PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
karol
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2013, 17:35

PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: karol » 04 kwie 2013, 17:38

Proszę o poradę. W tym roku skończyłem spłacać kredyt studencki, który zabezpieczony był wekslem in blanco w banku PKO BP. Dostałem pismo o spłacie należności i prośbę o kontakt w celu umówienia się na przekazanie weksla i zwrot nadpłaty kredytu. Podczas wizyty w banku ustalone zostało, że konsultant do mnie zadzwoni w celu dokładnego określenia daty zwrotu weksla. Nikt nie zadzwonił, ale nie minął tydzień, kiedy dostałem następne pismo, w którym bank oświadcza, że weksel został komisyjnie zniszczony przed upływem terminu wskazanego mi do jego osobistego odbioru. Niestety nie pamiętam czy na wekslu były daty oraz wpisany remitent. Umowa była zawarta w 2000 roku. Czy mam jakieś szanse wybrnięcia z tej sytuacji bez szkody dla mnie, czy pozostaje już się tylko modlić o rozkład atramentu na wekslu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: Lech » 04 kwie 2013, 17:53

Pozostaje modlić się, że weksel został rzeczywiście zniszczony, bo jeśli nie został, to świstek o jego zniszczeniu niewiele Ci pomoże.

http://www.remitent.pl/weksel-in-blanco ... ebrac/2349

Czy w umowie zostało określone co powinno się stać z wekslem po spłacie kredytu?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2013, 17:35

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: karol » 04 kwie 2013, 18:16

Lech pisze: Czy w umowie zostało określone co powinno się stać z wekslem po spłacie kredytu?
Niestety nie zostało określone, natomiast doczytałem, że to był weksel własny in blanco, czyli powinien posiadać wpisanego remitenta, co chyba powinno mi pozwolić spać z jednym okiem zamkniętym.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: Lech » 04 kwie 2013, 18:18

Jeśli nie umówiłeś się z bankiem, że może zniszczyć weksel, to ja mimo wszystko bym zażądał wydania weksla. A w razie podtrzymania informacji, że został on zniszczony, zażądałbym przeprowadzenia sądowego umorzenia weksla, ponieważ ten tryb jest odpowiedni, jeśli weksel posiadaczowi "się zniszczy".

Nie rozumiem też założenia, że skoro weksel in blanco, to powinien posiadać remitenta. Tzn. - powinien, ale całkiem możliwe, że nie posiada :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: Lech » 04 kwie 2013, 18:22

A dodam jeszcze, że bank PKO BP potrafi kłamać w kwestii niszczenia weksli.

Kiedyś miałem kontakt z panią, której w danym dniu bank PKO BP stwierdzał, że weksel zostanie jej zwrócony, potem ją zbywał, a potem, jak już się okazało, że weksel najprawdopodobniej się zgubił, a klientka zbyt namolnie wg banku domagała się zwrotu weksla, cynicznie wydał jej zaświadczenie o komisyjnym zniszczeniu weksla. Niezłe jaja, tylko klientowi tego banku nie do śmiechu raczej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2013, 17:35

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: karol » 04 kwie 2013, 18:50

Lech pisze:Jeśli nie umówiłeś się z bankiem, że może zniszczyć weksel, to ja mimo wszystko bym zażądał wydania weksla. A w razie podtrzymania informacji, że został on zniszczony, zażądałbym przeprowadzenia sądowego umorzenia weksla, ponieważ ten tryb jest odpowiedni, jeśli weksel posiadaczowi "się zniszczy".
Z bankiem umawiałem się, że go odbiorę (słownie). Nawet sami to przyznali w liście: "W odpowiedzi na Pana zgłoszenie dotyczące odbioru weksla będącego ... został zniszczony przez nas komisyjnie, jednak niestety przed upływem terminu wskazanego Panu do jego osobistego odbioru..." pomimo tego samowolnie go zniszczyli. W rozmowie telefonicznej z panią z banku nie chcieli nawet wysłać mi protokołu zniszczenia. Teraz tylko muszę znaleźć kogoś kto pamięta jak wyglądały weksle do kredytu studenckiego w 2000 roku w pko bp. Może sam bank udzieli mi takiej informacji, choć szczerze w to wątpię. Sądownie umorzyć weksel bez znaków szczególnych to chyba się nie da.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: Lech » 04 kwie 2013, 19:32

Cóż, jeśli kiedyś weksel "wypłynie" i uda się wykazać, że to ten weksel z banku PKO BP, bank będzie odpowiadał za wynikłą stąd szkodę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
karol
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2013, 17:35

Re: PKO BP weksel do kredytu studenckiego

Post autor: karol » 04 kwie 2013, 19:46

Teraz doczytałem, że to bank ma wystąpić o sądowe umorzenie weksla, a nie ja. Chyba jednak z tym atramentem będzie bardziej prawdopodobne ;). Dziękuję za porady i mam nadzieję, że za jakiś czas nie będę musiał szukać forum prawnego.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 64 gości