Przywrócenie terminu

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Przywrócenie terminu

Post autor: domicyliat » 22 lip 2013, 20:29

Witam,

Dostałem jakiś czas temu nakaz dałem go komornikowi, komornik zajął co trzeba wyegzekwował nieco ponad 10 tys. (ponad połowę należności) po czym przyszła korespondencja z Sądu z przywróceniem terminu.

Uzasadnienie do tego, żeby przywrócić termin jest bez sensu, składa się wyłącznie z oświadczenia że dłużnik był w szpitalu za granicą i do wniosku o przywrócenie terminu wnosi o przesłuchanie jego lekarza. Sąd to kupił wyznaczył rozprawę powołał świadków na inne okoliczności ale na tą nie.

W replice na odpowiedź na pozew nie wnioskowałem o przesłuchanie tego lekarza- bo po co, ale dzisiaj się dowiedziałem (świat jest mały), gdzie mój dłużnik był kiedy nie odebrał listów z sądu (urażone i mściwe kobiety są bezcenne!)

W związku z tym robić coś z tym? Co doradzacie?

Sąd najpewniej nie powołał świadka z uwagi na to że skoro już przywrócił termin to powołanie świadka na okoliczność pobytu dłużnika za granicą jest bezprzedmiotowe. Z drugiej strony w razie niekorzystnego wyroku (swoich racji jestem pewien ale dłużnik & company będzie kłamać) - czy taki zarzut da coś w II instancji?

Ja mam swoje pomysł ale nie chciałbym sugerować niczego PT. forumowiczom.
---
P.S.
Nie jestem prawnikiem- taki cyrk zdarzył mi się pierwszy raz. Kłamstwa dłużników to normalka ale nigdy nie miałem takich ładnych zdjęć (z datą pewną- mecz piłkarski), podważających twierdzenia pozwanego i chciałem się poradzić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 23 lip 2013, 08:00

Ta korespondencja z sądu przybrała formę postanowienia? Może zażalenie na nie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: domicyliat » 23 lip 2013, 08:42

kpc 395 § 2. Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.
---
Zażalenie nie przysługuje- sąd nawet nie uzasadnił postanowienia o przywrócenie terminu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 23 lip 2013, 09:01

domicyliat pisze: Zażalenie nie przysługuje- sąd nawet nie uzasadnił postanowienia o przywrócenie terminu.
Uzasadnienie do tego, żeby przywrócić termin jest bez sensu
Jedno z drugim mi nie pasuje.


Podnosiłbym zatem zarzut prawidłowości pierwotnego doręczenia na rozprawie, sąd powinien wziąć to pod uwagę wydając wyrok.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
domicyliat
Posty: 44
Rejestracja: 17 lip 2013, 17:04

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: domicyliat » 23 lip 2013, 10:26

Lech pisze:
domicyliat pisze: Zażalenie nie przysługuje- sąd nawet nie uzasadnił postanowienia o przywrócenie terminu.
Uzasadnienie do tego, żeby przywrócić termin jest bez sensu
Jedno z drugim mi nie pasuje.
(...)
sorry za skrót myślowy:
Uzasadnienie do tego, żeby przywrócić termin jest bez sensu
chodziło o uzasadnienie wniosku o przywrócenie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 23 lip 2013, 12:58

Gdybyś zastanawiał się nad skorzystaniem z zastępstwa procesowego, to zapraszam do kontaktu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: kwiatek158 » 28 kwie 2014, 11:45

Proszę o pomoc, co mam zrobić w sytuacji kiedy INPOST zostawił mi awizo, gdzie datę ostateczną odbioru wypisał 25.04, idąc do punktu po odbiór listu okazało się, że kurier się pomylił i miał wpisać na awizie 15.04 a przesyłkę INPOST już odesłał do sądu do Lublina jako niepodjętą w terminie. Właściciel punktu wyzwał mnie, że nie mogę mieć do nikogo pretensji, bo jeśli przychodzę po odbiór listu niemal w ostatni wyznaczony dzień to sam jestem sobie winien i że powinienem znać prawo, że przesyłka leży u nich 14 dni. Umył ręce od wszystkiego. Jakie pismo mam skierować do sądu do Lublina? Czy o przywrócenie terminu czy może o ponowną wysyłkę ponieważ ta nie została skutecznie doręczona? (w razie czego to błędne awizo mam). Proszę o pilną podpowiedź, bo dziś muszę wysłać jakieś pismo.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: Lech » 28 kwie 2014, 14:18

1. Pisać do sądu i prosić o prawidłowe doręczenie korespondencji

2. Założyć sobie konto w EPU jako strona, powinien być wówczas widoczny podgląd dotyczących Ciebie spraw (rozpoznają Cię po peselu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Przywrócenie terminu

Post autor: kwiatek158 » 28 kwie 2014, 14:40

Ok, dziękuję.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości