Odebranie weksla z akt sądu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
spider
Posty: 1
Rejestracja: 05 mar 2015, 21:51

Odebranie weksla z akt sądu

Post autor: spider » 05 mar 2015, 23:24

Witam,
Mam problem interpretacyjny dotyczący odbioru weksli z sądu.
casus przedstawia się następująco.
Złożyłem pozew o zapłatę z weksla. Sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Strona przeciwna złożyła zarzuty. (obecnie sąd rozpatruje jej wniosek o zwolnienie od kosztów). W międzyczasie strony doszły do porozumienia na mocy którego ma dojść do cofnięcia powództwa ale bez zrzeczenia roszczenia (weksle mają zabezpieczyć inny stosunek). Ale do tego potrzebne jest odebranie weksli.

regulamin urzędowania
§ 90. 1. W toku postępowania można wydać stronie lub innej uprawnionej osobie złożony przez nią dokument lub przedmiot tylko na zarządzenie przewodniczącego posiedzenia lub sędziego sprawozdawcy.
2. Po zakończeniu postępowania w sprawie wydanie dokumentu lub przedmiotu następuje na zarządzenie przewodniczącego wydziału.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się do dokumentów, na podstawie których został wydany nakaz zapłaty, takich jak: weksel, czek, warrant i rewers.
4. Po zakończeniu postępowania dokumenty, o których mowa w ust. 3, na zarządzenie przewodniczącego wydziału, po skasowaniu przez przekreślenie, podlegają włączeniu do akt sprawy, po uprzednim umieszczeniu w zalakowanej kopercie, oznaczonej informacją o jej zawartości i kolejnym numerem strony.
5. Wydanie dokumentu następuje dopiero po złożeniu do akt uwierzytelnionego odpisu lub wypisu z dokumentu albo jego uwierzytelnionej kserokopii, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 2, przewodniczący wydziału może zwolnić od tego obowiązku.

Wedle mojego rozumienia. Skoro dojdzie do cofnięcia pozwu (za zgodą drugiej strony) to nakaz zapłaty zgodnie z 496 k.p.c. powinien być uchylony a postępowanie umorzone. W takiej sytuacji powinien być traktowany jak nigdy nie wydany. Nie może mieć zatem zastosowania par 90 ust. 3 i 4 regulaminu - w aktach jest weksel ale na jego podstawie nie wydano nakazu (bo jako uchylony traktuje się jako niewydany) więc zastosowanie do niego mają normalne reguły z par 90 ust. 2. Wydaje mi się to logiczne ale nie mam pojęcia w jakim kierunku idzie praktyka (orzecznictwa brak na ten temat - zresztą nie bardzo miałoby na jakiej kanwie zapaść).

Problemem jest to, że o tym czy sąd podziela taki argument dowiedziałbym się dopiero po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu. Nie będę więc już mógł cofnąć oświadczenia o cofnięciu pozwu.

Jeśli ktoś miał styczność z takim problemem będę bardzo wdzieczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odebranie weksla z akt sądu

Post autor: Lech » 06 mar 2015, 07:49

Bezpieczniej będzie założyć, że tego weksla już się nie odbierze. Jeśli jest wola porozumienia po stronie pozwanego i chęć użycia weksla jako zabezpieczenie innej transakcji, niech pozwany wystawi nowy weksel. Rozumowanie "uchylony więc nigdy nie wydany" mnie nie przekonuje - gdyby nie był wydany, nie byłoby co uchylać. Nakaz był wydany, i to całkiem prawidłowo (a nie przez pomyłkę).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 32 gości