data wypełnienia weksla a termin płatności

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 01 sty 2015, 23:57

Dzień dobry,
w deklaracji widnieje taki zapis:
" (...) skierowanie pozwu do właściwego Sądu o wydanie nakazu zapłaty w przypadku nie zapłacenia przeze mnie (przez dłużnika) sumy wekslowej, w terminie 7 dni przed wyznaczonym mi terminem (datą) wypełnienia weksla, określonym w zawiadomieniu mnie o tym przez Spółkę, listem poleconym, wysłanym na 7 dni przed terminem wypełnienia weksla".

zatem, jeśli przykładowo: 2 stycznia b.r wyślę wezwanie i wspomnę, że za 7 dni wypełnię weksel, a następnie dnia 9 stycznia zawiadomię dłużnika o wypełnieniu weksla wskazując termin płatności już na 13 stycznia b.r. i przedstawię do zapłaty (teoretycznie, umożliwiając zapoznanie się z nim w terminie płatności i dwa dni po terminie płatności w siedzibie wierzyciela, z uwagi na zapis deklaracji, iż miejsce i termin płatności wskazuje wierzyciel - przy czym zdaję sobie sprawę, że powinnam przedstawić weksel w siedzibie dłużnika, ale ze względu na stosunki między stronami nie będę w stanie tego zrobić) - a następnie w dniu 16 stycznia wystąpię już z pozwem (wiem, że dłużnik nie zapłaci, a bedę się spieszyła ze względu na przedawnienie stosunku podstawowego) - to czy:

1. termin płatności i okazania weksla nie nastąpi zbyt szybko po wypełnieniu weksla?
2.Czy obowiązują w tym wypadku jakieś terminy?
3. Czy między terminem wypełnienia weksla i terminem płatności może być tak krótka przerwa?
4. czy, jeśli zgodnie z deklaracją zawiadomienie ma zostać wysłane "na 7 dni przed wypełnieniem weksla" to dzień wysłania powinno się wliczać do terminu, czy te siedem dni liczyć od dnia następnego po wysłaniu?

z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 02 sty 2015, 09:47

Proszę jeszcze zacytować fragment deklaracji określający w jaki sposób posiadacz może uzupełnić weksel miejscem płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 02 sty 2015, 09:56

"zaopatrzenia weksla datą i miejscem płatności według swojego uznania" - tak brzmi zapis odnośnie miejsca płatności
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 02 sty 2015, 10:10

No dobrze, przyjmijmy zatem, że posiadacz rzeczywiście może uzupełnić weksel każdym, w tym i swoim miejscem płatności. Zatem jedziemy z tym koksem :)
1. termin płatności i okazania weksla nie nastąpi zbyt szybko po wypełnieniu weksla?
Kluczowym pytaniem jest czy wystawca będzie miał realną szansę dowiedzieć się o terminie i miejscu zapłaty weksla i przybyć w tym dniu w to miejsce. Na pewno tak będzie, jeśli już w samym zawiadomieniu o chęci wypełnieniu weksla podamy mu datę i miejsce. Jeśli zrobimy to dopiero w momencie wezwania z 9 stycznia, to trzeba sprawdzić, czy wystawca dostanie wezwanie przed 13 stycznia.
2.Czy obowiązują w tym wypadku jakieś terminy?
Tylko umowne.
3. Czy między terminem wypełnienia weksla i terminem płatności może być tak krótka przerwa?
jw.

4. czy, jeśli zgodnie z deklaracją zawiadomienie ma zostać wysłane "na 7 dni przed wypełnieniem weksla" to dzień wysłania powinno się wliczać do terminu, czy te siedem dni liczyć od dnia następnego po wysłaniu?
Stosowałbym tu kodeksową regułę nieliczenia pierwszego dnia.

Proszę jednak zwrócić uwagę, że te "przepychanki" z terminami nie wpływają na zasadność roszczenia co do zasady. I jeśli jest ono zasadne, to chyba szkoda toczyć spór, czy odsetki będą liczone od 13 stycznia czy od 20 stycznia (to ze strony dłużnika) albo jakoś zbytnio obawiać się takiego sporu (to ze strony wierzyciela).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 02 sty 2015, 10:25

bardzo dziękuję za szybką odpowiedź:) zastosuję się do Pana rad.
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 02 sty 2015, 12:12

jeszcze jedno pytanie - czy dzień wypełnienia weksla może być dniem płatności?
w wezwaniu, które zamierzam wysłać dzisiaj zaznaczę, iż weksel wypełnię 9 stycznia i ten dzień będzie również terminem płatności, czy taki sposób jest dopuszczalny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 02 sty 2015, 14:48

Może tak być - informuję, że 9 stycznia wypełnię weksel datą płatności 9 stycznia i miejscem płatności ... proszę o obecność celem wykupu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 03 sty 2015, 23:56

Witam,
tak z ciekawości chciałam zapytać o taką kwestię, zakładając, że mam swobodę w określeniu miejsca płatności weksla, wybrałabym oczywiście siedzibę wierzyciela wpisując jej adres i nazwę miejscowości (żeby było wiadomo gdzie przyjść i zapłacić), a co w przypadku kiedy mamy do czynienia z kwotą przewyższającą 15000 euro, co uniemożliwia obrót bezgotówkowy - czy jeśli jako miejsce płatności wpiszę tylko nazwę miejscowości, to spełnię wymogi, czy powinnam wskazać nr rachunku bankowego i nazwę miejscowości (zakładając , że tam właśnie znajduje się oddział banku, w którym mam rachunek)?...
im więcej o tym myślę tym im więcej mam wątpliwości...
Czy zatem wskazanie jedynie miejscowości (bez dokładnego adresu, czy nr rachunku bankowego) jako miejsca płatności weksla jest wystarczające?
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 03 sty 2015, 23:59

oczywiście chodziło mi o możliwość jedynie obrotu bezgotówkowego przy równowartości 15.000 euro:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 04 sty 2015, 09:03

Miejsce płatności oznacza miejsce przedstawienia weksla do zapłaty, a nie formę płatności - tej nie umieszcza się na wekslu, pozostawiając wybór tej formy dłużnikowi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 04 sty 2015, 21:27

ach tak... czyli wręcz powinno się wpisywać jedynie nazwę miejscowości...
mogę zatem w zawiadomieniu o wypełnieniu weksla umieścić taki zapis: "informuję, iz w dniu 23 stycznia 2015 r., weksel zostanie uzupełniony o kwotę .............. i opatrzony datą płatności 23 stycznia 2015 r., oraz miejscem płatności Lublin. Z oryginałem weksla można będzie zapoznać się w siedzibie Spółki pod adresem ........."
czy taka informacja będzie wystarczająca?
czy informacja o możliwości zapoznania się z wekslem jest w ogóle potrzebna? (znalazłam ją w jednym z wzorów)
czy może powinnam jakoś jednoznacznie dopisać, że wzywam do wykupu weksla w terminie płatności albo, że weksel zostanie w tym terminie przedstawiony do zapłaty?
dziękuję za pomoc w rozwikłaniu chociaż niektórych wątpliwości w tej tematyce, która pozostaje dla mnie i tak w większości niezrozumiała:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 04 sty 2015, 21:59

sun_sun pisze:ach tak... czyli wręcz powinno się wpisywać jedynie nazwę miejscowości...
Nie wiem czy powinno. To zależy od wystawcy, ale raczej nie powinno, w końcu po co dawać posiadaczowi wątpliwości gdzie weksel ma być przedstawiony do zapłaty.
mogę zatem w zawiadomieniu o wypełnieniu weksla umieścić taki zapis: "informuję, iz w dniu 23 stycznia 2015 r., weksel zostanie uzupełniony o kwotę .............. i opatrzony datą płatności 23 stycznia 2015 r., oraz miejscem płatności Lublin. Z oryginałem weksla można będzie zapoznać się w siedzibie Spółki pod adresem ........."
Źle. Ten adres musi wynikać z treści weksla, skoro wystawca ma się tam pofatygować.
czy informacja o możliwości zapoznania się z wekslem jest w ogóle potrzebna? (znalazłam ją w jednym z wzorów)
Przede wszystkim jest potrzebne przedstawienie weksla do zapłaty. Czyli weksel powinien posiadać datę płatności i miejsce płatności i w tej dacie w tym miejscu powinien być posiadacz weksla i przedstawić weksel do zapłaty wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 04 sty 2015, 22:27

ok, chyba w końcu do mnie dociera:)
weksel uzupełniam wskazując adres i miejscowość. wrzucę również informację, że oryginał weksla będzie do wglądu siedzibie wierzyciela (choć nie jest to niezbędna informacja).
w dniu płatności i w dwóch kolejnych dniach czekam w siedzibie wierzyciela (miejsce przedstawienia weksla do zapłaty), a jeśli nic się nie wydarzy to podejmuję dalsze kroki:)

czy teraz, w odniesieniu do miejsca płatności/przedstawienia weksla do zapłaty będzie ok?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 05 sty 2015, 02:10

sun_sun pisze: weksel uzupełniam wskazując adres i miejscowość. wrzucę również informację, że oryginał weksla będzie do wglądu siedzibie wierzyciela (choć nie jest to niezbędna informacja).
Gdzie wrzucisz? W wezwaniu? Przecież będzie podany adres miejsca płatności, to czy to jest siedziba wierzyciela to akurat nieistotne.
w dniu płatności i w dwóch kolejnych dniach czekam w siedzibie wierzyciela (miejsce przedstawienia weksla do zapłaty), a jeśli nic się nie wydarzy to podejmuję dalsze kroki:)
Wierzyciel czeka pod adresem na wekslu.
czy teraz, w odniesieniu do miejsca płatności/przedstawienia weksla do zapłaty będzie ok?
Owszem. Cały czas zakładam, że rzeczywiście wierzyciel może sobie wskazać każde miejsce płatności na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 05 sty 2015, 10:29

dziękuję:)
myślałam, że ja mam problemy z zasypianiem, ale widzę, że Pan również cierpi na bezsenność:)
pozdrawiam
sun_sun
Posty: 10
Rejestracja: 01 sty 2015, 23:25

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: sun_sun » 17 sty 2015, 10:59

chciałabym zadać pytanie, ale z pewnych przyczyn wolałabym to zrobić za pośrednictwem maila, czy mogę prosić o adres?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: data wypełnienia weksla a termin płatności

Post autor: Lech » 17 sty 2015, 12:52

Proszę pisać na blog małpa remitent.pl
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 91 gości