indos weksla gwarancyjnego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

indos weksla gwarancyjnego

Post autor: lheureux » 20 cze 2013, 17:11

Witam. Jak przedstawia się kwestia ochrony indosatariusza weksla gwarancyjnego in blanko w związku z art 10 prawa wekslowego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 17:21

W dużym skrócie - indos weksla niezupełnego nie tworzy ochrony ani z art. 10 ani z art. 17. Przyjmuje się, że ochroną tą są objęte dopiero podmioty nabywające weksel już uzupełniony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: lheureux » 20 cze 2013, 17:28

Źle to ująłem. Weksel był in blanco i zabezpieczał umowę pożyczki. Indosatariusz nabył go już uzupełnionego ale wiedział, że zabezpieczał pożyczkę. Czy w takiej sytuacji ma zastosowanie art 10 i 17? Dodam, że strony umowy pożyczki na piśmie nie mają, nie ma również porozumienia na pismie. Ten co pożyczył mówi, że dał 50 tyś a ten co pożyczkę przyjął mówi, że dostał 10 tyś.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 17:34

Przepis jest prosty - wystawca nie może zarzucać indosatariuszowi tego, że remitent uzupełniając weksel nie zastosował się do porozumienia, chyba że tenże indosatariusz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa.

Odnośnie tego kiedy jest się w złej wierze, albo kiedy dopuszcza się rażącego niedbalstwa - to już są na ten temat setki opracowań z ostatnich 100 lat plus mnóstwo orzeczeń sądowych :)

Tak patrząc z mojej strony - chcę nabyć weksel, remitent mi mówi, że zabezpieczał pożyczkę na 50 tysięcy, ale dowodu pożyczki nie ma. Powinienem pójść zatem do wystawcy i się dopytać "czy pożyczał". Dowiaduję się wówczas, że "nie pożyczał 50 tysięcy, tylko 10 tysięcy". I już w tym momencie wierzytelność z tego weksla jest dla mnie na tyle wątpliwa, że nie skusiłbym się na jej nabycie.

Inna sprawa, gdybym o kaucyjnym charakterze weksla nie wiedział i patrząc obiektywnie nie miałbym podstaw do przypuszczeń, że taki charakter weksel miał, to wówczas byłbym chroniony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: lheureux » 20 cze 2013, 17:43

Problem polega na tym, że właśnie tak zrobiłem. Przed indosem pofatygowałem się do poręczyciela wystawcy ( a nie do wystawcy ) i ten powiedział, że pożyczalil właśnie 50 tyś. Teraz podnoszą w zarzutach, że się z nimi nie kontaktowałem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 17:48

Czyli słowo przeciw słowu :)

A ta pożyczka do w "reklamówce" była? (w sensie: żadnych przelewów nie ma?)

Kiedy się remitenci nauczą, że branie od wystawców weksli już uzupełnionych wcale nie godzi w ich interesy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: lheureux » 20 cze 2013, 17:53

Pożyczka z ręki do ręki. A była in blanco bo remitent nie wiedział ile bedą trzymac. Czy w takiej sytuacji jestem w złej wierze albo się dopuszczam rażącego niedbalstwa? Przed sądem jedynym dowodem na to, że pożyczali takie pieniądze jest to, że tak mówią. Remitent został przesłuchany w charakterze świadka pod przysięgą i zeznał, że pożyczali 50 tyś.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 17:56

Nie jesteś w złej wierze ani rażąco się zaniedbałeś, bo pytałeś się dłużnika i dostałeś od niego potwierdzenie, że suma jest poprawna.

Pozostaje przekonać do tego sąd :) Opisz jak wyglądał ten kontakt z poręczycielem, powiedz gdzie, jak, dodaj coś charakterystycznego, może np. to była jedyna okazja, abyś mógł zobaczyć np. mieszkanie poręczyciela - czyli opisz je, na dowód, że tam byłeś itp.

Bez względu na wszystko, zaraportuj potem na forum jak się sprawa skończyła :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 17:58

A odnośnie "nie wiedział ile będą trzymać" to od tego są weksle płatne za okazaniem z klauzulą odsetek :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: lheureux » 20 cze 2013, 18:03

Wiem, ale remitent z racji tego, że wystawca z poręczycielem nie oddali mu pieniędzy zbanrutował. A u mnie miał też pieniądze i jedynym sposobem dla mnie było przyjęcie tego weksla. Na pewno dam znac jak się sprawa zakończyła:)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 18:09

Teraz już pewnie za późno, ale lepiej by zapewne było przyjąć taką strategię, że remitent sobie weksel uzupełnia, a następnie Tobie ceduje jako weksel zupełny. Niech nawet wobec Ciebie twierdzi, że taki weksel otrzymał od wystawców, że o kaucyjnym charakterze nie wiedziałeś. Udokumentować, że indos nie był transakcją pozorną, a była to spłata realnych roszczeń, które miałeś wobec remitenta (zresztą warto to zrobić i teraz).

Bo tak bez niczego, to wygląda to tak, jakby remitent miał sobie skądś jakiś blankiet, wypełnił go sobie bez podstawy i się z Tobą zmówił, że na Cię indosuje, co by wystawców zarzutów pozbawić :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 18:11

A, i jeszcze coś na uwiarygodnienie - te pieniądze "z reklamówki" to remitent wziął "z piwnicy", czy może w tamtym okresie wypłacił taką sumę z banku?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: indos weksla gwarancyjnego

Post autor: lheureux » 20 cze 2013, 18:49

Akurat tak się składa, że ten sam sąd wydał nakaz zapłaty przeciwko remitentowi w mojej sprawie. Zagroziłem mu eksmisją a ten szybko, zindosował weksel na mnie, żeby się rozliczyc. Zdążyłem mu hipotekę przymusową ustanowic.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości