Weksel własny in blanco przy umowie zlecenie.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kahulec
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2015, 12:26

Weksel własny in blanco przy umowie zlecenie.

Post autor: kahulec » 22 kwie 2015, 13:09

Dzień dobry.

Otrzymałam dzisiaj propozycję pracy w firmie XYZ, zajmującej się skupem złomu. Praca biurowa polegająca na wprowadzaniu danych, wydawaniu należności, rozliczaniu kasy. Na początek okres próbny przez dwa miesiące (umowa zlecenie), potem umowa o pracę. Poinformowano mnie o konieczności podpisania deklaracji wekslowej i weksla własnego in blanco.
Wyglądają następująco:

Deklaracja wekslowa
W załączeniu składam do dyspozycji XYZ z siedzibą w XXX ul. Yyy 111 00-001 XXX (dalej XYZ), weksel in blanco z mojego wystawienia, który XYZ ma prawo wypełnić w każdym czasie w przypadku naruszenia postanowień Umowy zawartej w dniu ........ pomiędzy mną a XYZ na sumę odpowiadającą mojemu pełnemu zobowiązaniu finansowemu wobec XYZ wynikającemu w szczególności z kar umownych włącznie z przysługującymi XYZ odsetkami oraz kosztami dochodzenia zapłaty weksla przed organami ochrony prawnej.
XYZ ma prawo opatrzeć weksel klauzulą „bez protestu” i datą płatności według uznania, zawiadamiając mnie o tym telefaksem lub pocztą elektroniczną lub listem poleconym na adres wskazany poniżej. Zawiadomienie to powinno zostać wysłane co najmniej 7 dni przed datą płatności. Jednocześnie zobowiązuję się zawiadomić XYZ o każdej zmianie swojego adresu. W przypadku niedotrzymania tego obowiązku zawiadomienie dokonane na ostatni znany XYZ adres będzie uznane za skutecznie doręczone.
Weksel będzie płatny na rachunek bankowy XYZ prowadzony przez bank AAA KK PP nr rachunku 111111111111111111111111. Niniejsza deklaracja obejmuje weksel wystawiony przeze mnie w dniu ........

Wystawca weksla:
imię i nazwisko, adres, nr i seria dowodu osobistego, PESEL


Weksel własny in blanco

Miejsce i data wystawienia weksla, dnia ....
Dnia ......... zapłacę bez protestu, za ten weksel własny in blanco na zlecenie (wymienić wierzyciela) kwotę......(kwota cyfrowo i słownie).
Płatny.......(miejsce płatności)

Podpis wystawcy weksla.


Niestety obawiam się podpisywać taki dokument i brać na siebie jakąkolwiek odpowiedzialność finansową.
1. Czy powyższa forma zaproponowana przez pracodawcę jest prawidłowa?
2. Czy taka umowa chroni mnie przed nieuczciwym wykorzystaniem weksla przez pracodawcę?
Bardzo proszę o poradę czy w ogóle coś takiego podpisywać, czy lepiej odpuścić i wrócić do poszukiwania pracy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny in blanco przy umowie zlecenie.

Post autor: Lech » 22 kwie 2015, 13:14

Treść weksla nie chroni przed nieuprawnionym użyciem, przede wszystkim: nie wymienia remitenta, zezwala na sprzedaż weksla przez indos. Sugeruję nie podpisywać.

Nie bardzo też widzę jakież to roszczenia miałby mieć do Ciebie zleceniodawca?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kahulec
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2015, 12:26

Re: Weksel własny in blanco przy umowie zlecenie.

Post autor: kahulec » 22 kwie 2015, 14:52

Dziękuje za odpowiedź.
Co do ewentualnych roszczeń to Pan stwierdził, że musi się zabezpieczyć przed realnym ryzykiem kradzieży przeze mnie pieniędzy (tylko ja będę mieć dostęp do kasy) oraz przed ewentualną pomyłką z mojej strony przy wprowadzaniu danych do systemu lub rozliczaniu się z klientem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel własny in blanco przy umowie zlecenie.

Post autor: Lech » 22 kwie 2015, 14:59

Niech zatem "pan" skonstruuje odpowiednią umowę regulującą twoją odpowiedzialność, a nie wymaga wystawienia weksla, z którego mógłby się zaspokajać bez udowodnienia twojej winy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 89 gości