Weksel w sądzie - właściwość sądu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Palestra » 14 gru 2010, 13:55

Witam czy sądem właściwym przy składaniu pozwu jest sąd właściwy dla siedziby remitenta czy wystawcy? Bo słyszałem różne opinie.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie

Post autor: Lech » 14 gru 2010, 14:16

Sąd możemy wybrać:

- właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli wystawcy weksla
- właściwy według miejsca wykonania umowy, czyli miejsca płatności weksla
kpc
art. 37(1)
§ 1. Powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności.
§ 2. Kilku zobowiązanych z weksla lub czeku można łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego lub czeku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w sądzie

Post autor: Palestra » 14 gru 2010, 14:20

Dziękuje, bo dziś składałem kolejny pozew:) i sympatyczna Pani z owego przybytku powiedziała mi że sąd może przeniśc sprawe do sądu właściwego dla siedziby wystawcy ale dodała że niekoniecznie tak musi byc.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie

Post autor: Lech » 14 gru 2010, 14:28

To się Pan rozpozywał ;)

Sprawa wygląda następująco:

1. Domyślnie składa się pozew do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego i nie wymaga to żadnego uzasadnienia

2. Jeśli składamy pozew do innego sądu, należy umotywować ten wybór w pozwie, ponieważ jeśli dłużnik wniesie zarzut niewłaściwości sądu, sprawa trafi do jego sądu, jeśli nie podamy powodu, dla którego wybraliśmy właśnie ten sąd (nawet jeśli sąd będzie wybrany prawidłowo - np. według miejsca płatności weksla)

3. Jeśli wybraliśmy sąd bez powodu (czyli np. właściwy dla powoda, a nie dla pozwanego, czy miejsca płatności), co do zasady nakaz powinien być wydany, zarzut niewłaściwości sądu jest bowiem jednym z zarzutów przysługujących dłużnikowi i sąd nie ma obowiązku tego badać z urzędu, co jednak nie oznacza, że sąd nie może sam takiej sprawy przenieść.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w sądzie

Post autor: Palestra » 14 gru 2010, 14:33

Ok rozumiem.
P.s następne 3 w kolejce, cóż czynic :)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w sądzie

Post autor: Palestra » 14 gru 2010, 14:36

w moim przypadku miejsce płatności weksla jest tym samy co siedziba sądu tzn. ta sama miejscowośc więc tutaj chyba nie powinno byc problemów.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 09:50

Lech pisze:Sąd możemy wybrać:

- właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego, czyli wystawcy weksla
- właściwy według miejsca wykonania umowy, czyli miejsca płatności weksla
kpc
art. 37(1)
§ 1. Powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności.
§ 2. Kilku zobowiązanych z weksla lub czeku można łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego lub czeku.
Miesiąc temu sąd miejsca płatności weksla przeniósł mi sprawę do sądu miejsca zamieszkania wystawcy. Oczywiście po zarzutach do nz.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 27 lip 2014, 09:53

1. Czy w pozwie powód uzasadniał sąd miejscem płatności weksla?
2. Jeśli tak, to może żalić się na przeniesienie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 27 lip 2014, 12:11

Lech pisze:1. Czy w pozwie powód uzasadniał sąd miejscem płatności weksla?
2. Jeśli tak, to może żalić się na przeniesienie.
1. Powód nie wpadł na ten pomysł
2. Jasne że napisałem w odpowiedzi na zarzuty że się nie zgadzam, a sąd jest jak najbardziej właściwy jako sąd płatności weksla
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 27 lip 2014, 19:51

Tak coś mi się kołacze, ale nie chce mi się szukać orzeczeń, że jak wybiera się sąd inny niż właściwy ogólnie, to trzeba to opisać w pozwie. W przeciwnym przypadku w razie zarzutu niewłaściwości sąd uzna się za niewłaściwy, mimo że mógłby być czasem właściwy (tak jak w tym przypadku miejsca płatności).

Tak więc ja zawsze opisuję moje motywacje do wyboru sądu, jeśli nie jest to właściwość ogólna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 10:51

Lech pisze:To się Pan rozpozywał ;)

Sprawa wygląda następująco:

1. Domyślnie składa się pozew do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego i nie wymaga to żadnego uzasadnienia

2. Jeśli składamy pozew do innego sądu, należy umotywować ten wybór w pozwie, ponieważ jeśli dłużnik wniesie zarzut niewłaściwości sądu, sprawa trafi do jego sądu, jeśli nie podamy powodu, dla którego wybraliśmy właśnie ten sąd (nawet jeśli sąd będzie wybrany prawidłowo - np. według miejsca płatności weksla)

3. Jeśli wybraliśmy sąd bez powodu (czyli np. właściwy dla powoda, a nie dla pozwanego, czy miejsca płatności), co do zasady nakaz powinien być wydany, zarzut niewłaściwości sądu jest bowiem jednym z zarzutów przysługujących dłużnikowi i sąd nie ma obowiązku tego badać z urzędu, co jednak nie oznacza, że sąd nie może sam takiej sprawy przenieść.
Sąd Rejonowy Wołów sprawa przeniesiona z urzędu do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dłużnika
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 11:21

Jak z urzędu, to niesłusznie. Że też jeszcze są sądy, w których wieloletnie przepisy się nie przyjęły...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 12:26

Lech pisze:Jak z urzędu, to niesłusznie. Że też jeszcze są sądy, w których wieloletnie przepisy się nie przyjęły...
Sąd Rejonowy Skierniewice. Zawsze tak robią, bo chcą mieć chyba jak najmniej pracy
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 12:27

Lech pisze:Jak z urzędu, to niesłusznie. Że też jeszcze są sądy, w których wieloletnie przepisy się nie przyjęły...
A z jakiego przepisu owa niesłuszność wynika?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 12:42

202 kpc oraz stosowne orzecznictwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 12:45

Lech pisze:202 kpc oraz stosowne orzecznictwo.
Krosno, Sochaczew, Skierniewice, Bytom, Pruszków

O tym wiem że sobie na to bimbają i przekazują sprawy
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 12:51

Wybrać jakieś mniej pilne sprawy i doszkalać zażaleniami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 12:55

Lech pisze:Wybrać jakieś mniej pilne sprawy i doszkalać zażaleniami.
A kto je rozpatruje? Sam autor decyzji :-)))))) ?
I mnie nie kuś bo mam szufladę weksli na kwoty do 2500 PLN...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 13:02

Sąd wyższej instancji. Przy takim przerobie spraw polecam zapoznać się z procedurami ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 13:05

Lech pisze:Sąd wyższej instancji. Przy takim przerobie spraw polecam zapoznać się z procedurami ;)
Super.

1. Składam pozew z weksla,
2. SR kieruje do innego SR,
3. Składam zażalenie do SO na taką decyzję SR,
4. I co SO robi? Kieruje sprawę z powrotem? I ile to trwa? Pewnie ten drugi SR już zdąży nakaz wydać w tym czasie :)
5. A jak ponad 75k to do SA zażalenie??
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 13:10

kutyjka pisze:3. Składam zażalenie do SO na taką decyzję SR,
4. I co SO robi? Kieruje sprawę z powrotem?
Uchyla postanowienie o przekazaniu.
I ile to trwa? Pewnie ten drugi SR już zdąży nakaz wydać w tym czasie :)
Toż piszę, że chodzi o niepilne sprawy i cele edukacyjne. Jak już się sąd naprostuje, to będzie można pchać też te pilne.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 13:20

Lech pisze:
kutyjka pisze:3. Składam zażalenie do SO na taką decyzję SR,
4. I co SO robi? Kieruje sprawę z powrotem?
Uchyla postanowienie o przekazaniu.
I ile to trwa? Pewnie ten drugi SR już zdąży nakaz wydać w tym czasie :)
Toż piszę, że chodzi o niepilne sprawy i cele edukacyjne. Jak już się sąd naprostuje, to będzie można pchać też te pilne.
1. Ile kosztuje takie zażalenie?
2. Co jeśli nowy SR wyda nakaz? Uchyli nakaz i skieruje na powrót do pierwotnego SR?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 13:23

kutyjka pisze:1. Ile kosztuje takie zażalenie?
Stówkę, jeśli dobrze pamiętam.
2. Co jeśli nowy SR wyda nakaz? Uchyli nakaz i skieruje na powrót do pierwotnego SR?
Tego pytania nie rozumiem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 13:55

Nurtuje mnie scenariusz kiedy sąd przekieruje sprawę do sądu właściwego a ten drugi zdąży wydać nakaz zanim sąd II instancji rozpatrzy moje zażalenie ...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 07 sie 2014, 14:08

No, nie, jak jest zażalenie, to akta wędrują do sądu wyższej instancji, więc nie zostaną jeszcze przekazane do innego rejonu.

Ponadto sąd rejonowy dostając zażalenie może stwierdzić "ale ze mnie ci**/ale ze mnie ch**" (w zależności od płci) i uznać samodzielnie zażalenie bez kierowania do wyższej instancji. Ustawodawca zapisał powyższe w słowach:
Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 07 sie 2014, 16:56

Lech pisze:No, nie, jak jest zażalenie, to akta wędrują do sądu wyższej instancji, więc nie zostaną jeszcze przekazane do innego rejonu.

Ponadto sąd rejonowy dostając zażalenie może stwierdzić "ale ze mnie ci**/ale ze mnie ch**" (w zależności od płci) i uznać samodzielnie zażalenie bez kierowania do wyższej instancji. Ustawodawca zapisał powyższe w słowach:
Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.
Sprawdźmy to zatem w praktyce :-)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 08 sie 2014, 17:33

Lech pisze:202 kpc oraz stosowne orzecznictwo.
Art 200. Sąd bada (...)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 08 sie 2014, 17:48

Nie ma takich słów w tym przepisie :)
Na piątkową lekturę: http://www.lex.pl/akt/-/akt/badanie-wla ... -cywilnego
Przenosząc powyższe uwagi na grunt niniejszych rozważań należy stwierdzić, że stosownie do treści art. 202 k.p.c. sąd nie bada z urzędu właściwości dającej się usunąć za pomocą umowy, a zatem właściwości miejscowej usuwalnej, gdyż jedynie w tym zakresie strony mogą zawrzeć umowę o właściwość. Poprawne rozumienie tego przepisu jednoznacznie odnoszącego się do właściwości umownej powinno zatem prowadzić do uznania, że niedopuszczalne jest badanie właściwości miejscowej przez sąd wówczas, gdy strony zawarły umowę o właściwość. Bez znaczenia musi przy tym pozostawać, czy strona powodowa zastosowała się do zapisów umownych i wniosła pozew do sądu, któremu poddano spór pod właściwość w umowie, czy też dokonała innego wyboru. W tym zakresie jedynie pozwany mógł podnosić (i to w zakreślonym terminie) zarzut, że sąd, do którego wniesiono sprawę, jest niewłaściwy, a wówczas sąd miał podstawę do badania właściwości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 08 sie 2014, 19:35

Lech pisze:Nie ma takich słów w tym przepisie :)
Na piątkową lekturę: http://www.lex.pl/akt/-/akt/badanie-wla ... -cywilnego
Przenosząc powyższe uwagi na grunt niniejszych rozważań należy stwierdzić, że stosownie do treści art. 202 k.p.c. sąd nie bada z urzędu właściwości dającej się usunąć za pomocą umowy, a zatem właściwości miejscowej usuwalnej, gdyż jedynie w tym zakresie strony mogą zawrzeć umowę o właściwość. Poprawne rozumienie tego przepisu jednoznacznie odnoszącego się do właściwości umownej powinno zatem prowadzić do uznania, że niedopuszczalne jest badanie właściwości miejscowej przez sąd wówczas, gdy strony zawarły umowę o właściwość. Bez znaczenia musi przy tym pozostawać, czy strona powodowa zastosowała się do zapisów umownych i wniosła pozew do sądu, któremu poddano spór pod właściwość w umowie, czy też dokonała innego wyboru. W tym zakresie jedynie pozwany mógł podnosić (i to w zakreślonym terminie) zarzut, że sąd, do którego wniesiono sprawę, jest niewłaściwy, a wówczas sąd miał podstawę do badania właściwości.
1. Czy na pewno niewłaściwość miejscowa sądu w przypadku weksla jest usuwalna?
2. Czy weksel ogóle jest umową skoro wiąże jedną stronę?
3. Czy weksel jest umową prolongacyjną?
4. Czy "płatny w..." to umowna zmiana sądu właściwego?

Czyli ogólnie na ile art 202 stosuje się do powództwa z weksla..?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 08 sie 2014, 19:39

Ja bym to przetestował, jakbym miał wybrany sprawny sąd i ktoś nagle przestałby mi wydawać nakazy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 08 sie 2014, 19:43

Lech pisze:Ja bym to przetestował, jakbym miał wybrany sprawny sąd i ktoś nagle przestałby mi wydawać nakazy :)
Czyli też wątpisz...
Wymieniłem kilka sądów wyżej, które z urzędu przekazują sprawy
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Palestra » 08 sie 2014, 21:31

kutyjka pisze:
Lech pisze:Ja bym to przetestował, jakbym miał wybrany sprawny sąd i ktoś nagle przestałby mi wydawać nakazy :)
Czyli też wątpisz...
Wymieniłem kilka sądów wyżej, które z urzędu przekazują sprawy
Przepraszam, że zapytam, ale czego szanowny kutyjka oczekuje od Pana Lecha, bo chyba straciłem wątek....
Jeszcze tak a propos wątpliwości przyponiał mi się taki piękny cytat Bertranda Russela : "To smut­ne, że głup­cy są tak pew­ni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości. "
Ukłony dla obu Panów.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 09 sie 2014, 15:33

Palestra pisze:
kutyjka pisze:
Lech pisze:Ja bym to przetestował, jakbym miał wybrany sprawny sąd i ktoś nagle przestałby mi wydawać nakazy :)
Czyli też wątpisz...
Wymieniłem kilka sądów wyżej, które z urzędu przekazują sprawy
Przepraszam, że zapytam, ale czego szanowny kutyjka oczekuje od Pana Lecha, bo chyba straciłem wątek....
Jeszcze tak a propos wątpliwości przyponiał mi się taki piękny cytat Bertranda Russela : "To smut­ne, że głup­cy są tak pew­ni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości. "
Ukłony dla obu Panów.
Panie Łukaszu, prowadzimy dyskusję. Pan Lech przeszedł w niej ścieżkę od "doszkalać sąd zażaleniami" do "chętnie bym to sprawdził w praktyce". Polecam lekturę całego wątku, jest bardzo ciekawy :-)
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 13 sie 2014, 10:42

Podtrzymuję swoje zdanie. Sąd nie bada swojej właściwości, jeśli niewłaściwość da się usunąć za pomocą umowy stron. Niewłaściwość sądu powództwa z weksla da się usunąć umową stron, nie jest to bowiem właściwość wyłączna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 13 sie 2014, 16:31

Lech pisze:Podtrzymuję swoje zdanie. Sąd nie bada swojej właściwości, jeśli niewłaściwość da się usunąć za pomocą umowy stron. Niewłaściwość sądu powództwa z weksla da się usunąć umową stron, nie jest to bowiem właściwość wyłączna.
Jak umową stron usunąć taką niewłaściwość? Czy miejsce płatności weksla jest klauzulą prorogacyjną? Według mnie chyba nie. Powtórzę, jest szereg sądów z urzędu przekazujących sprawy z weksla do sądów właściwych.
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 13 sie 2014, 17:47

kutyjka pisze:Jak umową stron usunąć taką niewłaściwość?
"Normalnie". Umawiam się z panem Kutyjką, że z tego weksla będę go mógł pozwać w Żyrardowie.
Czy miejsce płatności weksla jest klauzulą prorogacyjną?
Nie.
Powtórzę, jest szereg sądów z urzędu przekazujących sprawy z weksla do sądów właściwych.
Tutaj nie ma sporu między nami. Zaiste, tak jest.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: kutyjka » 14 sie 2014, 17:31

Lech pisze:
kutyjka pisze:Jak umową stron usunąć taką niewłaściwość?
"Normalnie". Umawiam się z panem Kutyjką, że z tego weksla będę go mógł pozwać w Żyrardowie.
Na wekslu klauzula "sądem właściwym jest SR Kielce" ?
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel w sądzie - właściwość sądu

Post autor: Lech » 14 sie 2014, 17:43

Nie, stawiałbym na oddzielne porozumienie. I oczywiście umowa taka wiąże tylko te dwie strony, a nie innych posiadaczy weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości