Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Prawnik z Poloneza » 04 gru 2014, 19:34

Sprawa dosyć typowa ostatnimi czasy :) mianowicie:
pozwany nie odebrał nakazu zapłaty (zgodnie z zapewnieniami awiza nie było - Inpost), o całej sprawie dowiedział się od komornika (ten doręcza za pośrednictwem poczty)

z kroków ratunkowych tradycyjnie wniosek o doręczenie nakazu zapłaty + z ostrożności sprzeciw z wnioskiem o przywrócenie terminu, i teraz pytanie co sądzicie o tym:

czy warto składać osobno zażalenia na postanowienie w przedmiocie stwierdzenia prawomocności i w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności? z tego co wiem to większość tego nie robi, ale spotkałem się piśmiennictwem, że prawomocność orzeczenia należy zaskarżyć niezależnie od wniosku o przywrócenie terminu...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 01:22

Prawnik z Poloneza pisze:ale spotkałem się piśmiennictwem, że prawomocność orzeczenia należy zaskarżyć niezależnie od wniosku o przywrócenie terminu...
Bo co? :) Bo sprzeciw złożony w terminie miałby nie być złożonym w terminie? :)
No i jakie przywrócenie terminu, skoro termin jeszcze nie minął?

Co prawda tutaj lepiej zrobić więcej niż mniej.

"Żądanie doręczenia nakazu" to jeśli rzeczywiście nie wiemy o co w sprawie chodzi, "z ostrożności" (jeśli wiemy o co jest spór) składałbym od razu sprzeciw/zarzuty.

A sam inpost - masakra. Raz do mnie w ogóle nie dotarł (na szczęście mało istotna sprawa), a jeszcze się nie zdarzyło, aby podwójnie awizował (mimo że czasem specjalnie przeczekiwałem 2 tygodnie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Prawnik z Poloneza » 05 gru 2014, 20:24

Bo co? :) Bo sprzeciw złożony w terminie miałby nie być złożonym w terminie? :)
No i jakie przywrócenie terminu, skoro termin jeszcze nie minął?
no tu się zgadzam, ale postanowienie zostało wydane, jest i samo nie zniknie, taka była przynajmniej interpretacja autora, co prawda nie spotkałem się aby ktoś to zaskarżał, ale zacząłem się zastanawiać...
"Żądanie doręczenia nakazu" to jeśli rzeczywiście nie wiemy o co w sprawie chodzi, "z ostrożności" (jeśli wiemy o co jest spór) składałbym od razu sprzeciw/zarzuty.
wiemy, akta zostały przejrzane, pozew przeczytany :)
A sam inpost - masakra. Raz do mnie w ogóle nie dotarł (na szczęście mało istotna sprawa), a jeszcze się nie zdarzyło, aby podwójnie awizował (mimo że czasem specjalnie przeczekiwałem 2 tygodnie).
samego inpostu nie będę komentował, bo szkoda czasu, ale zauważyłem jedną ciekawostkę: wydaje mi się, że problemem inpostu jest dostanie na klatkę schodową (listonosz miał kod, doręczyciel niekoniecznie) i "stare" skrzynki (klucz ma tylko listonosz), co kończy się tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 20:37

Zdaje się, że te "stare" skrzynki są już dawno zakazane, więc teraz brak dostępu do skrzynki przez każdego operatora to niejako problem adresata...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Prawnik z Poloneza » 05 gru 2014, 20:46

hmm, adresata czy administratora?

jedną z możliwości awizowania jest zostawienie awiza w drzwiach mieszkanie, co powinno być odnotowane na kopercie, więc brak nowej skrzynki nie zwalnia doręczyciela od awizowania, tylko to trzeba wejść po schodach itp., więc łatwiej wywalić do śmieci...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 20:48

Adresat ma problem, że nie ciśnie administratora, przez to adresatowi może umknąć ważne awizo.
(Zresztą kolega widzę "w bloku chowany", bo przecież administrator może być też adresatem - przy samodzielnych domach ;)

Administrator ma niejako problem inny - pewnie jakieś kary za niedostosowanie skrzynek są.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Prawnik z Poloneza » 05 gru 2014, 21:22

pytanie kto odpowiada za ewentualną szkodę, administrator? inpost dlatego, że awizuje "do kieszeni" zamiast zostawić w drzwiach, czy w ogóle nikt?

w bloku, prawdziwym betonowym :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 21:24

Nie sądzę, aby ktokolwiek odpowiadał. Tak w praktyce ;)

Przetarg był chyba wygrany na 2 lata. Zatem od 1.1.2016 wchodzi operator z nowego przetargu. Ciekawe co z tym przetargiem jest aktualnie (ten od Inpostu został "wygrany" gdzieś tak na miesiąc przed rozpoczęciem świadczenia usług).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 gru 2014, 02:18

Lech pisze:Nie sądzę, aby ktokolwiek odpowiadał. Tak w praktyce ;)
no właśnie nad tym się zastanawiałem, czy w takim wypadku odpowiedzialność doręczyciela jest w jakiś sposób ograniczona... a ciężar dowodu to oczywiście inna sprawa...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 06 gru 2014, 02:23

Póki co chętnie się dowiem jak ci biedny adresaci w ogóle będą wygrywać sprawy o niedoręczenie w sytuacji kiedy formalnie na liście (pieczątki, awizacje, daty) wszystko będzie wyglądać "ok".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 gru 2014, 13:01

jak zawsze w przypadku dowodzenia faktów negatywnych jest to problem, ale prędzej czy później trafi się jakieś nagranie, że pan doręczyciel w ogóle na klatkę nie dotarł w danym dniu, albo nie zastał w domu kogoś kto z domu nie wychodzi i musiał awizo w drzwi wciskać...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty/przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 06 gru 2014, 13:09

Niepoprawny optymista z Ciebie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości