Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zleceniu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Kasia
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2010, 22:15

Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zleceniu

Post autor: Kasia » 30 lis 2010, 22:23

Witajcie, jestem na umowie zleceniu, a szef ostatnio prosi mnie o podpisanie umowy o poufności, do której jest załącznik - deklaracja wekslowa z wekslem in blanco. Oo treść tej umowy, deklaracji i ten weksel blanco. Pytanie moje brzmi, czy wszystko tutaj jest ok? czy mam takie coś podpisywać bez obaw?

"Przez informacje poufne strony niniejszej umowy rozumieja wszelkie nieujawnione do wiadomosci publicznej informacje techniczne, techologiczne, organizacyjne przedsiebiorstwa przedsiebiorcy, a takze inne informacje posiadajace wartosc gospodarcza, w szczegolnosci zasady prowadzenia sprzedazy i promocji, sposobu organizacji prowadzenia zajec, a takze programy autorskie, uklady choreograficzne, listy klientow, tresci dokumentow nalezacych do przedsiebiorcy lub przez niego posiadanych, dane osobowe, dane finansowe.

Zobowiazany zobowiazuje sie do zachowania w tajemnicy informacji poufnych przedsiebiorcy otrzymanych lub uzyskanych w sposob zamierzony lub przypadkowy: samodzielnie, od przedsiebiorcy lub od osob trzecich;w dowolnej ofmrie w zwiazku ze swiadczeniem pracy.

obowiązek zachowania poufności trwa:

a)w okresie świadczenia pracy na rzecz przedsiebiorcy na podstawie stosunku do pracy lub innego stosunku prawnego
b) w okresie 10 lat od zakonczenia stosunku, o którym mowa w lit.a"

Celem zachowania poufnosci informacji zobowiazany zobowiazuje sie, ze bez uzyskania pisemnej zgody przedsiebiorcy nie ujawni nikomu poufnych ifnromacji, chyba ze obowiazek taki wynikał bedzie z przepisow prawa.

zobowiaznay nie moze powolywac sie na przedsiebiorce ani wymieniac go w materialach prasowych, dokumntach uzystku zewnetrznego bez wczesniejszego pisemnego zezwolenia.

zobowiazany ponosi odpowiedzialnosc za ochrone i zachowanie tajemnicy informacji poufnych w rozumieniu niniejszej umowy.

zobowiazany zobowiazuje sie do nie ujawniania w jakikolwiek sposob tresci, charakteru , zakesu niniejszej umowy, chyba ze obowiazek taki bedzie wynikal z przepisow prawa.

"w przypadku naruszenia przez zobowiazanego postanowien niniejszej umowy w okresie o którym mowa powyzej, przedsiebiorca ma prawo dochodzić naprawienia wyrzadzonej mu szkody na zasadach ogólnych.

W przypadku naruszenia przez zobowiazanego postanowien niniejszej umowy w okresie 10 lat od momentu zakonczenia stosunku do pracy zobowiazany zobowiazuje sie zaplacic na rzecz przedsiebiorcy kare umowna w wys. 10.000 zł.

Zastrzezenie kary umownej nie wyłacza możliwości dochodzenia przez przedsiebiorce naprawienia szkoy przewyzszjacej jej wyskokosc, na zasadach ogólnych."

na dole podpis: Przedisebiorcy i zobowiazanego

Deklaracja wekslowa:

Ja...., zameldowana....niniejszym składam do dyspozycji pani x i pana y, prowadzacych dzialalnosc gospodarcza xxx, weksel in blanco na zabezpieczenie roszczen remitenta wynikłych z naruszenia obowiazku zachowania poufnosci, o którym mowa w umowie o zachowaniu poufnosci.

W przypadku naruszenia ww. obowiazku zachowania poufnosci, remitent jest upowazniony do uzupelnienia tegoz weksla in blanco na sume wekslowa olejącą wysokość poniesionej przez niego szkoly LUB/ORAZ wysokosc zastrzezonej kary umownej, jak tez wpisania terminu i miejsca platnosci wedlug swojego uznania.

Remitent zawiadomoi wystawce o wypelnieniu weksla listem poleconym badz przesylka kurierska wyslanymi co najmniej 7 dni przed terminem platnosci weksla i wezmie go do wyskupu weksla.

Na dole podpis wystawcy i podpis remitenta

No i weksel in blanco:

Miasto, dnia 22.11.2010r.

Dnia....Na.........zapłac_......za ten.........weksel na zlecenie........sumę......(słownie)........

Płatny.............
i tyle.

Z góry dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Lech » 30 lis 2010, 22:45

Deklaracja jak deklaracja, sam weksel jednak "niebezpieczny".

Zauważ, że można go uzupełnić w ten sposób:
Miasto, 22.11.2010r.
Dnia 31 grudnia 2010r. zapłacę za ten weksel na zlecenie firmy POLKOMTEL SA sumę 50 tysięcy złotych.
Płatny w Warszawie
I teraz zastanów się, jak byś chciała udowodnić, że żadnego weksla dla firmy POLKOMTEL SA na 50 tysięcy nie wystawiałaś.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2010, 22:15

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Kasia » 30 lis 2010, 22:55

No więc właśnie, każdy odradza podpisywanie weksli in blanco. Jak mam zatem postąpić? w poniedziałek muszę oddać podpisaną umowę. Deklaracja wekslowa stanowi załącznik do umowy o poufności, ale składam dwa osobne podpisy, na umowie i na deklaracji.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Lech » 30 lis 2010, 23:02

Mam 3 pytania:

1. Jakie masz relacje z szefem, czy możesz z nim ponegocjować treść weksla i deklaracji?

2. Ile zarabiasz w tej pracy (mało/średnio/dużo), bo jeśli mało lub średnio, to mocno zastanowiłbym się, czy w ogóle dawać komuś weksel

3. Generalnie do wyegzekwowania umowy poufności zleceniodawca nie potrzebuje weksla. Czy są jakieś powody, dla których szef Ci nie ufa?

Proponowana treść weksla:
Miasto, 22.11.2010r.
Za okazaniem zapłacę za ten weksel kaucyjny na rzecz [nazwa firmy lub imię i nazwisko remitenta] sumę
... ... ... ... ... ... zł
Nie na zlecenie. Do weksla została sporządzona umowa wekslowa.
Przedstawić do zapłaty w ciągu 10 lat.
Płatny w [miasto].
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2010, 22:15

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Kasia » 30 lis 2010, 23:09

kRelacje z szefem mam bardzo dobre, jestem dobrym pracownikiem i jest ze mnie zadowolony, jednak moje zarobki są średnie, dlatego przy rozmowie o podwyżce podsunął mi pod nos ten dokument. Szef chce się zabezpieczyć tymi wekslami z tego powodu, że jakiś czas temu jego już ex pracownik otworzył własna dzialalność i zgapił cały program autorski. Szef powiedzial: kto ma złe intencje boi się podpisać ten dokument. Obawia się, ze otworze sobie dzialalnosc i tez zgapie wszystkie dane, program itp.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Lech » 30 lis 2010, 23:14

Jeśli zatem szef też ma dobre intencje, to powinien się zgodzić na taki weksel, jaki podałem powyżej. W niczym nie umniejszy to jego prawa do wypełnienia i żądania zapłaty, Tobie natomiast da gwarancję, że:

- należności będzie dochodził tylko pracodawca
- że wobec niego będziesz zawsze mogła podnieść zarzut niezgodnego z umową wypełnienia weksla
- że z weksla będzie widać, że jest to ten weksel, o którym wspomina deklaracja wekslowa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2010, 22:15

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Kasia » 30 lis 2010, 23:21

A czy w ogóle mam obowiązek podpisywać taką deklaracje wekslową będąc na zleceniu? nie wystarczy, że podpiszę mu tylko umowę o poufności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Lech » 30 lis 2010, 23:29

Nie masz obowiązku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kasia
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2010, 22:15

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Kasia » 30 lis 2010, 23:30

No to zobaczymy, jak to się wszystko potoczy. Bardzo dziękuję za rady.
radek07
Posty: 26
Rejestracja: 30 lis 2010, 00:46

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: radek07 » 01 gru 2010, 00:51

Wyrok SN z 19 marca 1998 r., zgodnie z którym nieważne jest ustanowienie odpowiedzialności odszkodowawczej pracownika z tytułu rozwiązania przez niego stosunku pracy na podstawie weksla gwarancyjnego (I PKN 560/97, OSNP 1999/5/160). Jednak w przypadku roszczeń związanych z odpowiedzialnością materialną uznaje się dopuszczalność zastosowania takiego zabezpieczenia. W wyroku z 18 marca 1998 r. SN wskazał jednakże, że abstrakcyjny charakter zobowiązania z weksla in blanco nie zwalnia sądu pracy z obowiązku ustalenia, czy i w jakim zakresie pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę powstałą w powierzonym mu mieniu, a w konsekwencji, czy wypełnienie weksla jest zgodne z deklaracją wekslową (I PKN 436/97, OSNP 1999/4/126).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: Lech » 01 gru 2010, 07:33

Link omawia weksel w umowie o pracę, a Kasia ma tylko umowę zlecenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
radek07
Posty: 26
Rejestracja: 30 lis 2010, 00:46

Re: Podpisywanie deklaracji wekslowej będąc na umowie zlecen

Post autor: radek07 » 01 gru 2010, 17:06

Lech pisze:Link omawia weksel w umowie o pracę, a Kasia ma tylko umowę zlecenie.
rzeczywiście-przeoczyłem:)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 63 gości