okazanie weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
gracefull
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2014, 12:39

okazanie weksla

Post autor: gracefull » 24 lis 2014, 19:25

Witam Forumowiczów i szybko przedstawiam kwestię, która mnie zajmuje.

Strony nie sporządziły deklaracji wekslowej. Zabezpieczeniem miał być weksel. Weksel własny in blanco ("zapłacę bez protestu") wypełniony został w dniu 1 marca 2014 r., a termin na zapłatę został wskazany na 15 marca 2014 r. Jako miejsce płatności oznaczono miejsce zamieszkania wierzyciela. Od dnia wypełnienia weksla strony nie mają kontaktu.

Dopiero w kwietniu zostało wysłane pismo do dłużnika - raczej wezwanie do zapłaty za weksel "z dnia 1 marca wystawiony na moje zlecenia na kotę X złotych za okazaniem przedstawiony do zapłaty 15 marca 2014 r." i podany został numer rachunku bankowego wierzyciela.

Mam wątpliwość co do faktu okazania weksla. Skoro wierzyciel wypełnił weksel i nie poinformował o tym dłużnika, a po pewnym czasie tylko wezwał go do zapłaty to czy wszystko jest ok? Czy można uznać, że weksel był okazany? Ze strony www remitent wynika, że pomiędzy czasem wypełnienia a datą kiedy dług na zostać uregulowany trzeba poinformować dłużnika o tym, że weksel jest wypełniony, żeby mógł się stawić w konkretne miejsce i ewentualnie uregulować. Czy sytuacja dłużnika jakoś się zmienia jeśli nie był poinformowany o terminie zapłaty wskazanym w wekslu?

Jak tu teraz dochodzić należności przed sądem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: okazanie weksla

Post autor: Lech » 24 lis 2014, 21:31

Rozumiem, że pytasz jako wierzyciel, więc z jego punktu widzenia będę odpowiadał.
gracefull pisze:Strony nie sporządziły deklaracji wekslowej.
Czyli umowa wekslowa jest w formie ustnej (jeśli i takiej nie ma, trzeba zwrócić weksel wystawcy jako wręczony przez pomyłkę:)
Jako miejsce płatności oznaczono miejsce zamieszkania wierzyciela.
A dlaczego? Nie ma ku temu podstaw - miejscem płatności jest miejsce zameiszkania/siedziba wierzyciela. Nie masz zgody, aby kazać wystawcy gdzieś szukać jego weksla.
Dopiero w kwietniu zostało wysłane pismo do dłużnika - raczej wezwanie do zapłaty za weksel "z dnia 1 marca wystawiony na moje zlecenia na kotę X złotych za okazaniem przedstawiony do zapłaty 15 marca 2014 r."
Weksel nie został przedstawiony, ponieważ domicylowanie weksla (ustalenie jego miejsca płatności) odbyło się bez zgody wystawcy.
Jak tu teraz dochodzić należności przed sądem?
Pójść do wystawcy, przedstawić mu weksel do zapłaty, od tego dnia naliczać odsetki, pozywać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] i 63 gości