Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Post autor: ostatnidzien » 09 lip 2015, 09:34

Witam,
Jestem remitentem i prawnym posiadaczem weksla o treści:
WEKSEL WŁASNY
Lublin, dnia 20 grudnia 2013 r.
Za okazaniem, ale nie wcześniej niż dnia 1 czerwca 2020 roku, zapłacę za ten weksel na rzecz mojego brata Michała Michałkiewicza ale nie na jego zlecenie, sumę 9000 zł (dziewięć tysięcy złotych). Bez protestu, płatny w Lublinie. Weksel nie może być przedmiotem cesji.
Piotr Piotrowicz
PESEL xxxxxxxxxxx

Pytania:
1. Czy począwszy od daty 1 czerwca 2020 r. konieczne będzie złożenie wizy przez wystawcę na wekslu?
2. Czy klauzula "Bez protestu" zwalania mnie od konieczności sporządzenia protestu na odmowę wizowania weksla czy może w tym konkretnym przypadku klauzula "Bez protestu" zwalnia mnie tylko od sporządzania protestu na odmowę zapłaty?
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Post autor: Lech » 09 lip 2015, 09:42

1. Nie trzeba wizy, ponieważ wizować należy wyłącznie weksle płatne w pewien czas po okazaniu, a nie za okazaniem.

2. Klauzula bez protestu nie zwalnia z protestu z powodu odmowy położenia wizy, ale tutaj wiza nie występuje. Również nie ma potrzeby wykonywania protestu z uwagi na odmowę zapłaty, ponieważ należności będzie dochodził remitent, czyli nie będzie indosantów, których warunkiem odpowiedzialności byłoby sporządzenie protestu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Re: Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Post autor: ostatnidzien » 09 lip 2015, 18:37

W 2013 wydawał mi się to dobry wzór weksla "rodzinnego" a skleciłem go na podstawie kilku tematów z tego forum.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Post autor: Lech » 09 lip 2015, 18:52

Ależ wzór jest dobry, i weksel również (jeśli dla kogoś nie jest wadą możliwość jego użycia dopiero w 2020r. :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Re: Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Post autor: ostatnidzien » 22 lip 2015, 20:54

Witam,
Brat dokonał przelewu na mój rachunek bankowy tytułem "częściowa przedterminowa spłata 1/x części weksla z dnia 20 grudnia 2013 r"
Gdzie na wekslu powinienem dokonać wzmianki o tej częściowej przedterminowej spłacie i o jakiej treści?
Dodam że weksel ten jest w całości odręcznie napisany na dużej kartce A4 i ma dużo miejsca wolnego (na awersie i na rewersie).
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Czy konieczne będzie wizowanie tego weksla?

Post autor: Lech » 22 lip 2015, 22:38

Na rewersie weksla "W dniu ... otrzymałem sumę ..." i podpis.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 63 gości