poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
prusio
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2012, 19:19

poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Post autor: prusio » 01 lut 2013, 00:47

Witam mam następujący problem. Mój znajomy wziął kredyt 20 tys. Zabezpieczeniem tego kredytu był jego weksel in blanco który weksel ja poręczyłem. Po pewnym czasie kredytobiorca przestał spłacać kredyt i bank wypowiedział umowę kredytową. O fakcie że są opóźnienia w płatnościach rat jak i o wypowiedzeniu kredytu bank mnie nie informował a miał taki obowiązek zgodnie z jednym punktów umowy kredytowej. Teraz ten dług bank sprzedał do FW która uzupełniła weksel i wpisała kwotę 25 tys. Czy jest jakaś możliwość obronienia się przed tą płatnością gdyż moim zdaniem bank nie dotrzymał warunków umowy bo nie informował mnie o przebiegu spłaty kredytu tylko sprzedał ten dług. Ja jak bym miał informacje z banku na bieżąco to wpłacał bym zaległe raty albo spłacił na raz to co zostało do spłacenia. ( kredyt wypowiedziany przy 17 tys zaległości) .Bardzo dziękuję za jakieś sugestje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Post autor: Lech » 01 lut 2013, 06:35

Widzę to tak, że z jednej strony mamy weksel u nowej osoby, który trzeba spłacić, a z drugiej strony można wyliczyć i zażądać od banku odszkodowanie w wysokości szkody, jaką się poniosło w związku z faktem, że bank nie wywiązał się z obowiązków umownych.

Myślę, że do szkody można wliczyć część odsetek, opłaty za monity, opłaty karne - czyli generalnie to wszystko, co nie zostałoby naliczone, gdyby poręczyciel wcześniej dowiedział się o opóźnieniach w spłacie i zaczął sam spłacać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
prusio
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2012, 19:19

Re: poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Post autor: prusio » 03 lut 2013, 09:36

A czy nie można by powołać się na wypełnienie weksla nie zgodnie z umową do której był poręczeniem ? Moim zdaniem został właśnie w ten sposób wypełniony gdyż zabezpieczał pożyczkę z której postanowień nie wywiązał się bank.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Post autor: Lech » 03 lut 2013, 11:31

Zasadniczo umowa dotycząca wypełnienia weksla określa warunki pomiędzy wystawcą i remitentem, a nie poręczycielem i remitentem, jeśli one zostały spełnione, to poręczyciel odpowiada tak samo jak wystawca.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
prusio
Posty: 4
Rejestracja: 27 gru 2012, 19:19

Re: poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Post autor: prusio » 03 lut 2013, 18:19

ok rozumiem ale w tym przypadku warunki umowy nie zostały spełnione bo w umowie kredytowej jest w jednym z punktów napisane że bank powiadamia kredytobiorcę i poręczyciela o opóźnieniach w wpłatach jak i wypowiedzeniu umowy listem poleconym a ja nie dostałem takiego listu mimo że nie zmieniałem adresu zamieszkania i odbieram wszelką pocztę. Ja jak bym wiedział o opóźnieniach to bym zaczął wpłacać albo spłacił naraz całą sumę i nie dopuścił do sprzedania weksla. Nie zostałem też wezwany przez bank do jego wykupienia tylko teraz dostałem pismo z FW że uzupełnili weksel o kwotę i żądają jego wykupienia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: poręczenie wekslowe a umowa o kredyt

Post autor: Lech » 03 lut 2013, 19:59

Dlatego też napisałem jakie możesz mieć w związku z tym roszczenia wobec banku. Wobec banku, a nie wobec aktualnego posiadacza weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 59 gości