weksel in blanco przed terminem wymagalności ..?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
forsberg
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2014, 12:23

weksel in blanco przed terminem wymagalności ..?

Post autor: forsberg » 17 gru 2014, 14:04

witam,


udzieliłem komuś pożyczki i mam poważne podejrzenia, że dłużnik (spółka) nie zwróci jej w terminie, a być może nawet będzie chciał umyślnie nie zwrócić.
Na zabezpieczenie mam weksel in blanco, dodatkowo avalowany przez członka zarządu dłużnika. Szykuję się na sprawę sądową i im szybciej to zrobię tym większe mam szanse wyegzekwowania pieniędzy, bo wiem gdzie są aktywa dłużnika w tym momencie, ale za miesiąc może już ich nie być.

mam więc kilka pytań -

1. czy mogę wypełnić weksel już teraz, przed terminem zwrotu pożyczki ? (który wypada za jakieś niedługi czas )? - oczywiście z terminem płatności jak ustalono w umowie pożyczki i na kwotę pożyczki plus umówione odsetki. ?

2. jeśli ad 1. jest OK - czy o wypełnieniu weksla mogę już teraz od razu powiadomić wystawcę ?
3. czy poręczyciela wekslowego też należy powiadomić ? ( nomen omen to członek zarządu dłużnika)

3. co prawda umowa wekslowa mówi, że o wystawieniu powiadomić należy listem poleconym wysłanym co najmniej na 7 dni przed terminem płatności na adres wystawcy. - - obawiam się że mogą nie odebrać listu poleconego i olawać avizo, a zwrot listu do nadawcy trochę czasu zajmuje....

czy mogę to (zawiadomienie) także skutecznie zrobić osobiście doręczając pismo dłużnikowi za pokwitowaniem ? bo chyba liczy się fakt dojścia oświadczenia do adresata a nie forma przesłania ? czy mailem też mogłoby to nastąpić?

czy jeśli będzie zwrot listu to i tak mogę weksel przedstawiać do zapłaty w terminie zapłaty ?

4. czy są jakieś przeszkody albo praktyka sądowa, żeby sądy odmawiały udzielenia zabezpieczenia roszczenia w trybie kpc przed jeszcze wniesieniem pozwu z tego powodu że to na roszczenie z weksla byłby pozew ? (pomijam kwestie przesłanek zabezpieczenia).


dzięki z góry za rozwianie moich wątpliwości

F.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco przed terminem wymagalności ..?

Post autor: Lech » 17 gru 2014, 15:02

forsberg pisze: czy mogę wypełnić weksel już teraz, przed terminem zwrotu pożyczki ? (który wypada za jakieś niedługi czas )? - oczywiście z terminem płatności jak ustalono w umowie pożyczki i na kwotę pożyczki plus umówione odsetki?
To pytanie nie do mnie, tylko do was - jak się umawialiście; kiedy wierzyciel miał wypełnić weksel? Jeśli weksel miał być zabezpieczeniem spłaty pożyczki, to dopiero nieskuteczny upływ terminu uprawnia do użycia weksla. Inaczej, gdyby weksel miał być spłatą pożyczki (ale wówczas bez sensu byłoby robić to przez weksel in blanco).
3. czy poręczyciela wekslowego też należy powiadomić ? ( nomen omen to członek zarządu dłużnika)
Nie trzeba, chyba że tak się umówiliście.
3. co prawda umowa wekslowa mówi, że o wystawieniu powiadomić należy listem poleconym wysłanym co najmniej na 7 dni przed terminem płatności na adres wystawcy. - - obawiam się że mogą nie odebrać listu poleconego i olawać avizo, a zwrot listu do nadawcy trochę czasu zajmuje....
A po co masz czekać na zwrot listu?
czy mogę to (zawiadomienie) także skutecznie zrobić osobiście doręczając pismo dłużnikowi za pokwitowaniem ? bo chyba liczy się fakt dojścia oświadczenia do adresata a nie forma przesłania ? czy mailem też mogłoby to nastąpić?
Co do zasady osobiste doręczenie też jest skuteczne, ale skoro z jakiegoś powodu umówiliście się tylko na list polecony, to czemu chcesz teraz zmieniać warunki?
czy jeśli będzie zwrot listu to i tak mogę weksel przedstawiać do zapłaty w terminie zapłaty ?
Możesz.
4. czy są jakieś przeszkody albo praktyka sądowa, żeby sądy odmawiały udzielenia zabezpieczenia roszczenia w trybie kpc przed jeszcze wniesieniem pozwu z tego powodu że to na roszczenie z weksla byłby pozew ? (pomijam kwestie przesłanek zabezpieczenia).
Nie składałem nigdy wniosku o zabezpieczenie, ponieważ zanim byłby rozpatrzony, to już byłby nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, a on sam jest tytułem zabezpieczenia (i w sumie taka mogła by być odpowiedź sądu - skoro masz weksel, to składaj pozew, dostaniesz nakaz do zabezpieczenia, a nie czaisz się nie pokazując wszystkich kart :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
forsberg
Posty: 2
Rejestracja: 17 gru 2014, 12:23

Re: weksel in blanco przed terminem wymagalności ..?

Post autor: forsberg » 17 gru 2014, 17:55

To pytanie nie do mnie, tylko do was - jak się umawialiście; kiedy wierzyciel miał wypełnić weksel? Jeśli weksel miał być zabezpieczeniem spłaty pożyczki, to dopiero nieskuteczny upływ terminu uprawnia do użycia weksla.
zasadniczo ma byc użyty po braku zapłaty w terminie - ale bardziej mi chodziło o to czy:
jezeli wbrew temu wypełnię go teraz i powiadomię dłużnika o tym , a on i tak nie spłaci pożyczki w umówionym terminie, to czy w razie wniesienia potem /po wymagalności zwrotu pożyczki/ sprawy do sadu obawiać się należy jakiś konsekwencji zarzutu, że weksle byl wystawiony przed terminem spłatyy pożyczki, której przecież nie spłacił i tak w terminie, i dlatego pozew był konieczny. ?

A po co masz czekać na zwrot listu?
dla mnie ważne jest by możliwe najszybciej dostać klauzulę wykonalności , naprawdę każdy dzień może miec znaczenie, jesli dłużnik nie zapłaci - zajmę pewne aktywa lub ich juz nie będzie i trzeba będzie szukać majątku.

hmmm - może tak: a jesli dłużnik zastosuje obstrukcję pocztową a potem będzie dowodził że nigdy mu nie próbowano doręczyć zawiadomienia o wypełnieniu weksla i nie dostał awizo, biuro bylo zamknięte itp ? - czy to nie będzie problem w post. nakazowym i sąd nie uchyli nakazu?

wszak mógłby też odebrać zawiadomienie ostatniego dnia po 2-im awizowaniu, a to byloby juz po terminie zapłaty weksla z zawiadomienia ( 7 dni).
Co do zasady osobiste doręczenie też jest skuteczne, ale skoro z jakiegoś powodu umówiliście się tylko na list polecony, to czemu chcesz teraz zmieniać warunki?
szybciej sam doręczę niż zrobi to poczta - time is my money in this case - czy jakiś skuteczny zarzut od nakazu może być z tego powodu ?

Nie składałem nigdy wniosku o zabezpieczenie, ponieważ zanim byłby rozpatrzony, to już byłby nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, a on sam jest tytułem zabezpieczenia (i w sumie taka mogła by być odpowiedź sądu - skoro masz weksel, to składaj pozew, dostaniesz nakaz do zabezpieczenia, a nie czaisz się nie pokazując wszystkich kart :)
wydanie zabezpieczenia jednak ma byc niezwłocznie, max 7 dni wg KPC , stąd szybciej zablokowałbym aktywa niz czekajac na nakaz, gdzie terminu brak na wydanie.... no i kosztuje to 100 zł tylko ...

ok, fakt - nakaz z weksla jest tytułem zabezpieczenia, lecz skoro można domagać się zabezpieczenia w każdej sprawie cywilnej.... to i z weksla chyba tez ;) zabezpieczenie upada jeżeli pozew nie będzie wniesiony w terminie wskazanym przez sąd...
bez sensu byłoby na pewno składanie o zabezpieczenie wraz z pozwem....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco przed terminem wymagalności ..?

Post autor: Lech » 17 gru 2014, 20:57

Wymienionych przez Ciebie zarzutów nie obawiałbym się, jeśli roszczenie rzeczywiście jest zasadne i powództwo z weksla wytoczone w przypadku zwłoki w spłacie pożyczki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lukasz
Posty: 39
Rejestracja: 18 maja 2014, 12:38

Re: weksel in blanco przed terminem wymagalności ..?

Post autor: lukasz » 25 gru 2014, 17:31

Wg mojej wiedzy: w razie wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty opartych na wypełnieniu weksla przed terminem wymagalności sąd powinien wziąć pod uwagę stan faktyczny z dnia wydania nakazu. Jest to pewna modyfikacja zasady z art 316 § 1 k.p.c.
Możesz o tym przeczytać w uzasadnieniu do wyroku SN II CKN 25/00.

W pozwie możesz z ostrożności powołać od razu stosunek podstawowy i wtedy (w razie zarzutów) sprawa będzie mogła przejść na płaszczyznę sporu co do pożyczki i zadecyduje moment zamknięcia rozprawy. Jednak wówczas na etapie postępowania nakazowego sędzia może się wczytać w treść deklaracji i nie wydać nakazu.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości