egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 05 lip 2013, 13:51

Proszę o pomoc. Przeciwko mojemu dłużnikowi inny wierzyciel wszczął postępowanie zabezpieczające na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym z weksla. Cztery dni po zabezpieczeniu gotówki uzyskałem klauzulę wykonalności na mój nakaz i złożyłem wniosek do innego komornika. Należy zaznaczyć, iż mój komornik jest komornikiem właściwym co do miejsca zamieszkania dłużnika. Komornik prowadzący postępowanie zabezpieczające totalnie olewa mojego komornika i nie reaguje na pisma i telefony o przekazanie akt. Celowo przedłuża postępowanie i nie chce doprowadzić do rozliczenia. Moja wierzytelność to ok. 1/4 tego co zabezpieczył u dłużnika. Co powinienem zrobić? czy powinienem przenieść egzekucję do tego który rozpoczął postępowanie zabezpieczające? co powinien zrobić komornik? czy powinno dojść do zbiegu egzekucji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: Lech » 05 lip 2013, 14:04

Z tego co piszesz, nie wynika, aby doszło do zbiegu egzekucji (tzn. próby przeprowadzenia egzekucji przez dwóch komorników z tego samego majątku), skoro tak, to obaj komornicy mogą prowadzić egzekucje niezależnie aż do wystąpienia właśnie zbiegu egzekucji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 05 lip 2013, 23:24

jeden komornik z poza rewiru dłużnika (komornik z wyboru) prowadzi postępowanie zabezpieczające - zajął do depozytu gotówkę z kasy dłużnika. W związku z tym, że wyrok nie jest prawomocny czeka na uprawomocnienie, które nastąpi w poniedziałek. Mój komornik - zgodnie z rewirem - miejscem zamieszkania dłużnika wszczął egzekucję już z prawomocnego wyroku z klauzulą i zajął (pismami) depozyt we wtorek. Nie zrobiło to wrażenia na komorniku prowadzącym postępowanie zabezpieczające mimo tego, iż już sąd okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania dłużnika (ten który wydał oba wyroki) wezwał komornika do wydania akt sprawy. Nadmieniam, iż komornik ten jest spoza apelacji. Myślałem żeby przenieść do niego moją egzekucję, że coś to przyspieszy i doprowadzi do podziału - bo komornik ten twierdzi, że on traktuje postępowanie zabezpieczające tak samo jak egzekucję i musi zrobić plan podziału. Widać, że czeka i gra na czas. ja nie wiem co mam robić, każdy radzi coś innego.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: Lech » 06 lip 2013, 04:47

Może skarga na czynności komornika? Drugi komornik chyba gra na czas czekając na wykonalność tytułu swojego klienta.

KPC nie reguluje postępowania w razie zbiegu egzekucji z zabezpieczeniem (takimi, z jakimi mamy tu miejsce), stąd MOIM ZDANIEM nie podzielam zdania komornika, że jest to zbieg, w którym trzeba się dzielić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 06 lip 2013, 07:55

to co powinienem Pana zdaniem zrobić? nie mam już siły. mój komornik twierdzi, że jest zbieg a tamten nie przekazuje sprawy. Co jeśli on rozliczy te pieniądze zabezpieczone tylko swojemu wierzycielowi? Może tak zrobić, czy musi dokonać podziału? co powinienem zrobić w kwestii skargi? czy mam ewentualnie jakieś uprawnienia?
jestem bezsilny
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 06 lip 2013, 13:39

Co znaczy wg Pana, iż nie dochodzi tu do zbiegu i nie ma potrzeby dzielić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: Lech » 06 lip 2013, 17:43

Osobiście nie podejmuję się udzielenia konkretnej odpowiedzi na pytanie co najlepiej w tym przypadku zrobić, nie siedzę aż tak głęboko w postępowaniu egzekucyjnym. W ramach porady prawnej spróbuj uzyskać pomoc u http://www.dochodzeniewierzytelnosci.pl
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 06 lip 2013, 20:18

a dlaczego wg Pana nie doszło do zbiegu egzekucji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: Lech » 06 lip 2013, 22:27

Nie napisałem, że nie jest to zbieg, tylko że wystąpienie takiej sytuacji nie powinno być rozwiązywane tak jak zbieg dwóch postępowań egzekucyjnych, bo żaden przepis tak nie stanowi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 06 lip 2013, 22:36

to jak powinien wg Pana postąpić komornik który dokonał zabezpieczenia w momencie otwarcia przeze mnie egzekucji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: Lech » 06 lip 2013, 22:42

Już napisałem, że nie podejmuję się rozstrzygnięcia tego problemu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
tomas
Posty: 7
Rejestracja: 05 lip 2013, 13:38

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: tomas » 06 lip 2013, 22:57

dziękuję bardzo na pomoc. mam do Pana jeszcze jedno pytanie - pożyczyłem gotówkę spółce z.o.o. - jedynym zabezpieczeniem tej pożyczki był weksel własny wystawiony i podpisany przez prezesa tej spółki. termin do zapłaty wskazany na wekslu upływa w dn.30.07.2013r. - problem polega na tym, że ten człowiek nie jest już prezesem. czy spółka może odmówić wykupu tego weksla? czy powinienem dokonać indosu tego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja komornicza a zabezpieczenie

Post autor: Lech » 07 lip 2013, 06:39

tomas pisze: problem polega na tym, że ten człowiek nie jest już prezesem.
To nie ma znaczenia, ważne, czy człowiek był prezesem podczas podpisywania weksla.
czy powinienem dokonać indosu tego weksla?
Nie, z jakiego niby powodu?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości