Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
gaga50
Posty: 1
Rejestracja: 05 kwie 2011, 13:07

Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: gaga50 » 05 kwie 2011, 13:41

Witam i proszę o pomoc.Otrzymałam z kancelarii adwokackiej wezwanie do zapłaty.chodzi o zwrot pożyczki sprzed 5 lat wraz z odsetkami umownymi w wys.20% rocznie,zastrzeżonymi w przedmiotowej umowie pożyczki.Pożyczkodawca posiada weksel in blanco wystawiony przeze mnie na zabezpieczenie roszczeń z tytułu przedmiotowej umowy pożyczki. Moj problem polega na tym,że nie zaciągałam pożyczki od wymienionego w wezwaniu pożyczkodawcy a weksel in blanco (jedyny jaki podpisałam w życiu) podpisałam przy okazji pożyczki od znajomego,którą zwróciłam lecz nie odebrałam weksla.Jest to próba wyłudzenia ode mnie pieniędzy.Do podpisanego przez mnie weksla nie było żadnej umowy.był to urzędowy blankiet wekslowy do sumy wekslowej nie przekraczajacej 1000 zł.Na pierwszej stronie widnieje tylko mój podpis a ponad nim "Bez protestu", na odwrocie znajdują się moje imię i nazwisko,adres,PESEL oraz nr dowodu osobistego ktorym się wówczas posługiwałam.Rok temu z kserokopią tego weksla zgłosił się do mnie inny (niż obecnie) jego posiadacz i probował wyłudzić ode mnie wysoką kwotę pieniędzy,grożąc,że przed sądem zarząda więcej.Nie zapłaciłam mu i czekałam na wezwanie do zapłaty od jakiegoś adwokata.Byłam gotowa się bronić.Oczywiście się nie doczekałam...Obecnie weksel ten posiada już trzecia osoba z kolei,umowa pożyczki została sfałszowana a weksel wypełniony nieprawdziwą kwotą zobowiązania.Osoba,która dała mi weksel do podpisania twierdzi,że go nie posiada ponieważ teczka,w której go miała zaginęła.jestem przekonana,że jest ona prowodyrem całej tej sytuacji jednak nie mam żadnych na to dowodów.Czy jest jakakolwiek możliwość obrony jeśli sprawa trafi do sądu?może na podstawie weryfikacji podpisów (jeśli to ten sam weksel który przed laty podpisałam) na umowie i wekslu?co powinnam zrobić?jakie kroki podjąć?czekać czy zgłaszać sprawę do prokuratury?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 13:50

Kolejny argument "dlaczego nie powinno się podpisywać weksli gołych".

Zwykle w takich sprawach pozostaje tylko złapać się za głowę, od bezmiaru błędów popełnionych od wystawcy zaczynając, poprzez uczciwego pożyczkodawcę, na nieuczciwym pożyczkodawcy kończąc.

Twój błąd pierwszy i najważniejszy: dałaś komuś weksel w takiej formie, że może sobie potem krążyć i być wypełniony przez kogokolwiek. Nie robi się tak.

Błąd pożyczkodawcy - zgubił weksel

Błąd kolejnego posiadacza - próbuje uzupełnić weksel, mimo że nie ma do tego prawa.

W tej sytuacji:
- w sprawie cywilnej - czekać na uzupełnienie weksla i dochodzenie go w sądzie, wówczas można się zastanawiać nad obroną
- rozważyć zgłoszenie na prokuraturę: posługiwanie się blankietem zaopatrzonym w Twój podpis niezgodnie z Twoją wolą, kradzież weksla

Zamiast weksla wyobraź sobie, że krąży tak podpisana przez Ciebie czysta kartka papieru. Choćbyś nie wiem co robiła, nigdy nie będziesz miała pewności, że po uzupełnieniu tej kartki będziesz miała możliwość obrony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:12

moje zdanie jest takie:
istnieją metody badania wieku pisma i są one dość precyzyjne-bardzo łatwo wykazać sfałszowanie weksla jeśli pomiędzy jego wystawieniem a uzupełnieniem upłynie co najmniej kilka miesięcy
mam gdzieś artykuł na ten temat -jak znajdę to podam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 23:18

Jak byłem na bankowym forum wierzytelności, to rozmawiałem z panem z pewnej firmy windykacyjnej, który opowiadał, że sąd w Krakowie bada im właśnie przez biegłego kiedy były uzupełniane treści weksla. Kwota weksla to 10 tysięcy zł.

Czy takie ekspertyzy rzeczywiście są wiarygodne, czy też to tylko takie XXI-wieczne szamaństwo, tego nie wiem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:23

badają m.in stopień zaniku rozpuszczalnika tuszu, czy dany środek piszący był już w danym roku w produkcji a nawet czy charakter pisma wystawcy weksla odpowiada jego wzorowi podpisu z roku potencjalnego wystawienia weksla ( podobno podpis zmienia się z wiekiem:) )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 23:27

Brzmi to jak z Discovery ;) Prywatnie podchodziłbym jednak do takich ekspertyz z dużą dozą sceptycyzmu, inaczej dojdziemy do wniosku, że to nie sędzia, tylko biegli wydają wyroki...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:48

np. tutaj to robią:
Określanie wieku dokumentów (badanie pozwala określić wiek dokumentów do dwóch lat od chwili ich powstania i jest wykonywane tylko na oryginalnym dokumencie napisanym tuszem długopisowym)
http://www.biogen.pl/Ekspertyzy_grafologiczne/
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: Weksel in blanco i fałszywa umowa pożyczki

Post autor: non.nocere » 11 kwie 2011, 08:16

Brzmi to jak z Discovery ;) Prywatnie podchodziłbym jednak do takich ekspertyz z dużą dozą sceptycyzmu, inaczej dojdziemy do wniosku, że to nie sędzia, tylko biegli wydają wyroki...
całkowicie się zgadzam ale gdy są "twarde" dowody to sędzia nie może wydać innego wyroku...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości