Co z odsetakmi w przypadku wypełnienia weksla in blanco.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Co z odsetakmi w przypadku wypełnienia weksla in blanco.

Post autor: Nowiciusz » 06 kwie 2013, 11:53

Witam serdecznie,

Pojawił się na horyzoncie ciekawy wydaje mi się problem praktyczny.

Mam Weksel stanowiący zabezpieczenie płatności za zakupiony towar.
W deklaracji, dość ogólnej nawiasem mówiąc, zawarto stwierdzenie, że weksel może być wypełniony jedynie w przypadku opóźnienia w płatności i jedynie na sumę równą kwocie wynikającej z niezapłaconych dotąd faktur VAT(strony stale współpracowały).

Co będzie w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jeśli chciałbym dochodzić należności nie tylko równej wartości niezapłąconych faktur, ale także odsetek z tytułu opóźnienia.

1. Czy wypełnić weksel na sumę należności głównej powiększonej o sumę skapitalizowanych odsetek i dalej indosować (weksel nie ma klauzuli zabraniajacej indosu);
2. Wypełnić na sumę równą należności głównej a odsetek dochodzić w odrębnym postępowaniu ? Jak w takiej sytuacji będą liczone odsetki ?;
3. Jest jakiś sposób jak dochodzić także odsetek i jednocześnie oprzeć swoje roszczenie na wekslu bez konieczności wikłania się ewentulany stosunek podstawowy?

Dodam oczywiście, że roszczenie jest w pełni zasadne i choć nie mam obaw przed obroną stosunkiem podstawowym to jednak skłaniam się ku indosie i dochodzeniu z samego weksla.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Co z odsetakmi w przypadku wypełnienia weksla in blanco.

Post autor: Lech » 06 kwie 2013, 12:09

"jedynie na sumę równą kwocie wynikającej z niezapłaconych dotąd faktur VAT"

I teraz trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie - czy oznacza to tylko sumę faktur, czy też wynikające z tych faktur odsetki. To pytanie nie do mnie, tylko do Was, bo to Wy się umawialiście, a nie ja. A jeśli Wy nie wiecie, to tym bardziej ja nie wiem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Nowiciusz
Posty: 12
Rejestracja: 27 lis 2011, 15:57

Re: Co z odsetakmi w przypadku wypełnienia weksla in blanco.

Post autor: Nowiciusz » 06 kwie 2013, 14:58

A czy wypełnienie weksla na sumę główną plus odsetki i następnie naliczanie jeszcze odsetek ustawowych od dnia wymagalności weksla po jego uzupełnieniu (no bo przcież będę żądał zapłaty z weksla wraz zodsetakmi ustawowymi od dnia wymagalności) nie będzie złamaniem zakazu anatocyzmu ?
Tak głośno myślę :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Co z odsetakmi w przypadku wypełnienia weksla in blanco.

Post autor: Lech » 06 kwie 2013, 17:17

To będzie anatocyzm, ale jest to powszechna praktyka w przypadku weksli in blanco, a pozwani jakoś nie kwapią się do wnoszenia w tej sprawie zarzutów, aby utarł się jakiś praktyczny zwyczaj, "że tak nie można" (albo: "że można", wszak reguły prawa cywilnego nie zawsze są kopiowalne do reguł prawa wekslowego - moglibyśmy na przykład twierdzić, że wierzytelność cywilna jest zastępowana wierzytelnością wekslową, a weksel ten opiewa na należność główną + odsetki. Trudno wówczas oczekiwać, że odmowa zapłaty za taki weksel skutkowałaby odsetkami za zwłokę tylko od części kwoty - wbrew prawu wekslowemu).

Analogiczna sytuacja byłaby, gdyby weksel na 1000zł i 100zł odsetek został spłacony nowym wekslem na 1100zł z odpowiednim terminem płatności. Abstrakcyjność zobowiązania wekslowego nakazuje naliczać odsetki od całej sumy wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości