przedawnienie roszczeń z weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

przedawnienie roszczeń z weksla

Post autor: ostatnidzien » 08 lut 2014, 19:23

Witam,

Tadeusz wystawił weksel zupełny na 50 tysięcy płatny 15 grudnia 2011 roku.
Weksel przejęła osoba (nazwijmy ją Matylda) z rodziny wystawcy tego weksla. Matylda faktycznie skorzystała z tej gotówki wziętej na ten weksel. To dlatego że Matylda nie miała zdolności kredytowej w bankach ani nie była osobiście zaufana wobec remitenta. Tadeusz od razu pożyczył Matyldzie 50 tysięcy "na gębę". Tadeusz tuż przed datą płatności weksla został wskutek wypadku inwalidą, niezdolnym do wysłowienia się, do jakiejkolwiek obrony i w ogóle. Ja czuję że Matylda spłaciła weksel ale nadal go przechowuje a uważam że sprawiedliwie byłoby gdyby go po prostu spaliła, bo przecież sama odniosła już wcześniej korzyść z pieniędzy wziętych na ten weksel.

Ja jestem w złych stosunkach z Matyldą, a że jestem w prostej linii spadkobiercą Tadeusza (wystawcy) to chciałbym dowiedzieć się o terminy przedawnienia roszczeń Matyldy. Obawiam się że może wykorzystać weksel przeciwko mnie od razu jak tylko Tadeusz by zmarł (bo tylko to ją powstrzymuje).

Rozważając wszystkie możliwości (między innymi że remitent jest doświadczonym wygą wekslowym) przyjąłem tylko dwa scenariusze:
1) Matylda spłaciła weksel jako poręczyciel weksla,
2) Matylda spłaciła/nabyła weksel przez indos,

Pytanie:
Kiedy roszczenia Matyldy przedawnią się w przypadkach 1) i 2)
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: przedawnienie roszczeń z weksla

Post autor: Palestra » 09 lut 2014, 00:01

Troszkę obok tematu, ale Pana/i kazus przypomina mi genialną książkę Jana Bednarczyka "Weksel w przystępny sposób".
Pozdrawiam
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie roszczeń z weksla

Post autor: Lech » 09 lut 2014, 11:18

Z tego dość chaotycznego opisu wynika, że Tadeusz wystawił weksel na rzecz bliżej nieokreślonej w historii osoby, dostał za to jakieś pieniądze, które natychmiast pożyczył Matyldzie. Następnie rozważamy dwie opcje - 1. Matylda jest poręczycielem Tadeusza i spłaca za niego weksel 2. Matylda nabywa weksel (od remitenta?) na drodze indosu (spłacając remitenta w tej transakcji?) i żąda od Tadeusza zapłaty.
1) Matylda spłaciła weksel jako poręczyciel weksla
Roszczenia poręczyciela, wykupującego weksel, wobec wystawcy weksla własnego przedawniają się w 3 lata od terminu płatności weksla.
2) Matylda spłaciła/nabyła weksel przez indos
Jeśli Matylda jest nabywcą powyższego weksla na drodze indosu, jej roszczenie wobec Tadeusza również przedawni się w grudniu 2014r.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Re: przedawnienie roszczeń z weksla

Post autor: ostatnidzien » 09 lut 2014, 14:33

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
- Michał.
ostatnidzien
Posty: 15
Rejestracja: 31 gru 2012, 17:25

Re: przedawnienie roszczeń z weksla

Post autor: ostatnidzien » 04 sty 2015, 08:17

Witam,

A gdyby na wekslu pisało:
Za okazaniem zapłacę za ten weksel własny kwotę 10000 zł na zlecenie Piotra Dąbczaka. Płatny w Warszawie, bez protestu.
To kiedy nastąpi przedawnienie roszczeń z weksla skoro nie ma daty zapłaty ustalonej?

....
Aha, już znalazłem odpowiedź.
Przedawnienie roszczeń z weksla płatnego za okazaniem następuje w 3 lata po upływie rocznego terminu na okazanie weksla do zapłaty; rocznego terminu liczonego od dnia wystawienia weksla.
Pozdrawiam,
- Michał.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie roszczeń z weksla

Post autor: Lech » 04 sty 2015, 09:05

Owszem:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości