Odzyskanie weksla z sądu

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
emma
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2013, 14:03

Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: emma » 11 sie 2013, 14:34

Witam.
Zgodnie z nakazem zapłaty w postępowaniu nakazowym wydanym przez sąd rejonowy zapłaciłam całą kwotę z weksla wraz z odsetkami ustawowymi , kosztami procesu i zastępstwa procesowego- jednym słowem uregulowałam całe zobowiązanie wynikające z zaciągniętej pożyczki.
Na moją prośbę otrzymałam zawiadomienie, że pożyczka została całkowicie spłacona a w związku z ustaniem zobowiązania została zamknięta.
Wystąpiłam więc o wydanie weksla zabezpieczającego tę spłaconą pożyczkę, lecz wierzyciel odmówił mi jego wydania zasłaniając się tym, że weksel jest zdeponowany w sądzie.
Jak mam odzyskać swój weksel?
Czy to wierzyciel jest zobowiązany do jego zwrotu, czy sąd?- spłaciłam dług wierzycielowi, a nie do depozytu sądowego. Sąd jest od wydawania wyroków a nie od pilotowania toczących się spraw, podejrzewam więc, że nawet nie wie, że ta sprawa definitywnie się zakończyła.
Czy w ogóle należy odzyskać ten weksel, czy może wierzyciel zrobić z niego jeszcze jakiś użytek ( sprzedać, zastawić)?
Bardzo proszę o odpowiedz na moje pytania, bo sprawa mocno mnie niepokoi.
Pozdrawiam Emma
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: Lech » 11 sie 2013, 15:06

Po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego weksel pozostaje na zawsze w aktach sprawy i nie ma w tym niczego niepokojącego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
emma
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2013, 14:03

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: emma » 11 sie 2013, 21:16

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Pozdrawiam. Emma
kamiluz
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2013, 09:08

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: kamiluz » 13 sty 2014, 21:51

Witam,
a jak wygląda sytuacja gdy - Wierzyciel pozwał z weksla Dłużnika ale błędnie go oznaczył (zupełnie inne nazwisko), załóżmy że Dłużnik wniesie zarzuty o braku podstaw roszczenia i Sąd na tej podstawie uchyli wydany nakaz zapłaty. Czy Wierzyciel wówczas może sprostować błąd jako omyłkę lub w jakikolwiek sposób odzyskać weksel aby móc ponownie pozwać Dłużnika i prawidłowo go oznaczyć?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 21:52

Czyli - w skrócie - wierzyciel pozwał nie tę osobę co trzeba, i słusznie przegrał. Należy zatem wytoczyć nowe powództwo skierowane wobec prawidłowej osoby. Zaznaczyć, że weksel będący dowodem w sprawie znajduje się w aktach innej sprawy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamiluz
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2013, 09:08

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: kamiluz » 13 sty 2014, 22:23

Dokładnie tak, pozwana jest inna osoba. A jakie jest prawdopodobieństwo, że po wniesieniu zarzutów, Wierzyciel będzie próbował konwalidować pozew, poprzez oczywistą omyłkę - choć w nazwisku 6 literowym są 2 zupełnie inne litery niż w prawdziwym nazwisku. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że zależy to od Sądu i jego podejścia ale, może jakieś przypuszczenia???
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 22:31

Ale kto wniósł zarzuty - dłużnik z weksla, czy z nakazu zapłaty? Czy w ogóle sąd wydał nakaz zapłaty na osobę nie widniejącą na wekslu? (wytłumaczeniem może być tylko nieczytelność jej podpisu i brak innych danych).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamiluz
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2013, 09:08

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: kamiluz » 13 sty 2014, 22:39

Zarzuty wniósłby dłużnik z nakazu, ponieważ pozew jest w Sądzie i otrzymał z Sądu odpis nakazu zapłaty, tyle że wydany na inną osobę (jak pisałem wcześniej). Powodem jest nabywca weksla, nie wierzyciel pierwotny ale to jakby nie ma znaczenia dla tematu. Jeżeli Wierzyciel powołał by się na nieczytelność podpisu to jest szansa, że Sąd uzna to za omyłkę pisarską i uwzględni nada dalszy tok sprawie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 22:42

Czyli zarzutów NIE WNIÓSŁ dłużnik z nakazu? Tylko dłużnik z weksla?

Nakaz jest na Kalinowski, weksel wystawił Malinowski i zarzuty składa Malinowski?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamiluz
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2013, 09:08

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: kamiluz » 13 sty 2014, 22:45

Szczerze mówiąc nie widzę różnicy co do 1-szej wątpliwości.
Dokładnie tak jak napisałeś.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 22:48

Wątpliwość jest taka, że skoro nakaz jest wydany na Kalinowskiego, to Malinowski nie ma jak i po co go zaskarżać. A wierzyciel ugrzęźnie na etapie nadawania klauzuli wykonalności, ponieważ nie poda peselu pana Kalinowskiego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamiluz
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2013, 09:08

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: kamiluz » 13 sty 2014, 22:59

No tak, rozumiem zatem, że Malinowski nie ma żadnych szans na wniesienie zarzutów? Chociażby powołując się na zbieżność adresów? Szczerze to akurat chciałbym aby Malinowski mógł wnieść zarzuty, pytanie tylko czy warto?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 23:02

Zbieżność adresów to za mało ;) Na miejscu Malinowskiego albo bym nic nie robił, albo zwrócił list do sądu z informacją, że odebrałem przez pomyłkę nieadresowaną do siebie korespondencję.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamiluz
Posty: 13
Rejestracja: 03 paź 2013, 09:08

Re: Odzyskanie weksla z sądu

Post autor: kamiluz » 13 sty 2014, 23:09

No cóż. Ponownie wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam serdecznie.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości