Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pytalska
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2011, 17:55

Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Post autor: pytalska » 22 cze 2011, 18:37

Byłabym wdzięczna za pomoc.
Jestem na etapie sprzedaży mieszkania będącego własnością moją i ex małżonka, a rownocześnie za wyjątkowo okazyjną cenę nabyłam mieszkanie. Aby wpłacić należność za nowonabyte zamierzam przyjąć zaliczkę od znajomej zainteresowanej kupnem mieszkania, którego jestem współwłaścicielką. Spiszemy oczywiście umowę przedwstępną, ona przeleje pieniądze na wskazane przeze mnie konto, a na potwierdzenie zaliczki wystawię weksel. Posłużenie się wekselem podpowiedziała nam znajoma ksiegowa. Nigdy nie dokonywałam tego typu transakcji. Upewniłam się więc w Urzędzie Skarbowym, że ani umowa przedwstępna, ani zaliczka, ani weksel potwierdzający tę zaliczkę nie są opodatkowane ( ani podatkiem od czynności cywilno-prawnych, ani dochodowym). Niestety zdaniem bylego męża propnowana przez nią cena jest stanowczo za niska. Problem w tym, że suma której on oczekuje jest ceną zaporową, nieadekwatna do wartości lokalu. Istnieje spore zagrożenie, że do transakcji nie dojdzie. Co oznacza, iz zmuszona bedę zwrocić zaliczkę i wykupić weksel.
Czy powinnam sformułować wymienione dokumenty w jakiś specyficzny sposób, aby były one absolutnie bez zarzutu pod względem merytorycznym, i co najważniejesze nie budziły zastrzeżen US. Proszę o szcególowe instrukcje postępowania, moja wiedza z zakresu prawa podatkowego i wekslowego jest żenująco niska a zależy mi aby wszystko odbyło się zgodnie z literą prawa.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Witam

Post autor: Lech » 22 cze 2011, 21:03

Jeśli chodzi o umowę przedwstępną, to z pewnością notariusz będzie miał już odpowiednie wzory.

Natomiast odnośnie weksla, cóż, weksel jak weksel. Z uwagi na interes wystawcy, powinien być wystawiony nie na zlecenie i opiewać na kwotę zaliczki, np:

Zakopane, dnia 22 czerwca 2011r.
Za okazaniem zapłacę za ten kaucyjny
weksel na rzecz Anny Kowalskiej,
ale nie na jej zlecenie,
sumę 50 000zł.
Płatny w Zakopanem
{podpis}

I oczywiście umowa wekslowa określająca kiedy weksel może być wykorzystany.

Z drugiej strony, jako kupującemu, bardziej niż na wekslu, zależałoby mi na zabezpieczeniu zwrotu zaliczki w formie hipoteki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pytalska
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2011, 17:55

Re: Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Post autor: pytalska » 24 cze 2011, 10:52

Dziękuję za odpowiedź, wiem tuman jestem, ale mam jeszcze kilka wątpliwości :)

1. Umowa przedwstępna nie będzie zawierana w formie aktu notarialnego, a tylko umowy pisemnej. Co, o ile dobrze pamiętam, nie powoduje jej nieważności. Z zaliczką nie zadatkiem. Obie strony, na pewno, nie będą dochodziły roszczeń z tytułu nie podpisania umowy przyrzeczonej.
2. Weksel....
Bladego pojęcia nie mam, a usiłowałam nawet poczytywać co nieco na ten temat, na czym polega różnica pomiędzy rodzajami weksli. Ściagnęłam z Pańskiej strony wzór takowego "za okazaniem". Czy moge się nim posłużyć, czy zaleca Pan raczej inny rodzaj?
Czy zechciałby Pan, jak blondynce:) sprecyzować jak powinna wyglądać rzeczona umowa wekslowa?
Tak, wiem sirota jestem, ale Pan zdaje się być skarbnicą wiedzy, z niegraniczonymi pokładami cierpliwości. To się ratowam Pańską pomocą. Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Post autor: Lech » 24 cze 2011, 11:37

pytalska pisze:Dziękuję za odpowiedź, wiem tuman jestem, ale mam jeszcze kilka wątpliwości :)
1. Umowa przedwstępna nie będzie zawierana w formie aktu notarialnego, a tylko umowy pisemnej. Co, o ile dobrze pamiętam, nie powoduje jej nieważności. Z zaliczką nie zadatkiem. Obie strony, na pewno, nie będą dochodziły roszczeń z tytułu nie podpisania umowy przyrzeczonej.
Specjalistą z tej dziedziny nie jestem, aby proponować treści umów przedwstępnych do sprzedaży mieszkania, niemniej jednak ile by taka umowa błędów nie miała, i tak nie ma to raczej większego znaczenia, skoro w razie niewykonania umowy nikt nie będzie dochodził jej wykonania, a jeśli już strony dojdą do zgody i mieszkanie zechcą kupić/sprzedać, wówczas i tak prawidłowa umowa będzie sporządzana przez notariusza, której treść nie będzie musiała mieć jakiegokolwiek związku z poprzednio zawartym "porozumieniem".

pytalska pisze: 2. Weksel....
Bladego pojęcia nie mam, a usiłowałam nawet poczytywać co nieco na ten temat, na czym polega różnica pomiędzy rodzajami weksli. Ściagnęłam z Pańskiej strony wzór takowego "za okazaniem". Czy moge się nim posłużyć, czy zaleca Pan raczej inny rodzaj?
Czy zechciałby Pan, jak blondynce:) sprecyzować jak powinna wyglądać rzeczona umowa wekslowa?
Tak, wiem sirota jestem, ale Pan zdaje się być skarbnicą wiedzy, z niegraniczonymi pokładami cierpliwości. To się ratowam Pańską pomocą. Dziękuję
Weksel, taki jak pisałem powyżej.

Umowa wekslowa:

{Oznaczenie stron}
W dniu 22 czerwca 2011r. Hanna Pytalska składa na ręce Anny Kowalskiej kaucyjny weksel własny o następującej treści:
- miejsce i data wystawienia: Zakopane, 22 czerwca 2011r.
- płaty za okazaniem w Zakopanem na rzecz Anny Kowalskiej
- opiewający na sumę 50 000zł.
- zawierający klauzulę "nie na zlecenie"
Weksel powyższy zabezpiecza zwrot zaliczki, którą Hanna Pytalska będzie zobowiązana do zwrotu Annie Kowalskiej, w przypadku niewykonania zawartej w dniu dzisiejszym pomiędzy nimi umowy sprzedaży mieszkania ... ... w ... ...
W przypadku rozliczenia stron, tj. w przypadku zwrotu zaliczki lub w przypadku sprzedaży ww. mieszkania, Remitent lub każdy inny posiadacz weksla, zwróci go wystawcy.
Niniejsza umowa została zgodnie zawarta pomiędzy Hanną Pytalską i Anną Kowalską
{podpis Hanna Pytalska} {Podpis Anna Kowalska}
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pytalska
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2011, 17:55

Re: Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Post autor: pytalska » 24 cze 2011, 12:40

Dziekuję ponownie.
Chciałabym tylko upewnić się, czy żaden z tak sformułowanych dokumentów ( szczególnie umowa wekslowa) nie rodzi obowiązku podatkowego ( mam na myśli podatek od czynności cywilno-prawnych). Uprzedzano mnie, aby zachować daleko posuniętą ostrożność w formułowaniu umów, aby weksel nie został potraktowany jako zabezpieczenie innej czynności.
Mam nadzieję, że moje rozterki nie irytują Pana:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Post autor: Lech » 24 cze 2011, 12:45

pytalska pisze:aby weksel nie został potraktowany jako zabezpieczenie innej czynności.
Weksel ma być tak właśnie traktowany - jako zabezpieczenie zwrotu zaliczki.

A sama zaliczka i umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania pod PCC (chyba?) nie podlega.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pytalska
Posty: 4
Rejestracja: 22 cze 2011, 17:55

Re: Witam (weksel do umowy przedwstępnej)

Post autor: pytalska » 27 cze 2011, 10:27

Dziękuję za wskazówki. Drogocenne:). Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości