konsekwencje dopuszczenia płatności w czeciach ex post weksl

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Andrzej Eckhardt
Posty: 1
Rejestracja: 10 sty 2016, 11:35

konsekwencje dopuszczenia płatności w czeciach ex post weksl

Post autor: Andrzej Eckhardt » 11 sty 2016, 10:44

Pan
Lech Malinowski
Remitent.pl

Witam , posiadam weksel poręczony na kwotę x, platny w dacie y, okazany do wykupu za potwierdzeniem wystawcy.Juz po wystawieniu weksla, na prosbe wystawcy sporzadzono porozumienie pozwalajace mu splacac weksel w ratach ale na wekslu oczywiscie nie ma zadnej adnotacji w tej kwestii. Wystawca splacił, ponagłany, cześc kwoty ratami czy raczej partiami, bo nie dotrzymał warunków ustalonych ze mna, po czym zaprzestal płacenia. W ziazku z tym mam pytania:
1) czy owe ratalne pozrozumienie ex post może byc uznane za zapis uniewazniajacy weksel??
2) czy moge wezwać ( zbliza sie termin przedawnienia) wystawcę do wykupu ( czego własciwie?? – ostatniej „raty”, weksla jako takiego?? jeszcze jakiejść innej kategorii trzeba uzyc???
3) czy moge wezwac poreczyciela do wykupu??? i tez – czego???
4) wreszcie – czy w razie milczenia mogę skierować pozew do sadu … i – podobnie – o co??? o wykup weksla?? o zapłate raty???
Pozdrawiam
P.S. jest duzo pytań – jesli uzna Pan , iz w tym wypadku porada jest odpłatna – prosze o informację
załaczam - o ile sie uda, bo nie widze "klikacza" skany weksla i porozumienia; jesli nie wejdą przeslę na adres ogólny.
P.S. 2) nie widze tu narzedzia do ładowania skanów, przynajmniej w mojej przegladarce sie nie aktywizuje. Wysyłam je na Pana ogólny mail

Jak widać z pkt. 3-go porozumienia zaklada ono podpisanie go do 2-ch dni po wystawieniu weksla kaucyjnego a ratalnosc dotyczny spłaty przejetego zadłuzenia. Natomiast pkt 5 okresla tylko date wykupu weksla natomiast nie ma tram wzmianki o ratalności płatności samego weksla. Dołaczam równiez okazania, wezwania, monity etc. albowiem oczywista wystawca nie dotrzymal zadnego z ustalonych termonów rat i dlatego przedstawiono mu weksel do wykupu. Była w tym względzie korespondencja typu "ostateczne wezwanie" wymuszajaca czastkowe, płatności.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: konsekwencje dopuszczenia płatności w czeciach ex post w

Post autor: Lech » 12 sty 2016, 10:15

Przejrzałem dokumenty. Rzeczywiście ewentualne porozumienie nie dotyczy spłaty weksla, tylko spłaty roszczenia podstawowego. Tym samym do weksla stosujemy standardowe (nie wydłużone uznaniami długu i porozumieniem) terminy przedawnienia, co oznacza że roszczenie z tego weksla przedawni się w 3 lata po terminie płatności weksla, czyli w marcu 2016.

Odpowiadając na pytania:
1) czy owe ratalne pozrozumienie ex post może byc uznane za zapis uniewazniajacy weksel??
Nie.
2) czy moge wezwać ( zbliza sie termin przedawnienia) wystawcę do wykupu ( czego własciwie?? – ostatniej „raty”, weksla jako takiego?? jeszcze jakiejść innej kategorii trzeba uzyc???
Wyliczyć ile aktualnie dłużnik jest winien zgodnie z ugodami i wezwać do zapłaty weksla na tę sumę (choćby była mniejsza niż suma weksla). Jeśli jakieś "raty" będą płatne po marcu 2016, to niestety nie będzie ich można już dochodzić wekslem bez ryzyka zarzutu przedawnienia roszczenia wekslowego.
3) czy moge wezwac poreczyciela do wykupu??? i tez – czego???
Może Pan. Tej samej sumy, co wystawcy.
4) wreszcie – czy w razie milczenia mogę skierować pozew do sadu … i – podobnie – o co??? o wykup weksla?? o zapłate raty???
O zapłatę sumy weksla w takiej wysokości, w jakiej jest to uzasadnione aktualną wysokością roszczenia podstawowego, który weksel zabezpieczał.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości