wypełnienie weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Gosc_1
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2014, 10:08

wypełnienie weksla

Post autor: Gosc_1 » 15 lip 2014, 10:15

Jestem w posiadaniu weksla własnego in blanco, w deklaracji wekslowej wpisane są zobowiązania które dłużnik ma mi zapłacić. Dłużnik nie spłacił swoich długów, ale ja mam problem z wypełnieniem weksla. Zobowiązania dłużnika w deklaracji to kwota w złotówkach, kwota w dolarach, kwota w euro. Jak mam wypełnić weksel?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Palestra » 15 lip 2014, 11:07

Wpisz proszę tresc deklaracji i najlepiej weksla.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 15 lip 2014, 11:14

Najlepiej, to skany.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gosc_1
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2014, 10:08

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Gosc_1 » 15 lip 2014, 13:50

Weksel jest czysty, jest tylko podpis i tytuł weksel.
Deklaracja: Wystawca oświadcza, że wręczył remitentowi podpisany weksel in blanco dla zabezpieczenia wszelkich należności remitenta związanych z umową z dnia xxxx. Wystawca upoważnia remitenta do wypełnienia weksla w przypadku nie uregulowania w terminie 14 dni od dnia wymagalności zobowiązań w całości lub w części jakiejkolwiek kwoty należnej remitentowi. Remitent ma prawo wypełnić weksel w następujący sposób: suma wekslowa nie wyższa od sumy wymagalnych wierzytelności, data płatności weksla według uznania, miejsce płatności weksla według uznania remitenta.
W umowie z dnia xxxx wystawca zobowiązał się do zapłaty na rzecz remitenta kwoty x PLN, kwoty x USD, chciałbym jeszcze dochodzić odszkodowania w związku z niewykonaniem umowy - odszkodowanie będzie w kwocie w euro. Czy skoro weksel zabezpiecza wszelkie należności związane z umową która nie została wykonana to chyba mogę dodać odszkodowanie w euro?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 15 lip 2014, 14:02

Zatem liczymy ile jest winien i na taką kwotę weksel wypełniamy. Nie pomogę w liczeniu, bo nie widzę "umowy", o której wspomina deklaracja, a tam zapewne jest zapisane kto, komu, ile itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gosc_1
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2014, 10:08

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Gosc_1 » 15 lip 2014, 17:35

W umowie mam roszczenia wyrażone w różnych walutach - roszczenie numer 1 jest złotówkach, roszczenie numer 2 jest w dolarach, Do weksla nie mogę wpisać dwóch kwot w dwóch różnych walutach? Moje pytanie sprowadza się do tego, jak przeliczyć roszczenie w walucie zagranicznej na złotówki. Deklaracja ani umowa nie mówi nic o przeliczaniu walut zagranicznych na złotówki.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Palestra » 15 lip 2014, 17:45

"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Maciek123
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2014, 09:59

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Maciek123 » 16 lip 2014, 10:29

witam,

mam podobny problem jak kolega Gosc_1, nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi.

problem zasadniczo nie polega na wyliczeniu kwoty, lecz na tym, że weksel in blanco zabezpiecza klika wierzytelności, każda w innej walucie. deklaracja milczy na temat waluty, nie została również wpisana na wekslu. Jaką w takim razie walutę wpisać na wekslu? czy wierzyciel jest uprawniony do swobodnego wyboru jednej z walut wierzytelności, które weksel zabezpiecza i przeliczenia innych roszczeń według tej waluty? czy może skoro miejsce płatności jest w Polsce, należy przeliczyć wszystkie waluty na polskie złote?

z innej beczki - czy kurs przyjąć z dnia wypełnienia weksla?

bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 16 lip 2014, 10:37

Cóż, strony, jeśli są rozsądne, przewidują możliwe problemy/pytania i rozwiązania ustalają w zawieranej umowie ;) W Twoim przypadku dążyłbym do wypisania weksla w złotówkach, zwłaszcza mając na uwadze art. 358kc.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Maciek123
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2014, 09:59

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Maciek123 » 16 lip 2014, 10:49

dziękuję bardzo za odpowiedź

niestety przeważnie strony rozsądne nie są i nie przewidują nic :)

art. 358 k.c. to uprawnienie dłużnika. Czy wierzyciel może skorzystać z takiego uprawnienia i żądać zapłaty w złotówkach wierzytelności, które są oznaczone w innych walutach?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 16 lip 2014, 11:00

Może żądać, jeśli dłużnik jest w zwłoce, a zakładam, że jest, skoro chce się uzupełnić weksel. Poza tym nie bardzo jest jakieś alternatywne rozwiązanie - jednego weksla na kilka sum i walut nie wypiszemy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Maciek123
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2014, 09:59

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Maciek123 » 16 lip 2014, 11:11

faktycznie nie widać żadnego alternatywnego rozwiązania.

pojawia się za to kolejny problem - razie zwłoki dłużnika wierzyciel może żądać spełnienia świadczenia w walucie polskiej według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia, w którym zapłata jest dokonana..

w tej sytuacji nie możemy wykorzystać kursu z dnia, w którym faktycznie zostanie dokonana zapłata. nie mamy chyba innej możliwości niż wykorzystanie kursu średniego z dnia wypełnienia weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 16 lip 2014, 11:18

Wziąłbym kurs z dnia, kiedy minął termin spłaty stosunku podstawowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Maciek123
Posty: 4
Rejestracja: 16 lip 2014, 09:59

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Maciek123 » 16 lip 2014, 11:24

dziękuję bardzo za pomoc :)
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

wypełnienie weksla na urzedowym blankiecie

Post autor: karolak » 04 gru 2014, 13:07

Witam,
prośba o pomoc.
mam weksel, który przesyłam w załączeniu (podpisany przez osobę fizyczną), na odwrocie jest zwrot "poręczamy jako wspólnicy spółki partnerskiej i są podpisy 2 osób - wspólników.

pytanie pierwsze, czy zwrot na urzędowym blankiecie wekslowym "do sumy wekslowej nie przekraczającej 100.000 zl" oznacza, że ten weksel nie może być wypełniony powyżej tej kwoty, nawet jeśli w porozumieniu wekslowym, ktore podpisalismy nie ma żadanego ograniczenia kwotowego.

pytanie drugie, czy poręczenie na drugiej stronie weksla jest skuteczne i czy zwrot "poręczamy jako wspólnicy spółki partnerskiej są gdzie sa podpisy 2 osób - wspólników" oznacza, że poręczycielami są osoby fizyczne - wspólnicy, czy jest nim spółka partnerska?

pytanie trzecie, czy mogę pozwać tylko poręczyciela, (poręczycieli), nie pozywając osoby ktora podpisala weksel jako dluznik glowny - wystawca?

p.s. bardzo pomocne forum!
Załączniki
weksel.pdf
(45.26 KiB) Pobrany 445 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 04 gru 2014, 13:15

karolak pisze: pytanie pierwsze, czy zwrot na urzędowym blankiecie wekslowym "do sumy wekslowej nie przekraczającej 100.000 zl" oznacza, że ten weksel nie może być wypełniony powyżej tej kwoty, nawet jeśli w porozumieniu wekslowym, ktore podpisalismy nie ma żadanego ograniczenia kwotowego.
Zwrot ten NIE JEST ograniczeniem wpisania na wekslu potrzebnej sumy.
pytanie drugie, czy poręczenie na drugiej stronie weksla jest skuteczne i czy zwrot "poręczamy jako wspólnicy spółki partnerskiej są gdzie sa podpisy 2 osób - wspólników" oznacza, że poręczycielami są osoby fizyczne - wspólnicy, czy jest nim spółka partnerska?
Pokaż skan tego poręczenia. Jeśli nie ma podanej nazwy spółki (przy tym poręczeniu), to uznałbym to za poręczenie "prywatne", podobnie jak na przykład "poręczam jako bardzo mądry człowiek", "poręczam jako mąż mojej żony" itp. Natomiast inaczej to by było jeśli "poręczamy jako wspólnicy XXX s.p. w jej imieniu".
pytanie trzecie, czy mogę pozwać tylko poręczyciela, (poręczycieli), nie pozywając osoby ktora podpisala weksel jako dluznik glowny - wystawca?
Możesz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

Re: wypełnienie weksla

Post autor: karolak » 04 gru 2014, 13:35

dziękuje za odpowiedz.

zwrot na odwrocie brzmi "Poręczamy jako współnicy spółki "XYZ sp. partnerska"
Adam Nowak (podpis)
Piotr Nowak (podpis).

Co Pan na to?

i czy w ogole takie poręczenie na odwrocie jest skuteczne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 04 gru 2014, 13:36

Poręczenie na odwrocie jest skuteczne.
A kto jest wystawcą weksla? Ta spółka partnerska, czy ktoś inny?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

Re: wypełnienie weksla

Post autor: karolak » 04 gru 2014, 14:18

wystawcą weksla jest osoba fizyczna niezwiązane ze spółką partnerską.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 04 gru 2014, 18:43

Patrząc na całokształt uznałbym to za poręczenie przez spółkę partnerską.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

Re: wypełnienie weksla

Post autor: karolak » 05 gru 2014, 10:57

dziękuje za odpowiedz.

prośba jeszcze o podpowiedz jaka jest funkcja (cel) umieszczania na blankiecie urzędowym zwrotu "do sumy wekslowej nie przekraczającej 100.000 zl", jeśli nie powoduje to skutecznego ograniczenia wysokości sumy wekslowej mogacej zostać wpisanej do blankietu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 11:00

Jest to informacja do jakiej kwoty została uiszczona opłata skarbowa. Kiedyś (do 2007r.) weksle były objęte opłatą skarbową, ale jej nieuiszczenie (lub uiszczenie w mniejszej wysokości) nie wpływało na ważność weksla (co najwyżej było wykroczeniem karnoskarbowym). Po prostu musisz mieć w użyciu już wycofany dawno z produkcji blankiet urzędowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

Re: wypełnienie weksla

Post autor: karolak » 05 gru 2014, 11:05

to prawda!
dziękuje bardzo za pomoc!
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

Re: wypełnienie weksla

Post autor: karolak » 13 sty 2015, 14:03

Panie Lechu,
mam pytanie.
czy do weksla mogę wpisać wierzytelności które powstały przed jego wystawieniem? chodzi o sytuację, w której strony wspolpracowaly (wystawca i remitent), zaczely sie klopoty z platnosciami, wystawca wystawil weksel, a z porozumienia wekslowego wynika ze do weksla mozna wpisac kwoty wynikajace z zadluzenia wystawcy wobec remitenta z tytułu okreslonej umowy zawartej jakis rok przed wystawieniem weksla. czy w takiej sytuacji moge wpisac do weksla kwoty zadluzenia z daty przed wystawieniem weksla?

pozdrowienia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: wypełnienie weksla

Post autor: Lech » 13 sty 2015, 14:05

Można - weksel zabezpiecza umowę X, w tym i roszczenia wynikające z tej umowy zanim doszło do wystawienia weksla (zakładam, że strony nie umówiły się wyraźnie, że zabezpieczenie wekslem roszczeń z umowy X dotyczy tylko roszczeń powstałych PO określonej dacie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karolak
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2014, 12:27

Re: wypełnienie weksla

Post autor: karolak » 13 sty 2015, 14:35

dokładnie w porozumieniu jest wskazane ze weksel zabezpiecza tylko roszczenia z konretnej umowy bez wskazania, że tylko naleznosci powstałe po wystawieniu weksla.
dziękuje i pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości