Podpisy na wekśle

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 07:15

Witam!
Jestem wspólnikiem Spółki z o.o.. Zgłosił się do mnie jeden z kontrahentów z wekslem in blanco podpisanym przez dwóch byłych członków Zarządu. Zaproponował aby tym wekslem rozliczyć jego zobowiązania. Pojawiła się też groźba, że jeśli nie będzie na to zgody, to on będzie dochodził swoich praw z weksla. Twierdzi on, że członkowie Zarządu podpisali w imieniu Spółki więc Spółka odpowiada za jego wykupienie.
Jest tu kilka wątków, ale w tej chwili chciałbym skupić się na formie tego weksla. Jest to weksel in blanco z wpisaną kwotą i datą, kiedy obaj podpisani byli członkami Zarządu. Podpisy to pieczątki imienne (z pełnionymi funkcjami – członek zarządu) i nie „do końca” czytelnym nazwiskiem. Z pobieżnej analizy są do podpisy jakimi posługiwali się w czasie pełnienia funkcji. Myślę, że to są ich podpisy. Nie ma na wekslu pieczątki firmowej Spółki, dlatego też pomyślałem, że może to być ich „prywatne zobowiązanie”. Tu moje pierwsze czy tak podpisany (z pieczątką z funkcją) weksel można traktować jako osoby prywatnej tj. z imienia i nazwiska.
Kontrahent oświadczył, że nie ma do tego żadnej deklaracji a ja wiem, że nie było też z naszej strony żadnego upoważnienia szczególnego do podpisania takiego weksla. Na moją sugestię, że jest to weksel podpisanych tam Panów odpowiedział, że ze względu na pieczątki (zgodne z pełniącymi w Spółce funkcjami) on traktuje Spółkę jako wystawcę i według jego prawnika może „dochodzić solidarnie wobec Spółki oraz obu Panów. Zaproponował też korzystny upust w wykupie weksla.
Jak wspomniałem pomijając inne wątki chciałbym wiedzieć kto jest wystawcą weksla, jak można sprawdzić czy z tego weksla jest egzekucja wobec byłych członków i jakie prawa wobec podpisanych mógłbym uzyskać jako Spółka lub osoba fizyczna „nabywając” weksel.
Pozdrawiam,
Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 08:12

Panie Darku, mógłbym udzielić paru wskazówek i odpowiedzi, proszę jednak mieć na względzie, że jest prawdopodobne, że będzie to czytać również posiadacz weksla, tudzież byli członkowie zarządu. Czy jest Pan pewien, że chce o tym dyskutować publicznie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 10:15

Lech pisze:Panie Darku, mógłbym udzielić paru wskazówek i odpowiedzi, proszę jednak mieć na względzie, że jest prawdopodobne, że będzie to czytać również posiadacz weksla, tudzież byli członkowie zarządu. Czy jest Pan pewien, że chce o tym dyskutować publicznie?
Witam!
Nie powiem, że takiej odpowiedzi się spodziewałem ale brałem ją pod uwagę pisząc o problemie. Liczę się z tym, że mogą to przeczytać wspomniani przez Pana, ale wtedy mógłbym to potraktować jako rodzaj "prowokacji". Czy udanej czy nie? Nie wiem. "mleko i tak już się wylało". Może bedzie mi łatwiej jak druga strona będzie miała wiedzę na temat weksli. Pisałem o innych wątkach, które naprawdę kosztują mnie sporo zdrowia. Można się domyślić, że są to sytuacje na granicy prawa a może już nawet poza granicą. Tu na forum zamierzałem pisać (dowiedzieć się) o rzeczach związanych tylko z wekslem. Nie uważam, że będzie problemem jak tu na forum rozwieją się wątpliwości czy tak podpisany weksel to zobowiązanie osób prywatnych czy osoby prawnej. Być moze za dużo napisałem. To się okaże i mam nadzieję, że mi nie zaszkodzi.
Rozumiem i myślę, że tu na forum (także ze względów edukacyjnych) ograniczymy się do interpretacji prawa w sposób ogólny a jesli chodzi o wskazówki i rady bardziej poufne to możemy przejść w inny format. Jak technicznie miałby to wyglądać?
A co mi szkodzi zapytam: Kto jest wystawca takiego weksla?
Pozdrawiam,
Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 11:31

DareKM pisze:Twierdzi on, że członkowie Zarządu podpisali w imieniu Spółki więc Spółka odpowiada za jego wykupienie.
Jeśli rzeczywiście tak jest, to jest to prawda.
Podpisy to pieczątki imienne (z pełnionymi funkcjami – członek zarządu) i nie „do końca” czytelnym nazwiskiem.
Jeśli z podpisu wynika, że działali w imieniu konkretnej spółki (podpisali się pod pieczątką spółki lub z oznaczeniem "jako prezes XXX sp z o.o.", wówczas odpowiada spółka. Jeśli podpisali się bez wskazania spółki (samo "prezes zarządu" - odpowiadają prywatnie, bowiem nie ma wskazanej spółki jako odpowiedzialnej z weksla.
pieczątki firmowej Spółki, dlatego też pomyślałem, że może to być ich „prywatne zobowiązanie”.
Na to wygląda. Proszę jednak zabezpieczyć korespondencję/dowody na to, że teraz pieczątki nie ma, bowiem "niedługo" taka pieczątka może się pojawić.
Kontrahent oświadczył, że nie ma do tego żadnej deklaracji
A jaką ma podkładkę w transakcji na otrzymanie takiego weksla?
że jest to weksel podpisanych tam Panów odpowiedział, że ze względu na pieczątki (zgodne z pełniącymi w Spółce funkcjami) on traktuje Spółkę jako wystawcę i według jego prawnika może „dochodzić solidarnie wobec Spółki oraz obu Panów.
Albo-albo. Albo uznajemy ten weksel za weksel spółki i dochodzimy od spółki, albo za prywatny i dochodzimy od panów.
Jak wspomniałem pomijając inne wątki chciałbym wiedzieć kto jest wystawcą weksla,
Jeśli na wekslu nie ma wskazanej nazwy spółki w podpisie jako wystawca, odpowiadają osoby podpisane prywatnie.
jak można sprawdzić czy z tego weksla jest egzekucja wobec byłych członków i jakie prawa wobec podpisanych mógłbym uzyskać jako Spółka lub osoba fizyczna „nabywając” weksel.

Nie ma potrzeby nabywania weksla. Jeśli weksel wystawiła spółka, to odpowiedzialności prezesów nie ma, jeśli weksel wystawili panowie prezesowie prywatnie, to nie ma sensu nabywać weksla (tylko oni wówczas odpowiadają, a nie spółka).

Przy okazji: weksle podlegają księgowaniu, nawet in blanco - czy jest po nim jakiś ślad w księgowości? Jeśli okazało by się, że weksel wystawiła spółka, a nie było ku temu podstawy w faktycznej transakcji, proszę rozważyć o wystąpienie wobec osób reprezentujących w tym wekslu spółkę o odpowiednie odszkodowanie (działanie na niekorzyść spółki).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 17:12

Witam!

Dziękuję za pomoc i ... jak to bywa w takich sytuacjach proszę o jeszcze. Nie wiem moja wiedza jest na tyle aby móc podjąć decyzje więc pozwolę sobie na kilka uwag spostrzeżeń i pytań. Będę wdzięczny za komentarz.
Dzięki za uwagę o księgowaniu i tutaj nasuwa mi się pytanie czy a jeśli tak to do podpisania jakiego weksla (forma jak i czego dotyczy) nie potrzebne jest w Spółce z o.o. szczególne upoważnienie. Od razu w tym momencie pytanie o brak "podkładki w transakcji na otrzymanie weksla". To jak rozumiem nie ma jednak żadnego wpływu na ważność weksla.
Pisząc o nabyciu miałem na myśli jedynie zapewnienie sobie aby nie pojawiła się pieczątka i przyjęcia propozycji gry w jednej drużynie. Z drugiej strony nie wiem jak traktować propozycję jego nabycia. Czy można sprawdzić (jakiego użyć sposobu) czy było już postepowanie wobec prezesów jednego lub obu (co wtedy z oryginałem weksla), czy mogły byc dwa postępowania(też pytanie oryginał czy notarialnie potwierdzona kopia), czy weksel był oprotestowany. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale jeśli byłoby postepowanie to zapewniłoby mi, że pieczątka sie nie pojawi. Mam zabezpieczoną korespondencję ale to to byłoby dodatkowe i chyba pewne.
Zastanawiam się jeszcze na jedną rzeczą a mianowicie czy jeśli wpisać w taki weksel jako remitenta Spółkę, której Panowie byli prezesami (a podpisali się jak wyżej) nie można takiego weksla oprotestować na taką okoliczność. trudno mi powiedzieć na jaką okoliczność więc pytam. No bo z wpisaniem wspólnika czy obecnego członka Zarządu nie powinno być problemem. No może jeśli chodzi o Spółkę to warto by mieć całą wiedzę o istnieniu bądź nie deklaracji.
Pozdrawiam,
Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 17:18

DareKM pisze: do podpisania jakiego weksla (forma jak i czego dotyczy) nie potrzebne jest w Spółce z o.o. szczególne upoważnienie.
Nie. Wystarczy upoważnienie wynikające z reprezentacji spółki.
Od razu w tym momencie pytanie o brak "podkładki w transakcji na otrzymanie weksla". To jak rozumiem nie ma jednak żadnego wpływu na ważność weksla.
Nie ma wpływu.
Pisząc o nabyciu miałem na myśli jedynie zapewnienie sobie aby nie pojawiła się pieczątka
Otóż to.
i przyjęcia propozycji gry w jednej drużynie. Z drugiej strony nie wiem jak traktować propozycję jego nabycia.
Jako próbę wyłudzenia? Nie jesteś skłócony ze starym zarządem? Zapytaj się posiadacza weksla co za niego otrzymał.
Czy można sprawdzić (jakiego użyć sposobu) czy było już postepowanie wobec prezesów jednego lub obu (co wtedy z oryginałem weksla),
Jeśli byłoby już postępowanie, to weksel zostałby w aktach sprawy.
czy weksel był oprotestowany.
To nie ma znaczenia.
Zastanawiam się jeszcze na jedną rzeczą a mianowicie czy jeśli wpisać w taki weksel jako remitenta Spółkę, której Panowie byli prezesami
Co to znaczy "wpisać". Weksel nie ma podanego remitenta?
(a podpisali się jak wyżej) nie można takiego weksla oprotestować na taką okoliczność.
Co rozumiesz pod pojęciem "protest", bo chyba nie to, czym to jest w rzeczywistości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 17:42

Witam!

Czyta Pan jak z książki i teraz taka wiedza w rękach drugiej strony może zmienić ich podejście a mi dać święty spokój. To taka wzmianka związana z publicznym rozwiązywaniem problemu.

Piszą o proteście chodziło mi jeśli remitentem byłaby Spółka czy jako osoby fizyczne jego obecne władze lub wspólnicy wystawcy mogliby powoływać się na to jako rzecz podważającą ważność weksla. Bo tak to "zwierzyna stać się może łowczym". Kolejny powód, dla którego możemy o tym pisać publicznie. To takie rozumowanie niech wie, że ja wiem, że on wiem, że ja wiem.

Mam jeszcze pytanie: Czy funkcjonuje coś takiego jak notarialne poświadczony odpis weksla. Jeśli tak to do czego można to wykorzystać.

Pozdrawiam,

Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 17:48

DareKM pisze: Piszą o proteście chodziło mi jeśli remitentem byłaby Spółka
Jaka spółka? Jak na razie o jedynek spółce o jakiej pisaliśmy, to o ewentualnej spółce-wystawcy.
Mam jeszcze pytanie: Czy funkcjonuje coś takiego jak notarialne poświadczony odpis weksla. Jeśli tak to do czego można to wykorzystać.
Istnieje - notariusz może zrobić poświadczoną kopię weksla, bo czemu nie, ale zapłaty może żądać tylko posiadacz oryginału - nie ma oryginału, nie ma zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 18:03

Witam!

Jeśli przyjmujemy, że bez pieczątki Spółki wystawcami są osoby fizyczne (mimo pieczątki z funkcją) to remitentem będzie Spółka, której prezesami byli wystawcy lub członkowie jej władz jako osoby fizyczne. Rozumiem, że pieczątki z nazwiskami wystawców tylko ułatwiają identyfikacje podpisów wystawców.

Skoro do postępowania potrzebny jest oryginał weksla to jeśli nasz kontrahent go posiada nie może być w tym czasie prowadzone postepowanie wobec panów prezesów jako osoby fizyczne. Jeśli zaś kontrahent chciałby (okazuje się, że jest to niepoprawne) wszcząć postępowanie wobec nas jako Spółki i jednocześnie wobec byłych prezesów (twierdzi, że odpowiadamy solidarnie) to musi to być jedno postępowanie (jeden oryginał) ze względu na miejsce?

Czy wybierając jednego z wielu wystawców czy poręczycieli do realizacji a potem ewentualnego postępowania należy informować innych?

Pozdrawiam,

Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 18:06

DareKM pisze:Jeśli przyjmujemy, że bez pieczątki Spółki wystawcami są osoby fizyczne (mimo pieczątki z funkcją) to remitentem będzie Spółka,
Nadal nie rozumiem. Remitentem będzie ten, kto jest wskazany jako remitent, osoba wystawcy jest tu nieistotna.
Skoro do postępowania potrzebny jest oryginał weksla to jeśli nasz kontrahent go posiada nie może być w tym czasie prowadzone postepowanie wobec panów prezesów jako osoby fizyczne.
Owszem.
Jeśli zaś kontrahent chciałby (okazuje się, że jest to niepoprawne) wszcząć postępowanie wobec nas jako Spółki i jednocześnie wobec byłych prezesów (twierdzi, że odpowiadamy solidarnie) to musi to być jedno postępowanie (jeden oryginał) ze względu na miejsce?
Skoro (błędnie) uznaje, że z weksla odpowiada spółka i prezesi prywatnie, to może w ramach jednego postępowania pozwać te trzy podmioty solidarnie.
Czy wybierając jednego z wielu wystawców czy poręczycieli do realizacji a potem ewentualnego postępowania należy informować innych?
Nie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 18:15

Witam!

Sam to zagmatwałem. Przepraszam. Jeśli byłbym posiadaczem tego weksla (bez pieczątki Spółki) to czy mogę wezwać jako Spółka, jej Zarząd lub jako osoba fizyczna (będąc zarazem we władzach) do jego realizacji. I nie będzie to żadnym powodem dla wystawców do podważenia weksla. Od razu zapytam co (czyli kto remitentem) byłoby najbardziej korzystne ze względów proceduralnych. Oczywiście byłyby tu też sprawy podatkowe.

Pozdrawiam,

Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 18:18

Zadam pytanie dla ustalenia uwagi - kim wg ciebie jest remitent w wekslu?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 18:20

Lech pisze:Zadam pytanie dla ustalenia uwagi - kim wg ciebie jest remitent w wekslu?
Remitent to osoba fizyczna lub prawna, na której rzecz lub zlecenie weksel ma być płatny.

???? Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 18:26

OK, zatem uściślij jeszcze to:
czy mogę wezwać jako Spółka, jej Zarząd lub jako osoba fizyczna
Czy pytasz się:
1. "Czy jako spółka (remitent) możesz wezwać jej (wystawcy) zarząd lub osoby fizyczne do realizacji weksla"

2. "Czy do realizacji weksla mogę wezwać spółkę, jej zarząd, lub osoby fizyczne"

czy o coś jeszcze innego? :)

Jeśli pytasz się o "2" (czy możesz wezwać spółkę, jej zarząd lub osoby fizyczne), to przede wszystkim wzywasz wystawcę. Czy jest to spółka, czy osoby fizyczne zależy od tego:
- kto jest wskazany na wekslu jako wystawca
- od kogo dostałeś weksel

Natomiast nie wzywasz "zarządu", bo zarząd jedynie reprezentuje spółkę, a nie jest jakimś samodzielnym podmiotem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 18:48

Lech pisze:OK, zatem uściślij jeszcze to:
czy mogę wezwać jako Spółka, jej Zarząd lub jako osoba fizyczna
Czy pytasz się:
1. "Czy jako spółka (remitent) możesz wezwać jej (wystawcy) zarząd lub osoby fizyczne do realizacji weksla"

2. "Czy do realizacji weksla mogę wezwać spółkę, jej zarząd, lub osoby fizyczne"

czy o coś jeszcze innego? :)

Jeśli pytasz się o "2" (czy możesz wezwać spółkę, jej zarząd lub osoby fizyczne), to przede wszystkim wzywasz wystawcę. Czy jest to spółka, czy osoby fizyczne zależy od tego:
- kto jest wskazany na wekslu jako wystawca
- od kogo dostałeś weksel

Natomiast nie wzywasz "zarządu", bo zarząd jedynie reprezentuje spółkę, a nie jest jakimś samodzielnym podmiotem.

Witam!

Teraz widzę co zaproponowałem i nie jestem z tego dumny. Pytam na rzecz kogo wezwać, ze względów praktycznych, do zapłaty weksla aby było najkorzystniej. Zakładam, że kupuję weksel od posiadacza. Nie wiem czy dla niego będzie miało znaczenie czy Spółka czy ja osobiście. Może on zaproponować jakieś rozliczenie. Wtedy będę wzywał byłych prezesów (weksel bez pieczątki Spółki) jako osoby fizyczne. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie (proceduralne, praktyczne podatkowe) czy wskaże siebie jako osoba fizyczna czy Spółkę jako osoba prawna. Nie chodzi o jakieś wielkie szczegóły ale jedynie o wskazówkę czy może to mieć znaczenie dla przebiegu procesu, że panowie byli kiedyś prezesami tejże Spółki. Mam nadzieję, że to już koniec tego gmatwania. Osobiście wydaje mi się, że to nie ma wpływu na weksel czy potem postępowanie. Ale zapytałem więc ....

Pozdrawiam,

Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 18:52

DareKM pisze:Pytam na rzecz kogo wezwać, ze względów praktycznych, do zapłaty weksla aby było najkorzystniej.
Rozumiem, że omawiamy teraz już inną sprawę niż z początku? (gdzie występowałeś w roli wystawcy, a nie posiadacza)?
Nie wiem czy dla niego będzie miało znaczenie czy Spółka czy ja osobiście.
Czy dla remitenta będzie miało znaczenie, czy zbywa weksel na rzecz spółki, czy osoby fizycznej? Nie ma znaczenia.
Wtedy będę wzywał byłych prezesów (weksel bez pieczątki Spółki) jako osoby fizyczne.
Skoro z treści weksla będzie wynikać że wystawcami są osoby fizyczne, to je się wzywa.
Czy ma to jakiekolwiek znaczenie (proceduralne, praktyczne podatkowe) czy wskaże siebie jako osoba fizyczna czy Spółkę jako osoba prawna.
Wskażesz siebie jako ...?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 18:57

Witam!

Tak sytuacja jest inna niż na początku, tak jestem posiadaczem. Wskaże siebie jako osobę, na rzecz której weksel ma być płatny.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 18:58

"Wskażę siebie" - czyli na razie masz weksel in blanco?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 18:59

Tak
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 19:01

I jaki stosunek prawny zabezpiecza wobec ciebie weksel, abyś mógł uznać się za uprawnionego do uzupełnienia weksla i żądania zapłaty?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 19:10

Nie wiem czy dobrze rozumiem pytanie. Ale zakładam, że nie ma żadnej deklaracji i odkupuję ten weksel od posiadacza. Domyslam się, że nie jestem w stanie uzyskać zapewnienia o deklaracji. Jestem posiadaczem weksla in blanco na określoną kwotę i chcę wezwać do zapłaty. Czy muszę powołać się na powód wystawienia weksla czy po prostu wezwać do zapłaty?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 19:12

Odkupując go od posiadacza powinieneś go poprosić, aby wypełnił weksel na odpowiednią sumę i wpisał siebie jako remitenta, ponadto wiedząc że jest to weksel in blanco, zainteresować się jaki stosunek prawny zabezpieczał, czy roszczenie jest uzasadnione, jeśli nie będzie co do tego wątpliwości, możesz nabyć weksel od remitenta, sam stając się indosatariuszem (nabywcą weksla przez indos).

Jeśli remitent mówi, że żadnej deklaracji nie miał, a jest to weksel in blanco, kupowanie takiego weksla będzie rażącym niedbalstwem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 19:24

Rozumiem, a przynajmniej mam taką nadzieję.
Mam jednak pytanie trochę teoretyczne. Rozumiem, że wpisanie jako remitenta posiadacza weksla "uprawdopodobnia" zabezpieczony stosunek prawny. Ocena roszczenia należy do mnie. Jakie są zagrożenia jeśli będzie on chciał mi go "oddać" w takim stanie tj. in blanco. Z czym musiałbym się liczyć wzywając do zapłaty z takiego weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 19:26

Z odpowiedzialnością karną za wypełnienie weksla niezgodnie z wolą podpisanego - ponieważ wystawca weksla nie jest ci nic winien i nie ma powodu, abyś wypełniał na siebie wystawiony przez niego weksel in blanco.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 19:51

Widać jak to wszystko może być przewrotne. Na początku czułem się pokrzywdzony. Potem chciałem pokazać że myśliwy mogą stać się zwierzyną i to ja mogę pogrozić tym co chcieli mi zrobić krzywdę. Aż na końcu mógłbym stać się przestępcą choć chciałem zadbać o swój interes zapominając o innych.
Nie wiem jak to się skończy (postaram się poinformować na forum) ale już dziękuję za pomoc i wskazanie (mimo wszystko) granic, do których co prawdą nie chcę się zbliżać ale nigdy nie wiadomo ... .
Mam jeszcze pytanie: Czy weksel zawsze musi zabezpieczać stosunek prawny, czy zawsze musi związane z roszczeniem? Czy nie można wystawić (np. przez pomyłkę) go tak po prostu? Jakie są tak naprawdę szansę obronić tezę, że nic nie wiedziałem o podpisaniu weksla. ponieważ nie mam żadnego zobowiązania z tym związanego? Tyle się pisze aby nie podpisywać nic in blanco, bo może to być wykorzystane ja np,. weksel. Czy tłumaczenie nie wiedziałem, żadnego zobowiązanie nie zaciągałem wystarczy gdy ktoś wezwie do zapłacenia weksla z moim podpisem, bez żadnego uzasadnienia tak po prostu?

Darek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: Lech » 14 sty 2015, 19:58

Kreacja zobowiązania wekslowego składa się z dwóch rzeczy:
1. Podpisania weksla
2. Wręczenia weksla wierzycielowi.

Same weksle mogą być wystawiane z czterech powodów:
1. Weksle kaucyjne - zabezpieczają jakiś stosunek prawny ("wynajmę od ciebie mieszkanie i na zabezpieczenie roszczenia wystawię weksel - jak nie będę płacił, to użyjesz weksla")
2. Weksle płatnicze ("kupiłem od ciebie rower i płacę za niego wekslem")
3. Weksle finansowe ("za wystawiony weksel dostaję 1000zł w gotówce")
4. "Weksle darowane" (właściwie nie ma powodu, ale mam ochotę za miesiąc zapłacić ci 1000zł, więc wystawiam i wręczam odpowiedni weksel - zobowiązanie istnieje tylko z faktu podpisania i wręczenia weksla, brak stosunku podstawowego).

Co do weksli wystawionych (czyli podpisanych i wręczonych) "przez pomyłkę" - cóż, jeśli jest to pomyłka, to uczciwy posiadacz zwraca weksel (stary, ale się nawaliłeś wczoraj i powystawiałeś mi jakieś weksle, nie pij tyle) :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
DareKM
Posty: 38
Rejestracja: 14 sty 2015, 07:12

Re: Podpisy na wekśle

Post autor: DareKM » 14 sty 2015, 20:08

A więc istnieje coś tak po prostu:
"Weksle darowane" (właściwie nie ma powodu, ale mam ochotę za miesiąc zapłacić ci 1000zł, więc wystawiam i wręczam odpowiedni weksel - zobowiązanie istnieje tylko z faktu podpisania i wręczenia weksla, brak stosunku podstawowego).
A wtedy z drugiej strony ktoś "bez powodu", bez uzasadnienia, czasami ukrywając prawdę bo nikt go o to nie pyta przychodzi i bierze, czasami bardzo poważną kasę.
Powinienem kończyć, bo zaraz zacznę się zastanawiać czy możliwe aby ten nasz feralny weksel in blanco nie może być, nie jest takim wekslem darowanym za to musiałem i może będę musiał przejść z kontrahentami i byłymi już prezesami Spółki

Pozdrawiam,

Darek
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości