Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Nowiciusz » 15 kwie 2013, 16:29

Witam serdecznie,

Pierwszy pozew i już sporo problemów :)
Czy jeśli wystawcą weksla jest osoba fiz. prowadząca działalność gospodarczą MUSI ona postawić pieczęć, zaznaczając tym samym, że działa "za firmę" ?;

Czy jeśli na wekslu jest sam podpis bez pieczęci, mogę kierować powództwo do wydziału gospodarczego Sądu czy wydziału cywilnego ?;
Weksel był wekslem kaucyjnym i zabezpieczał umowę faktycznie zawarta pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalności ( w pozwie nie załączam deklaracji i umowy, bo przecież po co ?).

Pytam ponieważ zastanawiam się czy wydanie nakazu przez wydział gospodarczy Sądu (w związku z faktem, że weksel ma swoja podstawę w umowie pomiędzy podm. prow. dział. gospod.) będzie miało znaczenie dla ewentualnej egzekucji, zgodnie z art. 41 par. 2 KRiO. Jeśli bowiem wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa będę mógł szukać zaspokojenia z przedmiotów przedsiębiorstwa, Jeśli wyda mi Wydział Cywilny, czy też ?
Pytanie można więc sprowadzić do jednego.. jak to zrobić ?;)))
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Lech » 15 kwie 2013, 17:30

Nowiciusz pisze:Czy jeśli wystawcą weksla jest osoba fiz. prowadząca działalność gospodarczą MUSI ona postawić pieczęć, zaznaczając tym samym, że działa "za firmę" ?;
Nie musi.
Czy jeśli na wekslu jest sam podpis bez pieczęci, mogę kierować powództwo do wydziału gospodarczego Sądu czy wydziału cywilnego ?;
To zależy, czy roszczenie powstało w związku z prowadzeniem przez strony działalności gospodarczej. Od razu zaznaczę, że brak pieczątki nie oznacza, że weksel nie ma związku z działalnością (oraz: obecność pieczątki nie oznacza, że weksel związek ma :)
Weksel był wekslem kaucyjnym i zabezpieczał umowę faktycznie zawarta pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalności ( w pozwie nie załączam deklaracji i umowy, bo przecież po co ?).
To jeszcze za mało (podmioty prowadzą działalność). Sama transakcja musi być związana z taką działalnością.
Pytam ponieważ zastanawiam się czy wydanie nakazu przez wydział gospodarczy Sądu (w związku z faktem, że weksel ma swoja podstawę w umowie pomiędzy podm. prow. dział. gospod.) będzie miało znaczenie dla ewentualnej egzekucji, zgodnie z art. 41 par. 2 KRiO. Jeśli bowiem wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa będę mógł szukać zaspokojenia z przedmiotów przedsiębiorstwa, Jeśli wyda mi Wydział Cywilny, czy też ?
Też, jeśli zostaną spełnione warunki tego artykułu.

Zatem: jak to zrobić? Pozwać do tego sądu, który jest właściwy. Jeśli transakcja była przeprowadzona w związku z prowadzoną działalnością przez obie strony oraz (to ważne!) obie strony nadal są przedsiębiorcami, to właściwy jest sąd gospodarczy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Re: Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Nowiciusz » 15 kwie 2013, 18:04

Przypuszczałem podobnie, choć troszkę zmylił mnie Twój wzór Weksla, który masz dostępny w PDFie (z którego często korzystam, tak na wszelki wypadek) ponieważ piszesz w miejscu "podpis", ażeby właśnie postawić pieczęć w miejscu podpisu wskazując, że działało się za firmę.Tak czy siak niezawodnyś :)

Niemniej jednak racja, później jak będzie chciał mi dłużnik udowadniać, iż nie miało to miejsca w związku z prowadzoną działalnością to już na nim spoczywać będzie ciężar,że było odwrotnie.

Jeśli idzie o podpis i pieczęć to ostatnio zastanawiałem się przyznam szczerze skąd w niektórych sądach wymóg stawiania pieczęci, czy to pod pismem procesowym, pozwem itd. . Skąd też wymóg, z którym spotykam się dość często stawiania obok podpisu, pieczęci pod pełnomocnictwem udzielonym pełnomocnikowi, gdy np. mocodawca działał w imieniu spółki. Wystarczy przecież - w mojej opinii- że podpis zgodny jest z wzorem wynikającym z KRS-u. Skąd więc wymóg pieczęci ? Nie znam takiego sformułowanego w jakimkolwiek przepisie procesowym.
Co zaś w sytuacji gdy prezes zarządu podpisze mi pełnomocnictwo ogólne np. " w sprawach cywilnych" bez pieczęci a stroną powodową będzie spółka? Czy takie pełnomocnictwo będzie niekompletne ? A może te pieczątki to jakaś pozostałość po PRL ?;))
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Lech » 15 kwie 2013, 18:08

Nowiciusz pisze:Jeśli idzie o podpis i pieczęć to ostatnio zastanawiałem się przyznam szczerze skąd w niektórych sądach wymóg stawiania pieczęci, czy to pod pismem procesowym, pozwem itd.
Też nie wiem skąd, zwłaszcza że nie ma obowiązku posiadania pieczątki. Jak taki sąd trafi na takiego powoda (pozwanego), który będzie konsekwentny, to szybko naprostuje swoje procedury :)
Skąd też wymóg, z którym spotykam się dość często stawiania obok podpisu, pieczęci pod pełnomocnictwem udzielonym pełnomocnikowi, gdy np. mocodawca działał w imieniu spółki. Wystarczy przecież - w mojej opinii- że podpis zgodny jest z wzorem wynikającym z KRS-u. Skąd więc wymóg pieczęci ? Nie znam takiego sformułowanego w jakimkolwiek przepisie procesowym.
Za dużo słów :) Opisz to na jakimś prostym przykładzie, bo nie wiem kto, co i od kogo czego wymaga :)
Co zaś w sytuacji gdy prezes zarządu podpisze mi pełnomocnictwo ogólne np. " w sprawach cywilnych" bez pieczęci a stroną powodową będzie spółka? Czy takie pełnomocnictwo będzie niekompletne ? A może te pieczątki to jakaś pozostałość po PRL ?;))
A kto takiego pełnomocnictwa udziela? Prezes, czy spółka? To powinno wynikać z treści pełnomocnictwa.

Ale to off topic na tym forum, nie ma co ciągnąć tego :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Lech » 15 kwie 2013, 18:10

Nowiciusz pisze:troszkę zmylił mnie Twój wzór Weksla, który masz dostępny w PDFie (z którego często korzystam, tak na wszelki wypadek) ponieważ piszesz w miejscu "podpis", ażeby właśnie postawić pieczęć w miejscu podpisu wskazując, że działało się za firmę.Tak czy siak niezawodnyś :)
Piszę tak:
W przypadku podpisu „za firmę”, postaw pieczątkę firmową lub wyraźnie napisz nazwę firmy wraz z oznaczeniem jej
formy prawnej
Zatem zwracam uwagę, że zamiast pieczątki może być napis z nazwą firmy. Poza tym - zastrzeżenie o pieczątce/napisie nie dotyczy osób fizycznych, u których wystarcza podpis nawet bez pieczątki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Re: Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Nowiciusz » 15 kwie 2013, 18:13

Aj bo mnie poniosło :)

Chodziło mi o pełnomocnictwo procesowe udzielone przez prezesa w imieniu spółki. Dlaczego Sąd wymaga pieczęci ..
No dobra nie ciągniemy.
Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew z weksla i brak pieczęci wystawcy

Post autor: Lech » 15 kwie 2013, 18:17

Generalnie pomijając jakieś zupełnie incydentalne i wynikające z przepisów sytuacje, można prowadzić działalność gospodarczą (osoba fizyczna), czy nawet spółkę z o.o. i pieczątki nie posiadać. Powinno się zatem dać tak napisać pismo/pełnomocnictwo, aby było prawidłowe bez użycia pieczątki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości