przeterminowany weksel?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 12 lis 2014, 21:57

Witam
mam weksel z wzoru z Pańskiej strony ;-) o treści (pogrubioną kursywą jest to co zostało wpisane ręcznie):
WEKSEL
miejsce i data wystawienia
Dnia za okazaniem zapłacę za ten weksel bez protestu na rzecz imię i nazwisko sumę kwota słownie suma słownie miejsce płatności miejsce imię i nazwisko wystawcy imię i nazwisko adres zamieszkania adres podpis podpis wystawcy obok podpis jego żony ( czy to będzie indos?)
1) Czy weksel jest wypełniony prawidłowo?
2) Czy weksel jest przeterminowany, jeżeli data wystawienia jest z kwietnia 2013 roku - minął rok, a nie został przedstawiony do zapłaty? Czy można nadal przedstawić do zapłaty, czy też zostaje tylko sąd?
3) co dalej można zrobić, jak rozumiem termin przedawnienia to 3 lata licząc od kwietnia 2014 tj rok po dacie wystawienia?
Czy można iść z tym do e-sądu?
4) czy w związku z tym że podpisali się oboje małżonkowie wynikają jakieś inne procedury niż gdyby podpisał tylko sam dłużnik?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Lech » 12 lis 2014, 22:02

Patryk_74 pisze:obok podpis jego żony[/i][/b] ( czy to będzie indos?)
Nie będzie - weksel ma dwóch wystawców.
1) Czy weksel jest wypełniony prawidłowo?
Z tego co widzę, to tak.
2) Czy weksel jest przeterminowany, jeżeli data wystawienia jest z kwietnia 2013 roku - minął rok, a nie został przedstawiony do zapłaty? Czy można nadal przedstawić do zapłaty, czy też zostaje tylko sąd?
Nie jest przedawniony - przedawni się w 4 lata od daty wystawienia. Można przedstawić do zapłaty (upływ rocznego terminu powoduje tylko wyłączenie odpowiedzialności indosantów, czyli w tym przypadku nieistotne).
3) co dalej można zrobić, jak rozumiem termin przedawnienia to 3 lata licząc od kwietnia 2014 tj rok po dacie wystawienia?
Tak.
Czy można iść z tym do e-sądu?
Nie polecam, albowiem:
1. http://www.remitent.pl/dochodzenie-nale ... m-epu/1179
2. http://www.remitent.pl/lublin-epu-nie-w ... obrze/6685
4) czy w związku z tym że podpisali się oboje małżonkowie wynikają jakieś inne procedury niż gdyby podpisał tylko sam dłużnik?
pozdrawiam
Pozywasz obydwoje dłużników solidarnie. Ich solidarność wynika z art. 47.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 12 lis 2014, 22:26

witam
po pierwsze dziękuję za szybką odpowiedź.
mam w takim razie pytanie, czy warto przedstawić ten weksel do zapłaty? Czy dłużnik może zasłonić się rocznym terminem weksla za okazaniem?
Po drugie czy w takim razie zaleca Pan tradycyjny sąd? Jaka jest w związku z tym procedura? może dysponuje Pan jakimś linkiem wyjaśniającym tę procedurę na pańskiej stronie?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Lech » 12 lis 2014, 22:29

Dłużnicy nie mogą się zasłaniać rocznym terminem.

Na blogu są wzory pozwu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 12 lis 2014, 22:41

w pierwszym poście nie napisałem że weksel jest mojej siostry tzn ona jest wierzycielem, ale ponieważ jest za granicą to chce abym to ja zajął się tą sprawą tj odzyskaniem długu. W związku z tym mam pytanie co będzie lepsze, pełnomocnictwo czy też przeniesienie praw z weksla czyli tzw sprzedanie weksla? czy w ogóle jest możliwa taka sytuacja?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Lech » 12 lis 2014, 22:50

Obie opcje są możliwe, ale prostszy będzie chyba indos.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 12 lis 2014, 22:58

bardzo dziękuje za odpowiedzi na moje pytania
Nurtuje mnie tylko forma tego indosu tzn jeżeli siostra jest w tej chwili za granicą to czy wystarczy jeżeli prześle mi swoje oświadczenie woli przeniesienia praw z weksla ? Czy też ja najpierw muszę jej wysłać weksel, na którym ona dokona indosu i następnie prześle mi z powrotem ten weksel? Przepraszam za być może banalne pytanie, ale nigdzie nie spotkałem się z odpowiedzią na w/w pytanie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Lech » 12 lis 2014, 23:03

Indos musi być przez nią podpisany na wekslu własnoręcznie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 12 lis 2014, 23:25

dziękuję bardzo za merytoryczne odpowiedzi które rozwiały moje wątpliwości, gdyż pomimo tego że starałem się sam uzyskać odpowiedzi na moje pytania to jednak wątpliwości były ;-)
pozdrawiam i mam nadzieję, że Pana wieloletnia praca na rzecz upowszechnienia wiedzy o wekslach przyniesie efekty iż stanie się on tym czym był przed wojną
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 10 sty 2015, 15:12

witam
mam pytanie odnośnie sprawy którą poruszałem w tym wątku....
przeniesienie praw z weksla w drodze indosu pełnego mojej siostry na mnie (abym mógł w jej imieniu zająć się tą sprawą). W tym wypadku jeżeli pozwę wystawcę weksla to będzie on odpowiadał solidarnie z moją siostrą, która będzie indosantem, a przecież nie o to chodzi w tej sytuacji ;-). Z kolei jeżeli będzie to indos do inkasa to będzie to mniej komfortowe przez m.in. możliwość podniesienia zarzutów (zresztą ta możliwość tyczy się również cesji). Czy z Pana praktyki wynika że w tej sytuacji lepszy byłby indos pełny (ewentualnie in blanco), indos do inkasa czy może jednak przelew?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Lech » 10 sty 2015, 15:17

1. Zbywca weksla może wyłączyć swoją odpowiedzialność za zapłatę - klauzula bez obliga.
2. Nie musisz pozywać siostry
3. Odpowiedzialność indosanta uzależniona jest od dokonania protestu wekslowego w przepisanym terminie - nie musisz go robić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 10 sty 2015, 15:38

podsumowując....
na rewersie wystarczy aby było napisane:
Ustępuje bez obliga na zlecenie (tu moje imię i nazwisko)
data i podpis mojej siostry (jako indosanta)
Czy dobrze zrozumiałem?
Pytanie dodatkowe, czy musi być określone miejsce podpisania indosu? Gdzieś spotkałem się z taką informacją.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Lech » 10 sty 2015, 15:45

Wystarczy. Nie musi być miejsca podpisania indosu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Patryk_74
Posty: 8
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:30

Re: przeterminowany weksel?

Post autor: Patryk_74 » 10 sty 2015, 15:47

bardzo dziękuje za rzetelne informacje.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości