weksel w aktach sprawy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Daniel
Posty: 1
Rejestracja: 31 sie 2013, 07:19

weksel w aktach sprawy

Post autor: Daniel » 31 sie 2013, 07:20

Witam, mam pytanie - czy jest możliwe wydanie weksa w toku sprawy stronie, ktora go złozyła? Chodzi mi o brzmienie paragrafu 90 regulaminu urzedowania sądow powszechnych? Z par. 2 i3 wynika, że ograniczenia co do wydania są po zakonczeniu sprawy, czy z tego mam rozumieć , że w toku mozna wydać wkesel? pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel w aktach sprawy

Post autor: Lech » 31 sie 2013, 07:33

Przepis jest bardzo ogólny i nie dotyczy tylko weksli:

"§90. W toku postępowania można wydać stronie lub innej uprawnionej osobie złożony przez nią dokument lub przedmiot tylko na zarządzenie przewodniczącego posiedzenia lub sędziego sprawozdawcy"

Z czego jednak nie wynika, że strona w trakcie trwania sprawy może domagać się wydania weksla. Nie widzę powodu, dla którego taka prośba miałaby być spełniona. Weksel, jako jedyny dowód istnienia zobowiązania, jest deponowany w sądzie, często nie tyle w aktach, co w innym bezpiecznym miejscu.

Jeśli powód żąda zwrotu weksla, to otrzymując go, jednocześnie pozbawia się dowodów na istnienie roszczenia, nie mamy bowiem pewności, że powód będzie posiadaczem weksla w czasie dalszego trwania procesu. Moim zdaniem jeśli powód chce zwrotu weksla, powinien cofnąć powództwo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 54 gości