Weksel kaucyjny i brak terminu płatności oraz umowy weksowej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Weksel kaucyjny i brak terminu płatności oraz umowy weksowej

Post autor: HaPe » 19 lip 2015, 11:53

Witam, pożyczyłem kumplowi 200zł, wszelkie ustalenia mailowo, wypłata przelewem opisanym jako POŻYCZKA.
Nieco spóźniał się ze spłatą (do oddania ma to co pożyczyłem 200zł, bez odsetek itd., tylko kapitał), więc dogadaliśmy się, że wystawi mi weksel kaucyjny z datą przelewu i wystawił taki jak na zdjęciu (dane na zdjęciu oczywiście zmyślone):
20150719_124347.jpg
20150719_124347.jpg (255.43 KiB) Przejrzano 6352 razy
Tam gdzie 00000000000 jest PESEL. Jednak naszła mnie mała wątpliwość, powiedzmy, że ustalimy, że odda za miesiąc, a nie odda, to czy sąd nie oddali takiego weksla z powodu wpisanej przeze mnie daty płatności? Nie spisaliśmy umowy wekslowej, sam zarzutów do weksla nie podniesie, po 2 i tak by pewnie przegrał. Czy brak umowy wekslowej zabrania mi dopisania daty płatności?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel kaucyjny i brak terminu płatności oraz umowy weks

Post autor: Lech » 19 lip 2015, 12:25

Weksel bez daty płatności jest wekslem płatnym za okazaniem i tak można go traktować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: Weksel kaucyjny i brak terminu płatności oraz umowy weks

Post autor: HaPe » 19 lip 2015, 13:09

Dziękuję. W takim przypadku także nie zachodzi konieczność wzywania do zapłaty przed złożeniem pozwu?
I jako, że taki weksel należy przedstawić do zapłaty w ciągu roku, to czy tyle samo wynosi przedawnienie (tj. 1 rok od daty wystawienia) czy 3 lata od daty przedstawienia?
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel kaucyjny i brak terminu płatności oraz umowy weks

Post autor: Lech » 19 lip 2015, 13:19

Co to znaczy "również"? Wzywać do zapłaty nie trzeba nigdy, natomiast zawsze powinno się przedstawić weksel do zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości