć papier wartościowy (bo on jest jedynym dowodem). IRC spełnia definicję papieru wartościowego. Obowiązuje dekret z dnia 10 grudnia 1946 r. o umarzaniu utraconych dokumentów. Dekret napisano prawie 40 lat po tym, jak w prawie międzynarodowym pojawił się IRC (1906). IRC nie jest wyłączony od umorzenia (art. 2), ale zgodnie z art. 12 przepisów dekretu nie stosuje się do dokumentów emitowanych za granicą (IRC jest emitowane przez Biuro Międzynarodowe Światowego Związku Pocztowego w Bernie), więc muszą to regulować przepisy szczególne. A co jeśli takich nie ma (bo chyba nie ma)?
Bernard
Posty: 20
Rejestracja: 14 wrz 2017, 09:54

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Bernard » 21 lip 2018, 06:18

Lech pisze:
15 lip 2018, 15:45
Czeków nie używałem. Natomiast wysyłanie weksli pocztą to dość powszechna praktyka. Można się zastanawiać, czy ważniejszy jest zakaz przesyłania weksli, czy art. 49 konstytucji traktujący o tajemnicy korespondencji 😊

Koleżanka się nie doczekała jak na razie odpowiedzi, ale ja mam, Lechu, inne pytanie.

IRC to egzotyczna rzecz (ja pierwszy raz dowiedziałem się o nim z tego forum), więc można trafić na pracownika, który nie będzie wiedział, z czym to się je i odmówi wymiany IRC na znaczki pocztowe. Oczywiście raczej tak nie będzie (w każdym razie w praktyce podpowiedzą mu koledzy albo zareaguje dyrektor placówki), ale załóżmy, że urząd X odmawia takiej wymiany. Jak można ich do tego przymusić? Ta sytuacja będzie analogiczna do tej, w której idziemy z bonem Sodexo do Tesco i kasjer mówi, że nie będzie tego przyjmował, bo osobiście tego nie uznaje.

1. Stosujemy per analogiam przepisy o tytule wykonawczym i idziemy do komornika, żeby wyegzekwował wymianę?
2. Art. 64 kc?
3. Pozew o świadczenie na podstawie umowy międzynarodowej (i względnie regulaminu pocztowego, o ile inkorporował on postanowienia tej umowy)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Coupon-réponse international (CRI)

Post autor: Lech » 23 lip 2018, 07:41

1. Stosujemy per analogiam przepisy o tytule wykonawczym i idziemy do komornika, żeby wyegzekwował wymianę?
A jakaś by była podstawa tej analogii? Oczywiście, że nie :)
2. Art. 64 kc?
???
(Prawomocne orzeczenie sądu stwierdzające obowiązek danej osoby do złożenia oznaczonego oświadczenia woli, zastępuje to oświadczenie. )
3. Pozew o świadczenie na podstawie umowy międzynarodowej (i względnie regulaminu pocztowego, o ile inkorporował on postanowienia tej umowy)?
Szedłbym w tym kierunku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości