Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór do konsultacji

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
henryk2
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2016, 13:01

Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór do konsultacji

Post autor: henryk2 » 11 wrz 2016, 23:36

W związku z zmianą pracy chciałbym zabezpieczyć nieformalną (ustną) umowę między mną a moim pracodawcą odnośnie do rozliczenia moich dodatkowych usług - nazwałbym to know-how. Dotychczas nigdy nie było problemów z takimi rozliczeniami, jednak z racji tego, że już nie będę tam pracował mam obawy, że szef może o mnie "zapomnieć".

Przechodząc do rzeczy, zaproponowałem podpisanie weksla. Weksel miałby zostać wystawiony przez spółkę należącą do szefa (mojego pracodawcę) i poręczony przez inną jego spółkę oraz przez niego osobiście. W obu spółkach szef jest prezesem zarządu i według KRS może działać samodzielnie mimo dwuosobowego zarządu.
Szukałem odpowiednich wzorów, jednak w każdym czegoś brakowało, więc przygotowałem własny wzór takiego weksla. Zależało mi na maksymalnym zabezpieczeniu mojego interesu oraz ułatwieniu dochodzenia swoich roszczeń. Notariusz raczej nie wchodzi w grę, bo chciałbym to załatwić szybko i bezboleśnie.

W związku z powyższym, prosiłbym o zaopiniowanie mojego wzoru z załącznika. Czy czegoś nie przeoczyłem? Czy są jakieś klauzule lub sprzeczności unieważniające weksel?

Na chwilę obecną widzę jedno zagrożenie, otóż spółka poręczająca ma niski kapitał zakładowy, więc poręczenie kwoty, która dwukrotnie przekracza kapitał zakładowy prawdopodobnie (nie widziałem umowy spółki) wymaga uchwały wspólników. Wiem, że może być problem z tą uchwałą - szef nie chce mieszać drugiego wspólnika do tego. Przeczytałem, że jednak to problem zarządu, a samo zobowiązanie bez tej uchwały jest ważne. Jest tak?
Gwoli uzupełnienia, spółka wystawiająca weksel nie potrzebuje takiej uchwały - jest odpowiedni zapis w umowie.

Sam wzór zawiera zmyślone dane i udostępniam go ogółowi bez żadnych zastrzeżeń i ograniczeń. W załącznikach jest wersja PDF i edytowalna (ODF).
Załączniki
Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór.odt
Wersja edytowalna (ODF)
(17.93 KiB) Pobrany 392 razy
Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór.pdf
Wersja PDF
(48.82 KiB) Pobrany 406 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór do konsult

Post autor: Lech » 12 wrz 2016, 06:41

Moje uwagi do weksla:

Zrób tak, aby podpis pieczęć spółki, pieczątka prezesa i podpis prezesa znajdowały się pod sobą:
>>podpis wystawcy:<<
{pieczęć spółki}
{pieczęć prezesa}
{podpis prezesa},
a nie obok siebie.

I analogicznie wobec poręczyciela-spółki.

Poza tym weksel poprawny formalnie.

Ograniczenie dotyczące zobowiązania przekraczające dwukrotność kapitału zakładowego ciebie obowiązuje, przy czym:
- zerknij do umowy spółki (w sądzie KRS, jeśli nie masz dostępu inaczej), ponieważ umowa spółki może regulować tę wartość odmiennie, niż cytowany przepis
- tak, w razie braku potrzebnej uchwały, spółka płaci, a potem roszczenia kieruje do zarządu (w art. 230 jest zapis "Przepisu art. 17 § 1 nie stosuje się", to znaczy nie stosuje się zapisu o nieważności tak zaciągniętego zobowiązania).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
henryk2
Posty: 2
Rejestracja: 06 wrz 2016, 13:01

Re: Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór do konsult

Post autor: henryk2 » 12 wrz 2016, 19:14

Dziękuję za uwagi, wzór poprawiłem. Zamieszczam poprawione wersje w załącznikach.

W kwestii poręczenia przez spółkę, prawdopodobnie jednak zrezygnujemy z tego poręczenia, więc problem sam się rozwiązuje. Jakkolwiek dziękuję za wyjaśnienia.
Załączniki
Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór (poprawiony).odt
Wersja poprawiona - edytowalna (ODF)
(16.76 KiB) Pobrany 383 razy
Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór (poprawiony).pdf
Wersja poprawiona - PDF
(48.36 KiB) Pobrany 398 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zupełny od sp. z o.o. poręczony - wzór do konsult

Post autor: Lech » 12 wrz 2016, 19:38

Jest ok.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości